Prof. Dr. Seyyid Hüseyin Nasr

Seyyid Hüseyin Nasr, 7 Nisan 1933 yılında Tahranda doğdu. Yüksek öğrenimini ABDde Massachusette Institute of Technologyde fizik dalında yaptı. Harvard Üniversitesinde jeoloji ve jeofizik alanında yüksek lisans, bilim tarihi alanında da doktora yaptıktan sonra 1958 yılında İrana döndü. Bir süre Tahran Üniversitesinde felsefe ve bilim tarihi profesörlüğünde bulundu. 1962-1965 yılları arasında Harvardda bilim tarihi dersleri verdi.

1972 yılında Tahran Üniversitesi rektörlüğüne getirildi. Dünyanın birçok yerinde İslâm, felsefe, karşılaştırmalı din ve çevre bunalımı gibi konular üzerine konferanslar verdi. Gifford Lectures (1981), The Cadbury Lectures (1994), Burke Lecture (1995) ve Paul Watson Lecture (1995), Batı üniversitelerinde verdiği önemli ve ünlü konferanslardır. Doğu ve Batı dillerinde 250 civarında makalesi bulunan Nasr, halen ABDde George Washington Üniversitesinde İslâm araştırmaları profesörü olarak görev yapmaktadır.

Kaynaklar
•www.nasrfoundation.org
Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. İNCİ CELİL dedi ki:

    Allah’ım kimseyi güzellik yarışıyla cezalandırmasın. Dışımı güzelleştireceğim diye, içlerini kötü kokan bir kuyu haline dönüştürüyorlar.

  2. FERDİ BEHİÇ dedi ki:

    Kimi Güzelim Der, Kimi Özelim… Ama Sevgi Ne ÖzelliK ister, Nede Güzellik… Sevgi Sadece Yürek ister…..!

Yorum Yaz

Yukarı Çık