Pedagogların Görevi Nedir,Pedagoji Nedir

Pedagogların Görevi Nedir,Pedagoji Nedir

Türkiye’de Nasıl İyi ve Yeterli Pedagog Olunur? Pedagogların Görevi Nedir? Pedagoji Nedir? Pedagog Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eski yunanca ve latince de Pedagog: paidagogos’dan gelir. Anlamı çocukları, onlara eğitim vermekle görevli öğretmene götürmekle yükümlü köle anlamında kullanılıyormuş. Günümüzde pedagogu en iyi tanımlayacak kelime çocuk psikolojisi, gelişimi ve eğitimcisidir. Çünkü Pedagog ne sadece bir çocuk Psikolojisi ile, ne sadece bir çocuğun gelişimi ve eğitimiyle ilgilenir. Pedagog çocuk psikolojisi, gelişimi ve eğitimi uzmanıdır. Çünkü psikoloji ile eğitim birbirinden ayrılmaz.

Türkiye’de Nasıl Pedagog Olunur?

2547 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 1982 yılından sonra Yükseköğretim Kurumlarına (YÖK) bağlı üniversitelerde pedagoji bölümleri kaldırıldıktan sonra Eğitim Fakültelerinin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunlarını Pedagog olarak atanmıştır. Eğer uzman Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında 4 senelik lisans mezunu değilse yüksek lisansını bu alanda yapmış olsa bile pedagog ünvanı kesinlikle alamaz ve kullanamaz. Tıpkı 4 senelik psikoloji mezunu olmayanların psikoloji alanında yüksek lisans yapmış olsa bile psikolog ünvanı alamadığı gibi.Fakat Türkiye’de Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden mezun olmak iyi ve yeterli bir pedagog olmak için yeterlimidir tartışılır.

Pedagog: Çocuk Psikolojisi, Gelişimi ve Eğitimi uzmanıdır. Malesef Türkiye’de pedagog yetiştiren Çocuk Psikolojisi, Gelişimi ve Eğitimi Bölümü yok ve bu nedenle yeterli bir pedagog olmak isteyenler hem psikoloji, hem de gelişim ve eğitim alanından iki alandan da mezun olmalı veya bu alanlarda yüksek lisans yapmış olmalıdır. Yani hem çocuk psikolojisi alanında, hem de çocuk gelişimi ve eğitimi alanında kendini yetiştirmelidir.

Pedagogların Görevi Nedir,Pedagoji NedirBunların yanı sıra yeterli bir pedagog olmak için çocukların bulunduğu ortamda (okul, hastane, klinik) çalışarak çocukları kitaptan değil, gerçek hayata çalışarak ve yeterli tecrübe kazanarak tanımış olmak, alanla ilgili eğitimlere katılarak ve bu alanda otorite profesörlerden süpervizyon ve eğitim almaya devam etmek gerekiyor. Sadece Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden mezun olup, çocuk psikoloji ve eğitimi alanında yüksek lisans yapmadan, süpervizyon almadan yeterli ve iyi bir pedagog olmak kesinlikle mümkün değil.

?

Pedagog çocuk psikolojisi, gelişimi ve eğitimi uzmanıdır. Pedagogun görevi; çocuğunuzla yaşadığınız problemlerde size rehberlik etmek, çocuğunuzun gelişimi kontrol etmek ve hayatında her şey yolunda mı bu konularda sizi yönlendirmek. Bilinçli anne baba olmak için pedagog rehberliğinde çocuğunuzu büyütmeniz çocuğunuzun hayatını değiştirecektir.
Pedagog, çeşitli terapi teknikleri, klinik değerlendirme ve eğitimle çocuğun yaşadığı sorunları çözerek aileye rehberlik ederken çocuklarda ruhsal bozuklukları tek başına tedavi edemez.

Ne bir pedagog, ne de bir psikolog çocukların yaşadığı ciddi ruhsal ve gelişimsel bozuklukları tek başına tedavi edemez. Bu nedenle ağır vakalarda pedagog çocuk psikiyatristiyle işbirliği içinde çalışmak zorundadır!
Çünkü hiçbir pedagog veya psikolog tedavi için psikiyatrik ilaç yazamaz. İlaç yazamadığı için de tek başına çocuğu tedavi de edemez. Pedagog bir psikolojik rahatsızlıktan şüphe ederse çocuk psikiyatristine yönlendir ve çocuk psikiyatristiyle işbirliği içinde çalışabilir.Her alanda ve özellikle ağır klinik vaklarda kendini uzman sanan sözde uzmanlardan sakının.

Pedagogunuzu dikkatli seçin!

Her uzmanın uzmanlık alanları sınırlıdır ve uzman olmadıkları alanlarda başka bir uzmana yönlendirmek zorundadır.Aldığı eğitimlere, diplomalarına dikkat edin. Sadece bir pedagog mu, yoksa alanında yeterli ve iyi bir pedagog mu aldığı eğitimlere bakarak değerlendirin. Yurtdışından birkaç saatlik veya günlük eğitimlere katılarak aldıkları sertifikaları veya YÖK tarafından tanınmayan üniversitelerden para karşılığı alınan diplomaları ingilizce bilmeyen ailere sanki 4 senelik lisans yaparak diploma almış gibi tanıtan uzmanlara dikkat edin. Malesef bu alan internetin de gelişmesiyle sömürülmeye açık bir alandır. Etik çalışmayan uzmanlardan uzak durulmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık