Primolut-N Tablet ne işe yarar nasıl kullanılır yan etkileri

Primolut-N Tablet ne işe yarar nasıl kullanılır yan etkileri

Noretisteron Nedir?

Noretisteron kadınlık hormonu olan progesteronun bir formudur. Noretisteron yumurtalıklardan yumurta atılımını (ovülasyonu) engelleyerek çalışır.

Noretisteron ayrıca rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamalarda ve rahim astarında değişime sebep olur. Böylece spermlerin rahme (uterus) ulaşmasını ve de döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasını zorlaştırır.

Noretisteron aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

· adetin (regl tarihinin) öne alınması ya da ertelenmesi;
· normal olarak adet (regl) olagelen bir bayanın bir hastalığa ya da iç salgı bezlerine ilişkin bir bozukluğa bağlı olarak adet olamaması (sekonder amenore);

· hiçbir zaman adet görememe durumu (primer amenore);
· adet öncesi sendromu (premenstrüel sendrom)¹;
· endometriyoz²;
· disfonksiyonel kanama;
· siklik mastopati.

( ¹adet öncesi sendromu: Doğurganlık çağındaki kadınlarda, genellikle adet döngüsünün son haftasında adet kanamasından birkaç gün önce sinirlilik, depresyon, ödem, vücut ağırlığında artma, memelerde duyarlılık ve baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren durum.)

( ²endometriyoz: Rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.)

Noretisteron burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Noretisteron Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bu ilaç doğmamış bebekte doğumsal sorunlara yol açabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

· Noretisteron’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerji;
· gebelik varlığı veya gebelik şüphesi;
· emzirme döneminde olmak;
· damarları etkileyen şeker hastalığı (diyabet hastalığı);
· ağır karaciğer hastalığı varlığı veya geçmişte yaşanmış olması (karaciğer fonksiyon değerleri normale dönmedikçe);
· iyi ya da kötü huylu karaciğer tümörü varlığı ya da geçmişte görülmüş olması;
· seks steroidlerinden etkilenen kötü huylu hastalıkların varlığı ya da şüphesi;

· bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ile ilgili durumların varlığı.

Hormon almak kan pıhtılaşması, felç (inme) veya kalp krizi riskinizi yükseltebilir, özellikle de sigara kullanıyorsanız ve 35 yaşın üstündeyseniz.

Oral östrojen / progesteron içeren ovülasyonu baskılayıcı ilaçlardan kullanan kişilerde, toplardamar veya atardamarlarla ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ile ilgili olaylara daha sık rastlandığı görülmüştür.

Toplardamarlarla ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ile ilgili bir olayın riski aşağıdaki faktörlerle artar:

· yaş;
· obezite (vücut ağırlık indeksinin 30 kg / m² üzerinde olması);
· lohusalık;
· uzun süreli hareketsiz kalma;
· cerrahi operasyonlar;
· ciddi bir darbe alma;
· kişisel ya da ailesel hastalık öyküsü (bir kardeşte ya da anne – babada nispeten genç yaşlarda, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açmış olması).

Eğer bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi biri mevcutsa, ilacın kullanımının yararı ve olası riskleri her bir kadın için ayrıca karşılaştırılmalı ve kullanıma başlamadan önce hekim tarafından değerlendirilmelidir. Bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi birinin alevlenmesi, tekrarlaması ya da ilk kez ortaya çıkması halinde hekiminize başvurunuz. İlaç kullanımının devamına ya da kesilmesine hekiminiz karar vermelidir.

Aşağıda yer alan durumlardan herhangi birinin Primolut-N kullanımı sırasında görülmesi ilaç kullanımını derhal kesmeyi gerektirebilir. Eğer aşağıda yer alan durumlardan herhangi birini kendinizde görürseniz hemen hekiminize başvurunuz:

· migren türü baş ağrılarının ilk defa ortaya çıkması ya da alışılmamış şiddette sık baş ağrılarının varlığı;
· ani duyu bozuklukları (örn. görme ya da işitme bozuklukları);
· toplardamar veya atardamarlar ile ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açmasına ilişkin belirtiler (bacaklarda alışılmışın dışında ağrılar ya da bacakların şişmesi; nefes alırken ya da öksürürken, belirgin bir nedeni olmaksızın oluşan batıcı ağrılar);
· göğüste ağrı ve sıkışma hissi;
· uzun süreli hareketsiz kalma (örneğin kazalardan sonra);
· planlanan ameliyatlar (6 hafta önceden olmak üzere);
· sarılık başlangıcı;
· önemli derecede tansiyon yükselmeleri.

Primolut-N’in içerdiğine benzer hormonal etkili maddelerin kullanımı sonucu seyrek olarak iyi huylu, çok seyrek olarak da kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir. Sınırlı sayıda hastada bu tümörler yaşamı tehdit eden karıniçi kanamalara yol açar. Eğer kendinizde şiddetli üst karın ağrısı, karaciğerde büyüme ya da karıniçi kanama belirtileri gözlemlerseniz, karaciğer tümörü olması ihtimalini düşününüz ve acilen hekiminize başvurunuz.

Eğer şeker (diyabet) hastasıysanız, Primolut-N kullanımınız sırasında olası bir istenmeyen durumun gelişmesi ihtimaline karşı kendinizi dikkatle gözlemleyiniz.

Özellikle özgeçmişinde kloazma* olan kadınlarda bazen kloazma gelişebilir. Eğer kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanırken güneşe ve ultraviyole ışınlara maruz kalmaktan kaçınınız.

( *kloazma: Yüzde kahverengi yama şeklinde ortaya çıkan değişik büyüklükteki renk değişiklikleri.)

Noretisteron sizi cinsel yolla bulaşan HIV ve AIDS gibi hastalıklardan korumaz. Bu hastalıklardan korunmanın tek yolu kondom (prezervatif) kullanmaktır.

Noretisteron Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Noretisteron’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa, ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

· gebelik varlığı veya gebelik şüphesi;
· emzirme döneminde olmak;
· damarları etkileyen şeker hastalığı (diyabet hastalığı);
· ağır karaciğer hastalığı varlığı veya geçmişte yaşanmış olması (karaciğer fonksiyon değerleri normale dönmedikçe);
· iyi ya da kötü huylu karaciğer tümörü varlığı ya da geçmişte görülmüş olması;
· seks steroidlerinden etkilenen kötü huylu hastalıkların varlığı ya da şüphesi;
· bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ile ilgili durumların varlığı.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Noretisteron kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Noretisteron’u güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.

yüksek tansiyon veya kalp hastalığı öyküsü;
migren;
böbrek hastalığı;
karaciğer hastalığı veya karaciğer kanseri;
geçmişte yaşanmış depresyon veya ruhsal hastalık öyküsü;
kolesterol veya trigliserid seviyelerinin kanda yüksek düzeyde bulunması;
astım;
ani hastalık nöbetleri veya epilepsi (sara).

Hormon almak kan pıhtılaşması, felç (inme) veya kalp krizi riskinizi yükseltebilir, özellikle de sigara kullanıyorsanız ve 35 yaşın üstündeyseniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Noretisteron Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi X. Noretisteron doğum kusurlarına sebep olabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz.

Noretisteron anne sütüne geçebilir. Primolut-N emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Eğer Noretisteron kullanımınız sırasında bebek emziriyorsanız, doktorunuzun bunu bildiğinden emin olunuz.

Araç ve Makine Kullanırken Noretisteron Kullanabilir Miyim?

Primolut-N’in araç ve makine kullanımı üzerine etkisi yoktur.

primolut n tabletNoretisteron Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tabletleri parçalamayınız, çiğnemeyiniz.

Noretisteron’un doz ve alım zamanı kullanım amacına göre farklılık gösterir. İlacın hasta için uygun dozu ve kullanım zamanı sağlık uzmanı tarafından belirlenir. İlacınızı doktorunuzun / eczacınızın direktifleri doğrultusunda kullanınız.

Eğer herhangi bir ameliyat veya teste ihtiyacınız varsa ya da yatak istirahatinde olacaksanız ilacın kullanımına kısa bir süre için ara vermeniz gerekebilir. Sizi tedavi eden doktorların ve / veya cerrahların Noretisteron kullandığınızı bilmesi gereklidir.

Bu ilacın kullanımı sırasında doktorunuzun düzenli aralıklarla size görmesi gerekecektir. Doktorunuz ile olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma ve vajinal kanama.

Noretisteron Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Noretisteron kullanımı sırasında sigara kullanmayınız, özellikle de 35 yaşın üzerindeyseniz. Sigara kullanımı Noretisteron’un sebep olduğu kan pıhtılaşması, felç (inme) veya kalp krizi riskini arttırabilir.

Noretisteron sizi cinsel yolla bulaşan HIV ve AIDS gibi hastalıklardan korumaz. Bu hastalıklardan korunmanın tek yolu kondom (prezervatif) kullanmaktır.

Noretisteron’un Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz hemen acil servise başvurunuz : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:
görme bozuklukları;
ödem;
bir veya iki bacakta birden ağrı ya da şişlik;
migren baş ağrısı;
göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, kola veya omuzlara doğru yayılan ağrı, mide bulantısı, terleme, genel hastalanma hissi;
mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

bulantı;
baş ağrısı;
düzensiz kanama, lekelenme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık