Oluşum Noktalarına Göre Ünsüzler Nelerdir

Oluşum Noktalarına Göre Ünsüzler

Ağzımızdan çıkan her anlamlı sesin bir oluşma biçimi var. Ağzın çeşitli bölgeleri bu sesleri çıkartmak için çeşitli şekillerde hareket eder.

Oluşum noktalarına göre ünsüzleri dudaktan gırtlağa doğru sırasıyla görelim: !
Dudak Ünsüzleri: Dudaklarda oluşurlar. Bunlar b, p, m ünsüzleridir, (pembe)

Diş-dudak Ünsüzleri: Alt dudağın üst ön dişlere dokunmasıyla oluşurlar. Bunlar f, v ünsüzleridir, (vefa)

Diş Ünsüzleri: Dilin ön tarafının veya ucunun üst ön dişlerin arkasına vurmasıyla oluşan ünsüzleridir: d, t, n, s, z (dostunuz). s ve z ünsüzlerinde dili vurmak yerine dar bir geçit bırakmak, n ünsüzünde ise, geniz yolunu açık bırakmak gerekir.

eğitimDamak-diş Ünsüzleri: Dil ucunun veya ön tarafının diş dipleri veya sert damağa vurması veya yaklaşması ile oluşurlar. Bunlar c, ç, j, ş ünsüzleridir, c, ç önde ve tam kapanma şeklinde, j, ş daha geride, dar bir geçit bırakma şeklinde oluşurlar.

On Damak Ünsüzleri: Dilin ucunun veya orta tarafının sert (ön) damağa dokunması veya yaklaşması ile oluşurlar. Bunlar g, k, 1, r, ) ünsüzleridir, r ve y’de açık fakat dar olan yolda bir yelenme şeklinde oluşurlar, y’de dilin durumu oluşum bakımından i ünlüsüne çok yakındır- Bu yüzden y’nin yarı ünlü özelliği vardır denilebilir, (yerler gökler)

Arka Damak Ünsüzleri: Dilin arka tarafının yumuşak damağa dokunması veya yaklaşması ile oluşurlar. Bunlar ğ, h, k, n ünsüzleridir- n’nin oluşumunda geniz yolu açık tutulur.

Gırtlak Ünsüzü: Gırtlağın ön tarafında oluşan h ünsüzü olup ünsüzlerin en geride oluşanıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık