PENGUEN ne tür bir hayvandır

ne tür bir hayvandır

Penguenler bir kuş türüdür. yüzebilen ancak uçamayan tek kuş türüdür. soğuk iklime aittirler. hiç üşümezler çünkü gövdeleri kalın bir yağ tabakasıyla kaplıdır. bu yağ tabakası onları soğuktan korur. biz genelde penguenleri belgesellerden, filmlerden tanıyoruz. çünkü hepimizin onların yaşadığı soğuk bölgelere gitme imkanı yok. uzaktan bakınca penguenlerin tüysüz olduğunu sanırız. ancak aslında penguenlerin kısa tüyleri vardır.

Siyah beyaz bir renge sahip olan penguenlerin sırtı siyah, karın kısmı ise beyazdır. siyah sırtı yüzerken onu düşmanlarından yani yırtıcı kuşlardan gizler. suyun altından bakıldığında da açık renk karnı bir gökyüzü gibi göründüğü için pars foku onu fark edemez.

Penguenlerin uçamadığını söylemiştik. uçamamalarına karşılık çok iyi yüzücüdürler. yaratılışları gereği suyun üzerinde kayarcasına ya da uçarcasına yüzebilirler.

17 tür penguen vardır. en çok yaşadıkları bölgeler Antarktika, Yeni Zelanda, Güney Amerika’dır. tabi soğuk bölgelerinde… penguenlerin komik ve sevimli paytak paytak yürüyüşleri vardır. böyle yürümelerinin sebebi kısacık bacaklarıdır. ancak buna rağmen hızlı koşabilirler. penguenler bazen koşarak hızlanıp kendilerini karın üstü buzun ya da karın üstüne atarak kayarlar.

Penguenler yalnızlıktan hoşlanmaz. kalabalık yaşarlar. tek eşliliği tercih ederler. ömürleri boyunca aynı eşle yaşayabilirler. yönlerini güneş sayesinde bulabilirler. dişi penguen bir ya da iki yumurta yumurtlar. anne ve baba penguen nöbetleşe yumurtaya bekçilik eder. yavruların bakımında da ortak sorumlulukları vardır. yavrularını yaklaşık iki ay boyunca ayakları üzerinde tutarlar. böylece yavru pengueni buzla temas etmekten korurlar.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık