ÖMER LÜTFİ METE KİMDİR(1950 -2009)HAYATI HAKKINDA BİLGİ

ÖMER LÜTFİ METE KİMDİR(1950 -2009)HAYATI HAKKINDA BİLGİ

Rize’de doğan Ömer Lütfi Mete, ilk ve orta öğrenimden sonra bir dönem Kur’an Kursları’nda okudu.

Aynı kurumlarda okutucu olarak görev yaparken Rize Lisesi’ni bitirdi ve 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi.

1971 yılında önce matbaa çıraklığıyla başlayarak gazeteciliğe geçti. 1972’de İktisat Fakültesi’nden ayrılıp Atatürk Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi.

Kısa bir süre mezun olduğu lisede ve Rize Meslek Yüksek Okulu’nda Edebiyat öğretmenliği dışında gazeteci ve senaryo yazarı olarak çalıştı.

ömer lütfi meteBabıali’de , , Tercüman (Halka ve Olaylara), Türkiye, , , , Ayyıldız, Yeni Binyıl, gazetelerinde editör, yönetici ve yazar olarak çalıştı. Türk Edebiyatı, Boğaziçi ve Çağrışım dergilerinde makale, mizahi öykü ve şiirleri yayınlandı.

Mete’nin eserleri şöyle;

“Gülce (şiir), Çığlığın Ardı Çığlık, Yerden Göğe Kadar, Asker ile Cemre, Çizme (roman), Derin Millet Manifestosu (Köşe Yazılarından Seçmeler), Hacıyağı ile Parfüm Arasında (Deneme), Balonya Tüneli, İtfaiye Yanıyor (Kara Mizah)

Mete ayrıca, Çizme, , Bizim Yunus, T.H.E İMAM, Köstekli Saat, Ayrı Dünyalar, , Ahmet Bedevi isimli filmler ile Bizimev, , , Deliyürek, , Hayat Bağları, AGA, Çanakkale Destanı (Belgesel Drama) isimli dizilerin senaryolarını yazmıştı.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık