PLASTİK EŞYALAR NE İLE BOYANIR?, PLASTİK YÜZEYLERE HANGİ BOYA OLUR?

,

Plastik malzemeler için üretilen özel boyalardan bulamadıysanız alternatif olabilecek öneriler ve diğer boyaların plastik üzerindeki etkileri ile ilgili bu yazı size faydalı olacaktır.

(Plastik için özel üretilmiş boyaları bulunduğunuz yerin sanayi bölgesinde arayın.)

Plastik çeşitlerini boyamada en iyi yöntem mutlaka kendi boyasıdır. Özellikle masa veya sandalye gibi plastik eşyalarınız için özel üretilmiş boyaları kullanın.

Depoda veya garajda tuttuğunuz bir dolap, bir makina veya oyuncak parçası gibi çok önemi olmayan plastik parçaları ise aşağıdaki boyalarla boyayabilirsiniz.

SPREY İLE BOYAMAK

Sprey ile plastik boyamak çok hızlı ve kalıcı bir yöntem olsa da sürekli el altında bulunan, sürtünmeye maruz kalabilecek yerlerde veya dış mekanda çok uzun süreli dayanım sağlayamaz. Üzerine kullanacağınız birkaç kat sprey vernik ömrünü uzatabilir. (Akrilik veya sentetik spreylerle boyanabilir.)

AKRİLİK, SU BAZLI VEYA PLASTİK BOYALARLA BOYAMAK

Plastiğin çok fazla çeşidi vardır. Elinizde kalan bir parça duvar boyası ile denemeler yapabilirsiniz. Fakat boyayacağınız plastik eşya esnek ise su bazlı silikonlu boya (ipekmat olacak) en uygunudur. (Plastik veya akrilik boyalar esnek olmadığından esnek plastik üzerinde kısa sürede çatlama yapacaktır.)

YAĞLI BOYA İLE BOYAMAK

Yağlı boyalar (plastik dahil) neredeyse her yüzeyde kullanılabilen çok dayanıklı boyalardır. Yine boyayacağınız plastik parça esnek veya aşırı oynak ise (sandalye gibi) yağlı boya kullanmaktan kaçının. Kabuk-kabuk dökülecektir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

PLASTİK EŞYALAR NE İLE BOYANIR?, PLASTİK YÜZEYLERE HANGİ BOYA OLUR? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık