PLASTİK BOYA NEDİR? HANGİ BOYALAR SİLİNİR?

HANGİ BOYALAR SİLİNİR?

Plastik boyalar su ile inceltilen (su bazlı) silinebilme özelliği olmayan boyalardır. Bu boyaların silikon katkılı olanlarına silikonlu plastik denir. Silikon, boyaların yapışma özelliğini arttırır, çatlama ve kabarmaya karşı korur, boyanın esnek olmasını sağlar. Fakat silinebilme özelliği olmaz. Yani silikonlu plastik boyalar silinemez.
Bazı markaların plastik boyaları: Dyo Dyoplast, Dyo Beşyıldız, Marshall Export Mat, Polisan Primera (silikonlu plastik), Polisan Natura Mat Plast.

Su bazlı silinebilir boyalar, su ile inceltilen silikonlu veya akrilik içerikli olan mat, yarımat veya ipekmat görünümlü boyalardır.
İpekmat ve yarımat görünümlü boyalar çok daha iyi silinebilme özelliğine sahiptir. Mat boyalar ise çok iyi silinebilen boyalar değildir.
Bazı markaların su bazlı tam silinebilir boyaları: Marshall Fashion, Marhall Mumlu Mat, Marhall Özel Mat, Marshall Hijyen, Dyo Nano İpekmat, Dyo Teknoplast, Dyo Dyojen, Kale Color Joker Plus, Kale Color Kalia (Nano), Polisan Elegans, Polisan Natura İpek, Filli Boya Alpina Tek, Filli Boya Alpina Silan, Permolit İpekmat.

Hangi marka olursa olsun mükemmel silinebilme özelliğe sahip boyalardır. Fakat duvara nefes aldırmadığından ve uygulaması su bazlı boyalara göre daha zor olduğundan günümüzde çok fala tercih edilmemektedir. Ayrıca uygulama sonrası boya kokusu birkaç gün çıkmaz.
Bazı markaların sentetik yarımat boyaları: Marshall Pastel Yarımat, Dyo Dyoten Classic, Polisan Matrix Yarımat.

UYARI VE TAVSİYELER

Gerçek silinebilme özelliğine sahip boyalar su bazlı yarımat, su bazlı saten ve sentetik boyalardır.
Üzerinde silikonlu ve silinebilir yazan her boya tam silinebilme özelliğine sahip değildir.
Silinebilir boyalar uygulamadan 1 ay sonra tam olarak silinebilir.
Plastik (Su bazlı silinemez) boya üzerine su bazlı silinebilir boya yapılacaksa astar uygulaması yapmak çatlama ve kabarmaya engel olur ve daha iyi yapışma sağlar.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık