Özel Güvenlik Görevlisi olmak için gerekli belgeler

Özel Güvenlik Görevlisi olmak için gerekli belgeler

Temel Eğitim İçin; 6 adet resim, İkametgah, 2 adet T.C. Kimlik No’su bulunan Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Diploma Fotokopisi
Yenileme Eğitimi İçin, 6 adet resim, İkametgah, 2 adet T.C. Kimlik No’su bulunan Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Diploma Fotokopisi, 2 adet ÖGG kimlik fotokopisi

* Devamsızlık

Mazeretsiz %10 (Temel Eğitim 100 saatin 10 saati, Yenileme Eğitimi 50 saati 5 saati) veya mazeretli %30 (Temel Eğitim 100 saatin 30 saati, Yenileme Eğitimi 50 saatin 15 saati ) olan devam oranını geçerse kursiyer başarısız sayılır.

* Temel Eğitim Sınavında Başarı için
Yazılı sınavında 100 soru yanıtlanacaktır. 60 soru doğru yanıtlayıp 60 puan alınmalıdır.

* Silah ve Atış Sınavında başarı için f
Silah yazılı sınavında 25 soru yanıtlanacaktır. Her soru 2 puan değerinde ve toplam değeri 50 puandır. Uygulama sınavında ise 5 mermi atılır ve toplam değeri 50 puandır. Atış görevinde 15 m’den siluet hedefine 5 mermi atılacaktır. Her mermi 10 puan değerindedir. Her iki sınavın ortalaması 60 puan olmalıdır.

120 saat silah eğitimi alanlar sınavda başarılı olmak için toplamda 120 puan alması gerekir. Ancak yazılı veya uygulamalı sınavların her birinden en az 50 puan almak gereklidir.

Silahlı Yazılı sınavda 25 silah sorusunun hepsini yapıp (50 puan alıp), atış sınavında isabetli atış yapılamayıp 0 alması durumunda, Silahsız yazılı sınavda 100 sorudan en az 70 puan alınır ise ortalama 60 puan ve üzerinde olması nedeniyle, silahlı kimlik almaya hak kazanır.

* Yenileme Sınavında başarı için
Yenileme eğitiminde baraj puanı bulunmamaktadır. Sınavda başarılı olarak kabul edilmeniz için, sınava katılmanız yeterlidir. Aldığınız puan Sertifikanıza yazılacaktır.

* Sınava Giremezsem?
Temel Eğitim için Eğitim tarihinizden sonra yapılan, birbirini takip eden 4 sınava girme hakkınız vardır.
Yenileme Eğitimi için sınırsız sınav hakkına sahipsiniz.

* Sınavda başarısız olursam?
Temel Eğitim için, kalan üç sınav hakkınızdan yararlanabilirsiniz.
Yenileme Eğitiminde sınavda baraj yoktur, yani başarısızlık söz konusu değildir.

* Sınav yerini nasıl öğreneceğim?
Sınav yeri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenip yayınlanmaktadır. Sınavdan 1 hafta önce http://ozelguvenlik.pol.tr/sinavgirisyerleri.asp adresinde yazılı sınav yerleri yayınlanmaktadır.

Eğitim kurumunuz tarafından size verilen sınav giriş kartında sınav hakkında her türlü bilgi bulunacaktır.

* Sınav sonuçlarını nasıl öğreneceğim ?
http://www.ozelguvenlik.pol.tr/ sitesine girerek öğrenebilirsiniz.

* Özel Güvenlik Elemanlarında aranan şartlar nelerdir?
En az ilköğretim (8yıl) mezunu olmak (silahlı eğitim için en az lise mezunu), T.C. vatandaşı olmak, sabıka kaydı bulunmamak, görev yapmasına engel sağlık sorunu bulunmak, Temel Eğitim için 18, Silahlı Eğitim için 21 yaşından gün almış olmak gerekmektedir.

* Sağlık raporunda hangi muayeneler yer alıyor?
Psikiyatri, Nöroloji, K.B.B, Göz, Ortopedi.

* Sağlık raporumu nereden alabilirim?
Silahlı olarak özel güvenlik kimlik kartına başvuru yapacak kişiler, devlet hastanelerinden, Silahsız olarak özel güvenlik kimlik kartına başvuru yapacak kişiler, özel poliklinikler dâhil tüm hastanelerden rapor alabilirler.

* Sertifikamı kim düzenleyecek?
Eğitim kurumunuz Sertifikanızı düzenleyip, Özel Güvenlik Şubesi vasıtasıyla Valiliğe onaylatacaktır. Sertifikanızı Eğitim Kurumunuzdan teslim alacaksınız.

* Özel Güvenlik Kimlik Kartı için nasıl başvurabilirim?
Gereken evrakları tamamladıktan ve Yasa gereğince belirlenen harç bedelini yatırdıktan sonra, sertifikanız ve sağlık raporunuz ile bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şubesine başvurmanız halinde kartınız düzenlenerek size ulaştırılacaktır.

İstanbul ili başvuruları için http://e-randevu.iem.gov.tr/ adresinden randevu almanız gerekmektedir.

* Yasanın getirdiği cezai düzenlemeler ne zaman uygulanmaya başlayacaktır?
01 Ocak 2006 dan itibaren uygulama başladı.

* Özel Güvenlik Elemanı kartı olmadan bu sektörde çalışabilir miyim?
01 Ocak 2006 tarihinden itibaren sonra çalışmaya devam ederseniz size ve sizi çalıştıran yöneticilere çok ağır para cezaları söz konusudur.

* Temel Eğitim Kimliğini alıp, sonra ayrıca Silah ve Atış Eğitimi alınca yeniden sağlık raporu almak ve harç yatırmak gerekli midir?
Devlet Hastanesinden Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olur, kararı taşıyan yeni bir rapor almanız gerekmektedir. (sağlık raporu 1 yıl geçerlidir) Harç ücreti yeniden yatırılmayacaktır.

* Özel güvenlik elemanı kartı ömür boyu geçerli midir?
Kart, tanzim tarihinden itibaren 5 yıl süre için geçerlidir. 5 yılın sonunda kart yenilenmek zorundadır. Bunun için Silahlı 60 saatlik, Silahsız 50 saatlik, Yenileme Eğitimine iştirak ederek tekrar sınava girmek, sağlık raporunu yenilemek ve Özel Güvenlik Şubesine başvurarak kartınızı yeniden düzenletmek gereklidir.

* 2495 sayılı yasaya göre görev yapıyordum. Kimlik kartımı yeniledim. Bundan sonra hangi şartlarda çalışacağım?
Bu aşamadan itibaren artık diğer tüm Özel Güvenlik Görevlileri ile aynı şartlarda çalışacaksınız. Yasanın size 5 yıl süre ile tanıdığı özel haklarınız sona ermiştir.

* Sınava girerken bir ücret ödemem gerekiyor mu?
Evet, İçişleri Bakanlığının B.05.1.EGM.0.11.08.03 sayılı yazısı gereğince, silahsız özel güvenlik sınavına katılacak kişiler 30TL, Silahlı özel güvenlik sınavına katılacak kişiler 50TL sınav harç ücreti ödemek durumundalar.

* Silahsız özel güvenlik kimliğimi, silahlı özel güvenlik kimliğine çevirmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
20 saatlik silah fark eğitimi alınarak sınava tekrar girmeniz gerekmektedir. Yazılı sınavda 25 soru, uygulama sınavında 5 atış yapıp, 60 puan barajını geçmeniz gerekmektedir.

* Silahsız Özel Güvenlik kimlik kartımın süresi doldu. Yenileme eğitiminde Silahlı Kimlik kartı almak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
Yenileme eğitiminde, özel güvenlik kimlik kartlarınızın türüne göre eğitim alma mecburiyetiniz vardır. Silahsız özel güvenlik kimlik kartına sahip olan ÖGGler, silahsız yenileme eğitimine katılmak zorundalar.

Silahsız Yenileme Eğitiminizi tamamlayıp, Sertifikanızı aldıktan sonra, 20 Saatlik silah fark eğitimini alıp, sınavına katılıp, geçer puan almanız durumunda, Silahsız olarak yenilenmiş Sertifikanızı, Silahlı Sertifikaya çevirebilirsiniz.

* Silahlı ve silahsız özel güvenlik kimlik kartı arasında kıyas yapmamız gerekirse, iş bulma oranım ve avantajım nedir?
Silahsız özel güvenlik kimlik kartı ile, silahsız güvenlik görevlisi çalıştırabilen projelerde çalışabilirsiniz.
Silahlı özel güvenlik kimlik kartı ile, hem silahlı hem de silahsız görevlisi çalıştırabilen projelerde çalışabilirsiniz.
Silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştıran projelerin ücretleri, silahsız özel güvenlik görevlisi çalıştırabilen projelere göre daha iyi olduğu söylenebilir.

* Kimlik kartımı ne zaman yenilemeliyim?
Özel güvenlik kimlik kartınızın üzerinde yazılı olan kimlik bitiş süresinden en çok 12 ay, en az 6 ay öncesine kadar yenileme eğitimini almanız gerekmektedir. Yenilenen Kimlik kartınızın geçerlilik süresi, eski kimlik kartınızın bitiş süresine 5 yıl eklenmiş tarih olacaktır.

* Özel Güvenlik Sertifikamı kimliğe çevirmek için neler yapmalıyım?
Kimlik başvuru için gerekli evrakları hazırlayıp, ikametgahınızın bağlı bulunduğu Emniyet Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Emniyetin belirlediği evrakların listesini web sitemizden öğrenebilirsiniz.

* Hizmet içi atış eğitimi kimleri kapsamaktadır?
Silahlı projelerde görevli, 2 aylık çalışma süresini doldurmuş, tüm Silahlı Özel Güvenlik Görevlilerin yıllık 25 mermi hizmet içi atış eğitime katılmaları mecburidir.

Personeliniz aynı yıl, farklı bir firmada, hizmet içi atış eğitimini tamamlaması durumunda, eğitime tekrar girmeyecektir.

* Hizmet içi atış eğitimini nasıl alabiliriz?
Yıllık 25 mermi hizmet içi atış eğitimini, İl Emniyet Müdürlükleri ve Özel Güvenlik Eğitim Kurumları verebilmektedir. Bulunduğunuz ilde bu eğitimi uygun zamanda ve şartlarda alamama durumda, çevre illerde de yaptırılabilmektedir.

* Hizmet içi atış eğitimleri nasıl denetlenmektedir?
Hizmet içi atış eğitimlerinin denetlemesi İl Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Her yıl Kasım ayı sonuna kadar bu eğitimlerin tamamlanma mecburiyeti vardır. Kurumlar, hizmet içi atış eğitimini tamamladıklarına dair bildirimi İl Emniyet Müdürlüklerine yapmak zorundadır. Hizmet içi atış eğitimi yapmayan kuruma yazılı yada sözlü uyarı yapılmaktadır, Makul bir süre içinde eğitimi tamamlamayanlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır.

* Farklı illerde bulunan personelin hizmet içi atış eğitiminin bir ilde, toplu olarak verilmesi durumunda, eğitimin bildirimi nasıl yapılacaktır?
Eğitimlerin toplu olarak bir ilde yapılma durumunda, personelinizin bulunduğu illerin, Emniyet Müdürlüğü’ne Hizmet içi atış eğitimin yapıldığını, yazılı olarak bildirmeniz ve bu bildirim ek’inde atış tutanları ile mermi sarf tutanaklarını göndermeniz gerekmektedir.

* Hizmet içi atış eğitimi almak zorundamıyız?
Hizmet içi atış eğitimi her yıl yapılmak zorundadır. Hizmet içi atış eğitiminde eğitim müddeti olarak 11 ay verilmektedir ve kasım sonuna kadar tamamlanması mecburidir.

* Hizmet içi atış eğitimi nasıl yapılmalıdır?
Önce, kısa süreli bir teorik eğitimi ile başta atış emniyet kuralları olmak üzere tüm bilgiler hatırlatılmalıdır. Sonra, 5 m den başlayarak kısa ve artan mesafelerde 5 er mermi atışı yapılmalı ve varsa atıcının hataları düzeltilmelidir. En sonunda, tüm düzeltmeler yapıldığından emin olunca, 15 m den diğer mermilerin atışı yaptırılmalıdı

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık