Oturma Odanızda Açık Renk Kullanma Zamanı

Oturma Odanızda Açık Renk Kullanma Zamanı

Koyu mor, kahverengi, gri koltuklarınıza baktıkça içiniz sıkılıyor ama açık renkleri denemeye korkuyorsunuz, öyle değil mi? Ne de olsa boyama kitabı yerine onları kullanan, meyve sularıyla, kalemlerle, abur cuburlarla koltuk kumaşlarınıza ilk büyük yapıtlarını nakşeden çocuklarınız varken doğal olarak açık renklerden kaçınıyorsunuz. Ev gurusu Martha Stewart’a sorarsanız endişelenmenize gerek yok. Stewart, “Bir evi dekore etmek herkesin öğrenebileceği bir beceridir. Küçük veya büyük olsun fark etmez. Asıl yapmamız gereken evimizi davetkâr ve kullanışlı hale getirip kullanmadıklarımızı dışarı atmaktır,” diyor.

Evet, ne rahatlıktan ne de ferahlıktan ödün vermek zorundasınız! Bazı küçük noktalara dikkat ederek hem canlı, ferah ve şık döşenmiş hem de eşiniz ve çocuklarınızla birlikte rahat kullanabileceğiniz bir oda tasarlayabilirsiniz. Nasıl mı?

Çiçek Açmış Tavanlar
Canlı ve ferah renkleri, çocuklarınızın erişemeyecekleri, erişseler bile kirletemeyecekleri alanlarda deneyin. Örneğin kolayca silebileceğiniz saten boyayla duvarlarınıza çiçek açtırabilirsiniz. Koyu mobilyalardan vazgeçemiyorsanız odanızı krem rengi, açık mavi, sarı ya da yeşile boyayarak uzun zamandır özlemini çektiğiniz ferahlığı elde edebilirsiniz. Ya da oturma odanızın bir duvarını manzara resimli duvar kâğıdı yaptırarak evinizi birkaç saat içerisinde şipşirin bir kır evine, Eiffel kulesine bakan ya da okyanusun dev dalgalarını hisseden bir mekâna dönüştürebilirsiniz. Büyük yapı marketlerinden kolayca temin edebileceğiniz bu duvar kâğıtlarıyla hem evinizin atmosferini tamamen değiştirmiş olursunuz hem de çocuklarınızın eğlenebileceği bir mekân yaratabilirsiniz.

Tarzınızı Yansıtan Tavanlar
Tavanlarınızın da odanızın dekorasyonunun bir parçası olduğunu unutmayın. Koltuklarınızın rengiyle kombinleyebileceğiniz zarif ve gösterişli lambalarla, farklı desenlerden seçebileceğiniz kartonpiyerlerle, tavanınıza yapıştıracağınız çiçekli ya da tarzınıza göre modern desenli sticker’larla, üç boyutlu duvar kelebekleriyle, yukarıdan sarkıtacağınız çiçek ya da mumluklarla oturma odanız küçük ayrıntılarla zenginleşmiş bir yaşama mekânı haline gelecek.

Hangi tasarımı seçerseniz seçin, önemli olan iç dünyanızın mekâna yansıması. Milano’da sanatçı ve fotoğrafçıların sıra dışı evlerini fotoğraflayan, o-d-a blog’unun kurucusu İrem Tanman, “Kişi, eviyle birlikte kendini de dekore eder,” diyor. “Giydiğimiz bir giysi o günkü ruh halimizi yansıtırken evimiz tüm yaşamımızın aynası.”

Koltuk Şalları: Dekorasyon Sihirbazları
Koltuk şalları, şık ve zarif olmalarının yanı sıra çocuklu evlerin cankurtaranları aynı zamanda. Ponponlu, püsküllü, işlemeli, deri desenli… Piyasada farklı kumaş, desen ve tarzda çok sayıda seçenek mevcut ama kendi tarzımı kendim yaratırım diyorsanız, beğendiğiniz bir kumaşı koltuk şalı haline de getirebilirsiniz. Koltuk şalları sayesinde hem koltuklarınızın kirlenmesi gibi bir dertten kurtulup hem de küçük bir bütçe ayırarak evinizin dekorasyonunu istediğiniz her an yenileyebilirsiniz.
Deri: Siyah ya da Beyaz, Kirlenmez!

Her şeye rağmen yine de açık renk koltuk isterim diyorsanız deri döşemeyi deneyin. Açık mavi, krem rengi, kar beyazı, mercan rengi, turkuvaz…. Deri koltuklarla evinizi istediğiniz gibi açık renge boyayabilir, yine de döşemeleriniz kirlenecek gibi bir korkudan kurtulmuş olursunuz. Ayrıca deri döşemenizi zıt renkli kadife kırlentlerle kombinleyerek doğanın vahşiliğine yumuşacık bir dokunuş da katabilirsiniz.

Çiçekler: Doğal Antidepresanlar
Ferah bir yaşam mekânı mı istiyorsunuz? O zaman doğayı oturma odanıza taşıyın. Rengârenk çiçeklerle, dev salon bitkileriyle evinizi ufak çapta bir cennet bahçesi haline getirebilirsiniz. Çiçekler, bitkiler, saksıda yetiştirebileceğiniz ağaçlarla oturma odanızla birlikte ruhunuz da derin bir nefes alacak. İçinizi karartan kahverengi kadife berjerinizi yanında büyük bir limon ya da mandalina ağacıyla birlikte düşünürseniz ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Koltuğun diğer yanına da odanın genel havasına uygun bir abajur yerleştirirseniz, o eskimiş, kasvetli koltukta oturup dizi seyretmek, kitap veya dergi okumak, arkadaşlarınızla sohbet etmek hiç olmadığı kadar keyifli olacak.
Leke Tutmayan Kumaşlar: Dünyanın Sekizinci Harikası

Bu tür kumaşlar hayat kurtarıcıdır, ne de olsa lekelenir diye düşünmeden istediğiniz rengi seçmenize olanak tanır. Su geçirmezlik apresi işleminden geçmiş bu kumaşlara çocuklarınız bir şey döktüğü anda temiz bir bez ya da kâğıt havluyla alırsanız koltuklarınız ilk günkü temizliğini koruyacaktır.

Deneyebileceğiniz bir başka yöntem de koltuk döşemesi yerine kılıf kullanmak. Döşemeye göre cebinizi daha az yoracak olan bu yöntem, hem döşemeden farksız duruyor hem de koltuğunuzun üzerine bir şey döküldüğünde kılıfı çıkartıp çamaşır makinesine atabiliyorsunuz.

Kırlentlerin Renk Cümbüşü
İrili ufaklı, farklı stil ve modelde çok sayıda kırlent ve yastıkla evinizdeki tekdüzelikten tek adımda kurtulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, koltuk döşemenizle kırlentler arasında bir uyum yakalamak. Koltuğunuz mor veya kahverengiyse, mavi, kavuniçi ve kırmızı tonlardaki kırlentlerle bir renk cümbüşü elde edebilirsiniz. Gri ya siyah tonlarındaysa daha da şanslısınız. Ne de olsa her iki renge de uymayacak ton yok. Kırlentlerinizden birinin renginde diktireceğiniz bir perdeyle eviniz öylesine sıcak ve şirin olacak ki, bir gelen bir daha gitmek istemeyecek!

Ayrıntındaki Ahenk
Seçtiğiniz bir ya da iki rengi odanın farklı yerlerindeki aksesuarlara uygulayın. Kırmızı, yeşil, turuncu ya da lila… Tablolara, mumluklara, biblolara, saksılara, resim çerçevelerine, vazolara serpiştireceğiniz aynı tonla evinizin her köşesinde kelebekler uçurabilirsiniz.
Aydınlık Zeminler

Zemin rengi de genel atmosferi etkilemesi açısından önemli. Açık renk zeminler, leke derdine düşmeden odanızın daha aydınlık, büyük ve ferah görünmesini sağlar. Mobilyalarınızın ahşap kısımlarını da aynı renkten seçerseniz en koyu koltuklar bile gözünüze eskisi gibi kasvetli gelmeyecektir.

Şimdi gözlerinizi kapatın ve nasıl bir mekânda yaşamak istediğinizi hayal edin. Hayalinizde canlanan sıcacık, samimi, cıvıl cıvıl bir oda mı, görenin içini ferahlatan sakin bir mekân mı, yoksa romantik iç dünyanızı gözler önüne serecek bir sanat eseri mi? Unutmayın, bütçenizi yormayacak küçük değişiklikler, hayalini kurduğunuz mekânı size getirecektir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık