PAMUK EKSPERİ VE İPLİKÇİLİK TEKNİKERİ

PAMUK EKSPERİ VE İPLİKÇİLİK TEKNİKERİ

TANIM

Satın alınacak veya ihraç edilecek pamuğu kanun, tüzük ve yönetmelik hükümlerine göre denetleyen, kalitesini belirleyen ve kalitelerine göre sınıflandıran kişidir.

GÖREVLER

– Pamuk balyalarından usulüne uygun olarak numune alır,

– Alınan numuneleri renk ayrımı, yabancı madde olup olmadığı ve çırçırlama durumu gibi yönlerden sınıflandırır,

– Pamuğun özelliklerini belirler (incelik, olgunluk, kıvrım sayısı, elastikiyet, boya tutma, nem derecesi kabiliyeti vb.),

– İncelediği pamuk hakkında ekspertiz raporu hazırlar,

– Dış ülkelere satılacak pamuklarda, bekletildiği süre içerisinde ve nakilleri sırasında özelliklerini kaybedip kaybetmediğine, ambalajları ile resmi marka ve işaretlerinin bozulup bozulmadığına, ihracatçı tarafından beyan edilen hususların balyalar üzerinde gösterilen resmi marka ve işaretlere uygun olup olmadığına bakar,

– Uygun olanlara ihraç kontrol belgesi verir, uygun olmayanlara ise durumu bir tutanakla tespit ederek mal sahibine bilgi verir ve gereğinin yapılması için de üst makamlara durumu iletir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Mikroner cihazı,

– Fibrograf cihazı,

– Damgalama malzemeleri,

– Resmi mühür ve kaşeler,

– Makas, pense, çekiç, tornavida, çakı vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Pamuk eksperi ve iplikçilik teknikeri olmak isteyenlerin;

– Tarımsal ve endüstriyel üretim faaliyetlerinden hoşlanan,

– Temel bilimler yanında Sosyoloji, Ekonomi, Psikoloji gibi sosyal bilimlere ilgi duyan,

– Düşüncelerini başkalarına etkili bir şekilde aktarabilen,

– Başkaları ile olumlu ilişkiler kurabilme gücüne sahip,

– Dikkatli ve sorumlu

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Pamuk eksperi ve iplikçilik teknikeri pamuk depolarında, pamuk işleyen fabrika ve atölyelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı kapalı, loş, hava pamuk lifleri ile yüklü olabilir. Pamuk eksperi ve iplikçilik teknikeri çalışırken, mal sahipleri, bulunduğu ortamdaki diğer işçiler ve meslektaşlarıyla iletişim halindedir. Görevi gereği, pamuk balyaları ve çırçır atölyelerinin bulunduğu yerlere gitmeyi gerektirdiğinden zaman zaman seyahat edebilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Pamuk eksperi ve iplikçilik teknikerleri çırçırlama ve prese işletmelerinde, pamuklu dokuma sanayiinde pamuk depolarında ve pamuk ihracatı ve ithalatı yapan işletmelerde çalışabilirler.

mesleklerPamuk üretimi, tüketimi ve ihracatının artması pamuk eksperlerine olan ihtiyacı giderek artırmaktadır. Gelecekte de ülke ekonomisinde önemli konuma sahip olacağına kesin gözüyle bakılan pamuk ve pamuktan elde edilen ürünlerin, kaliteli olması ve dış pazarlarda satılabilmesi için kontrol mekanizmasının iyi çalıştırılması gerekecektir. Bunu sağlamak için nitelik ve nicelik olarak daha fazla pamuk eksperine ihtiyaç duyulacaktır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Pamuk Eksperliği ve İplikçilik” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Tekstil” olarak değişmesi nedeniyle, “Pamuk Eksperliği ve İplikçilik” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Pamuk Eksperliği ve İplikçilik” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu alanda öğrenim görebilmek için, lise veya dengi okul mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli düzeyde Eşit Ağırlık (EA-1) türünde puan almak gerekir.

Meslek liselerinin İplik – İplikçilik, Kalite Kontrol (tekstil), Örgü teknolojisi – Örme, Tekstil, Tekstil Dokuma, Tekstil İplikçilik, Tekstil Kalite Kontrol, Tekstil Örme, Tekstil Tasarımı alanlarından mezun olanlar, “Pamuk Eksperliği ve İplikçilik” ön lisans programına başvurduklarında Orta Öğretim Başarı Puanları (OÖBP) 0.65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Bu programın eğitim süresi 2 yıldır.

Eğitim süresince öğrencilere; Matematik, Ekonomi, Teknik Resim, Pamuk Üretimi, Çırçırlama Teknolojisi, Makine Elemanları, Tekstil Terbiyesi, Pamuk Standardı ve Kalite Kontrol, Pamuk Tasnifi, Pamuk Pazarlaması gibi dersler verilir.

MESLEKTE İLERLEME

Pamuk eksperi ve iplikçilik teknikeri zaman içerisinde eğitim seviyeleri ve mesleki tecrübelerine dayalı olarak baş eksper, müdür yardımcısı, müdür olarak meslekte ilerleyebilirler.

Pamuk eksperliği ve iplikçilik ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Terbiye Öğretmenliği, Tekstil Mühendisliği ve Tekstil lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

– Tütün eksperi,

– Çay eksperi,

– Fındık eksperi.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı kredi imkanlarından yararlanabilirler.Pamuk eksperi ve iplikçilik teknikerleri özel sektörde çalıştıklarında ücretler, firmanın büyüklüğü ve ekonomik gücü de göz önünde bulundurularak karşılıklı anlaşmayla belirlenir. Özel sektörde ortalama ücret asgari ücretin 3-4 katı oranındadır.

Kamu sektöründe ise pazarlık söz konusu olmayıp belirlenen katsayı üzerinden ücret alırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili eğitim kurumları,

– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,

– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık