Özel hastanelere 18 TL’den fazla muayene ücreti ödemeyin!

Özel hastanelere 18 TL’den fazla muayene ücreti ödemeyin!
Geçtiğimiz yıl ‘sosyal güvenlik reformu’ adıyla yeni bir yasa çıktı ve 1 Ekim itibarıyle yürürlüğe girdi. Yasaya göre 10 TL’ye herhangi bir özel hastanede muayene olunabilecekti.
Buna bir de yüzde 30 civarında ‘sağlık hizmeti fiyat farkları’ ekleniyor, bu da en fazla 8 TL. (Yüzde 30’luk bu oran için mutlaka hastanın onayını almak gerekiyor). Yasaya göre bir hasta en fazla 18 TL’ye istediği özel hastanede muayene olabilecekti. Ancak pek çok özel hastane bu fiyatlandırmaya karşı çıktı ve ücretlere ek olarak ‘hastane masrafları’ adı altında yeni bir makbuz hazırladı. Dolayısıyla hasta SGK’lı (Sosyal Güvenlik Kurumu) olmasına rağmen 18 TL’nin çok üzerinde bir fiyat ödemek durumunda bırakıldı.

Sosyal güvenlik uzmanı Ziya Perver, fatura karşılığında alınan hastane giderleri katılım payının yasadışı bir uygulama, hatta haraç olduğunu düşünüyor. Peki bu duruma maruz kalan hasta ne yapmalı? Perver’e göre hasta hemen faturayı veya makbuzu Sağlık ve Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’ne götürmeli ve özel hastanenin kendisinden aldığı ekstra ücreti vezneden talep etmeli. SGK, özel hastaneye, hastalardan ilk kez böyle bir para talep ediyorsa 50 bin, ikincisinde 100 bin, üçüncü ve sonraki olaylarda ise 200 bin lira idarî para cezası kesmek durumunda.

Yeni yasada belirtilen fakat özel hastanelerin uymadığı diğer bir husus da tabela mevzusu. Yani özel hastaneler ilâve ücret istemeyecekleri durumlar ile ilâve ücret alınabilecek durumları vatandaşların hastaneye girdiklerinde hemen görebilecekleri bir yerde, 50×50 cm’den küçük olmamak, kaydıyla tabela şeklinde asmak durumunda; aksi halde 10 bin lira para cezası uygulanacak. Ancak maalesef birçok hastanede bu tabelalar bulunmuyor. Ziya Perver, bütün bu konuların Sosyal Güvenlik Kurumu’nun denetim eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyor. Çünkü SGK ancak bir şikâyet olduğunda hastaneleri denetim altına alıyor. Dolayısıyla burada da duyarlı ve uyanık vatandaşlara iş düşüyor. Vatandaş hastanelere yaptığı ödemeleri ne kadar iyi takibe alırsa, kesesini o kadar korumuş olur.

SGK ile özel hastaneler arasındaki sözleşme maddesine göre;

“Sağlık Hizmeti Sunucusu, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’nin (24.3.3) maddesinde ilâve ücret alınamayacağı belirtilen sağlık hizmetleri dışında sunduğu muayene, tetkik ve tedavi amacıyla yapılacak her işlem öncesinde, hasta veya hasta yakınının yazılı onayını alarak; kurumca ödenecek ücret dışında kurumca belirlenen ilave olarak alınabilecek oranı geçmemek kaydıyla ilave ücret talebinde bulunabilir. İşlemlerden önce yazılı onay alınmadan, işlem sonrasında herhangi bir gerekçe ileri sürerek ilave ücret talebinde bulunulması veya kurumca belirlenen orandan fazla ilave ücret alındığının tespiti halinde cezai işlem uygulanır.”

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Özel hastanelere 18 TL’den fazla muayene ücreti ödemeyin! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık