PERSLER

PERSLER

Hint-Avrupa soyundan bir halk. İ.Ö. 2000 yıllarında Güney Rusya ve Kafkasya’dan İran’a geldiler.

Elamlıların ve Medlerin egemenliğinde yaşadıktan sonra Med Kralı Astyages’i yenen Büyük Keyhüsrev (II. Kurus), Pers İmparatorluğu’nun temelini attı (İ.Ö. 553). II. Kurus, Lidya ve Yeni Babil devletlerine son verdi. Yerine geçen oğlu II. Kambis, Mısır’a egemen oldu.

Perslerin büyük hükümdarı I. Darius (İ.Ö. 521-486) döneminde Ganj Irmağı’na dek tüm Hindistan ele geçirildi ve İstanbul Boğazı’nı geçen Persler Trakya’da egemenlik kurdular.

Ancak, Yunanlılara karşı Marathon Savaşı’nda Pers ordusu yenilgiye uğradı. Darius’un yerine oğlu Kserkhes geçti. Kserkhes, Salamis Deniz Savaşı’nda donanmasının yenilmesi üzerine Yunanistan’ı bırakarak İran’a çekildi ve orada Pers ileri gelenleri tarafından öldürüldü (İ.Ö. 465). Yerine geçen II. Kserkhes de 45 gün sonra öldürüldü.

Tahta II. Darius çıktı. II. Darius tahta geçer geçmez kardeşlerinin ve eyaletlerin ayaklanmasıyla karşılaştı. II. Darius’un da saltanatı uzun sürmedi, yerini kardeşi II. Artakserkses aldı. II. Artakserkses de kardeşi Kurus’un ayaklanmasıyla karşılaştı. Bunu, Mısır’da ve Kıbrıs’ta çıkan ayaklanmalar izledi.

II. Artakserkses’in yerine III. Artakserkses (Ohos) tahta geçti (İ.Ö. 358). Ayaklanmaları, kanlı bir şekilde bastırdı. Ohos İ.Ö. 338’de en yakın adamları tarafından zehirlenerek öldürüldü.

Ohos’un yerine geçen II. Darius (İ.Ö. 338-331) döneminde, Pers İmparatorluğu, Makedonya Kralı Büyük İskender’in saldırılarıyla yıkıldı.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık