Pikniğe giderken yanınıza neler alınır?

Pikniğe giderken yanınıza neler alınır?

Pikniğin keyfi sepete bağlı

Pikniğe gitmeye karar verdiyseniz şimdi çanta hazırlama zamanı. Sepet kesinlikle eksiksiz olmalı, yoksa tüm gününüz zehir olabilir.

Piknikte lazım olan malzemelerin başında mangal geliyor.Eğer sadece et yapmayı planlıyorsanız tek başına mangal yeterli.

Ancak bir de kuşbaşı eti şöyle çevire çevire lokum kıvamına getirip yerim diyorsanız o zaman şişleri unutmayın. Yok ben eti küçük küçük yapar sacda severim diyorsanız tavayı da piknik sepetine koyun. Et için her şey hazır gibi. Peki sade et mi yiyeceksiniz? Açık havada yapılan çayın tadı başka. Keyfinize düşkünseniz çay için de bir semaver almak gerekiyor.

Keyif demişken hamak bu işin en zevkli yanı olsa gerek. Onu da bagajın bir köşesine sıkıştırmayı unutmayın. Et için her şey tamam, çay da hazır sayılır ama eti yaparken mangalın başını bekleyen kişiye yazık! Ona da küçük bir oturak koyarsanız işini oldukça kolaylaştırırsınız. Yoksa saatlerce mangal başında çömelip et pişirmek işkenceye dönüşebilir. Katlanan küçük oturaklar her yerde satılıyor. Piknik için gittiğiniz her yerde masa olmayabilir. Kilim ve hasırı her ihtimale karşı yanınızdan ayırmayın.

Piknik mangalsız olmaz

Piknikte en çok tercih edilen pişirme yönteminin başında mangalda ızgara yapmak geliyor. Her yemeğin olduğu gibi mangalın da bir pişirme tekniği var. Mangal yapmaya başlamadan önce tüm malzemelerinizin yanınızda olması önemli. Kömürünüz, çıranız, kullanacağınız aletler, et, sebze ve ızgarayı önceden hazırlamış olmalısınız.

Mangal ızgarası yaparken en önemli kural ise kömürlerin, yiyecekleri pişireceğiniz yüzey alanından biraz daha fazla yayılması. Daha sonra kömür eklemek yerine en baştan kömürü bol tutmalı. Kömürleri tutuştururken, kimyasal kullanmayın. Bunlar et ve sebzelerinizde nahoş bir koku bırakır. Mangal, ‘yüksek ısı’ ile pişirme yöntemidir. Kömürün aromasının yiyeceklere geçmesi, et ve sebzelerin üzerinde ızgara izi bırakabilmesi için kömürler ince bir kül tabakasıyla kaplanmalı ve içlerinden kor ateş görünmeli.

O zaman mangalınıza etleri koyabilirsiniz. Izgara teli kirli ise yiyecekler tele yapışır. O nedenle ızgarayı mangal bittikten sonra yıkayıp kaldırın. Et, balık ya da sebzelerin ızgaraya yapışmasını önlemek için mutlaka önceden teli yağlayın. Biftek, bonfile ve pirzolaları sadece maşa kullanarak çevirin. Etlere çatal batırarak çevirirseniz, çatalın açacağı deliklerden etin içindeki su dışarı akar ve lezzetsiz, kurumuş bir et yersiniz. Pişme sırasında etlerin suları etin orta yerinde toplanır. Bunları kesme tahtası üzerinde dinlendirdikten sonra servis yaparsanız, bu suların etin içine dağılmasını sağlarsınız.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. emek cilingir dedi ki:

    Unutmamak için güzel bir site olmuş teşekkür ederim

Yorum Yaz

Yukarı Çık