Radyasyona maruz kaldığımızı nasıl anlarız?

İnsanların vücutlarında, elbiselerinde, saç ve derilerinde ne miktarda radyasyon bulunduğu Geiger aletleri ile ölçülebilir. Radyasyon bulaşmış olanların kıyafetlerini değiştirmeleri, duş almaları gerekir. Radyasyonlu elbiseler zararlı atıklar olarak işlem görmelidir. Sodyum iyodür detektörleri ile de tiroit bezinde radyoaktif iyot tutulup tutulmadığı anlaşılabilir.

Hangi test yapılmalı?

Radyasyondan etkilendiği düşünülenlere yapılması gereken ilk test tam kan sayımıdır. İlk bulgu akyuvarların sayısındaki azalmadır.

Yol açtığı sağlık sorunları nelerdir?

Kısa zamanda (dakikalar içinde) yüksek miktarda radyasyona maruz kalanlarda Akut Radyasyon Sendromu (ARS) gelişir. Bu tablo radyasyon zehirlenmesi veya radyasyon hastalığı gibi isimlerle de bilinir.

Bu kişilerde maruz kalınan radyasyon dozunun miktarına göre birkaç dakikadan birkaç güne değişen sürelerde bulantı, kusma, ishal ve deride yaralar meydana gelir. Bunlar bir ara iyileşmiş gibi görünebilirler ama daha sonra iştahsızlık, halsizlik, ateş gibi belirtilerle tekrar hastalanırlar. İlk etkilenenler kemik iliğindeki hücrelerdir; bununla ilgili olarak iç kanamalar ve enfeksiyonlar ortaya çıkmaya başlar. Havale ve koma da görülebilir. Bu dönem birkaç saat ile birkaç ay arasında sürebilir ve ölümle sonuçlanır.

Radyasyon neden kansere yol açıyor?

Radyasyon hücrelerin DNA’sını etkiliyor; meydana gelen hasar DNA’nın kendini kopyalayamamasına yol açıyor. Hücre bölünmesi bozuluyor veya bölünürken hücre ölüme gidiyor.

Radyasyon solunum yoluyla bulaşabilir. Taşıyıcılardan korunmak için maske takılmalı.

Bazı durumlarda ise DNA’da oluşan kırıklar yeni hücrelere aktarılıyor ve DNA’da mutasyonlar meydana geliyor. Bu hasarlı ve diğer hücrelerin kontrolünden çıkmış hücreler de kanser oluşumuna yol açıyor.

Hücreleri daha hızlı bölünen çocuklar radyasyonun kanser yapıcı etkilerine daha duyarlıdırlar.

Yiyeceklere nasıl bulaşır?

1950 ve 1960’lı yıllarda Nevada’da yapılan atom bombası testleri sırasında atmosfere I-131 radyoaktif maddesi karışmış ve çayırda otlayan hayvanların sütüne de geçmiştir. Bu ineklerin sütünü içen çocuklarda trioit kanserleri ortaya çıkmıştır.

Radyasyon göl ve akarsu balıklarına da geçebilir ancak tehlike, hacim çok daha büyük olduğu için okyanus balıklar için daha düşüktür.

Zarar görmemek için ne yapılmalı?

Bu tür tehlikenin önceden tahmin edildiği durumlarda insanlar radyasyon kaynağından hızla uzaklaştırılmalıdır. Japonya’da da 170 binden fazla insan nükleer santralin 12 mil uzağına taşınmıştır.

Radyasyonun yayılmış olduğu durumlarda ise insanların dışarı çıkmaması gerekir. Japonya’da santrale 20 mil mesafede bulunanların evlerinden dışarı çıkmamaları ve havalandırma sistemlerini kapatmaları istenmiştir. Solunum yoluyla bulaşmaya karşı maskelerden faydalanılır.

Nasıl tedavi edilir?

Potasyum iyodür verilerek radyoaktif iyodun tiroit bezi tarafından alınması önlenebilir. Bu madde vücudun diğer organlarını korumaz ve kanser meydana geldikten sonra da bir faydası yoktur. Potasyum iyodür tükürük bezinde iltihap, mide-bağırsak bozuklukları, alerjik reaksiyonlar ve deri döküntülerine yol açabilir. Bu madde, guatr, hipertroidi ve hashimatı hastalığı olanlar için zararlıdır. Vücuttaki radyoaktif maddeleri uzaklaştırmak için doktor gözetimi altında Prusya mavisi de kullanılabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Sami taşer dedi ki:

  Sağlıklı, Huzurlu, Mutlu ve UzuuuN Uzun Yaşamak İSTERMİSİNİZ.? O Zaman;
  “ Günlük Kullandığınız Teknolojinin Sağlığınızdan & Ömrünüzden Götürmesine siz İzin vermeyin! ”
  “Teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı bir Devirde yaşıyoruz. Bu imkânlardan elbette faydalanmalıyız ancak kullandığımız her cihazın zararları hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bu bilgiler ışığında onları bilinçli ve amacına uygun kullanmalıyız. Genel olarak tüm toplumun özellikle de çocuk, yaşlı ve üreme çağındakilerin bu konuda dikkatli olması gerekir. Bir halk sağlığı tehdidi olması nedeniyle konuyla ilgili olan tüm otoritelerinde aynı duyarlılık ve bilinçle hareket etmeleri zorunlu hale gelmiştir. Unutmayınız ki bir teknolojik ürün yaşamınızı kolaylaştırıyorsa, karşılığında da sağlığınızdan da götürüyordur.”

  Radyasyon; Bir madde atomlardan; Atomlar, Nötron & Proton denilen çekirdeklerden ve bu çekirdeğin etrafında dönmekte olan Elektronlardan oluşur. Bir maddenin atom çekirdeğinde bulunan nötronlar, protonlardan sayıca fazla ise fazla nötronlar etkileşim göstererek parçalanırlar. Bu kararsızlık sonucunda ortaya çıkan parçalanma sırasında bizlerin göremeyeceği; Beta, Alfa ve Gama adında ışınlar oluşur ortaya çıkan bu ışınlara da >RADYASYON denir.

  Yaşadığımız ortamlarda üzülerek söylemek gerekirse teknolojik ve elektronik cihazlar bulunduğunuz ortamınıza fazlasıyla radyasyon yaymaktadırlar.
  Gün içinde defalarca kez farkında olmadan cildimiz ve tüm organlarımız radyasyona maruz kalıp etkileşime girmektedir. Bu etkileşimler sonucunda bazen vücutta gözle görünen durumlar ortaya çıkar bazen de hiç farkında olmadan;> sağlığımız ciddi şekilde etkilenir
  Teknoloji ve endüstrinin zamanla çok fazla gelişimiyle beraber uranyum elementi çok fazla kullanılmaya başlanmış ve radyasyonun etkileri git gide artmaya başlamıştır. Birçok çeşidi olan radyasyonun bizi en çok etkileyeni;>>> İyonlaştırıcı Radyasyon’dur,ki;
  Bu Radyasyonun insanlığa Zararları:> İyonlaştırıcı Radyasyonlar; DNA’yı parçalayabilecek kadar şiddetli enerji taşırlar.
  DNA nın parçalanması sonucunda ise bazı hücreler hayatlarını kaybetmektedir’.Bu hücre ölümleri sonucunda zamanla dokular kaybolarak veya vücudunuzun bir yerinden atılamayıp birikerek insanda direk Kanser riskini oluştururlar.
  Bu arada radyasyonun canlılarda genetik olarak değişimler ortaya çıkartması sonucunda insan vücudunda Kalıcı Hasarlara da yol açabilirler. Radyasyon kişinin bünyesine göre daha etkili zararlar verebilir. Bu; yaş, organ ve nesillere göre farklılık gösteren bir durumdur. Küçük Büyük demeden insanın en fazla gözlerinde etki oluşturarak görme azlığı ve katarakt gibi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.
  Günümüzde nükleer silahların ve kimyasal radyasyonun zararından çok> Evimizde, Ofisimizde ve Yaşamın Her Alanında Bizi saran Elektronik cihazların ortama yaydığı ElektroManyetik ışınlar bizi sinsice sarmaktadır. Bu zararlı etkilerden korunmak için bazı Radyasyon önleyici cihazlar ülkemizde satılmaktadır. Ancak; Radyasyon önleyiciler arasında en çok tercih ve tavsiye edilen ve gerçekten en etkin olanı “Radyasyon önleyici> TASER Teknolojik” OSIDUN cihazıdır.(Bu Cihaza sahip olmak, Şu anda çok Kolaydır>.7/24; 0536 611 18 38’den isteyebilir veya size En Yakın satış Bayiimizden de çok uygun fiyatlara Temin edebilirsiniz)
  ElektroManyetik Kirlilik ve Radyasyon;
  Günümüzde teknolojinin gelişimiyle hayatımıza giren ve yaşamımızı hayli kolaylaştıran Elektronik ürünler;
  çalıştıkları süre içerisinde çevremizde büyük oranda elektromanyetik olan “Radyasyonu” oluşturmaktalar.
  GÜNLÜK; Her Evde Ofiste ve Her Alanda Kullanılan Cihazlar;
  1- Cep Telefonları
  2- Bilgisayarlar ve taşınabilirler
  3- Mikrodalga fırınlar
  4-Fön makineleri
  5-Kablosuz ağlar (Wireless)
  6-Oyun kumandaları ve konsollar
  7-Televizyon ve Müzik çalarlar
  8-İklimleştirme ürünleri ve klimalar
  9-Elektrikli ısıtıcı battaniye ürünleri
  10-Tarayıcılar, lazer yazıcı ve fotokopi makineleri
  11- Tıraş makineleri ve epilasyon cihazları
  12-Aydınlatma ürünleri ve lambalar
  13-Tüm Telefon Baz istasyonları
  Yukarıdaki elektronik cihazların çalışmaları esnasında insan sağlığına ve sinir sistemine verdiği Yakın Zararları aşağıdadır.
  1->Migren başlangıcı ve migren hastalarının ağırlaşması
  2-> Sinir bozukluğu ve stres
  3-> Uyku düzensizlikleri
  4-> Gebelerde düşük riski
  5-> Doğurganlığı azalması-kısırlık
  6-> Deride ve ciltte oluşan problemler
  7->Unutkanlık ve hatta hafıza Kaybı,
  8-> Kilo problemleri ve şişmanlık. (Radyasyonun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri konusunda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) alarmdadır.
  Ayrıca bu cihazların Zamanla ortaya çıkartacağı:>>> > EN CİDDİ HASTALIKLAR >Tüm Bu Bilgiler bu İşin Uzmanı Bir Doç. Doktorun İnternette yayınlanan Makalesi ışığında olup;
  Radyasyonun Sizi etkilediğinin en Başlıca BELİRTİLERİ’de Şöyle belirtilmektedir;
  • Birçok kimseler ElektroManyetik alanlara diğerlerinden daha hassastırlar. Bu kimselerde bilgisayar monitörlerine ve diğer elektrikle çalışan aletlere karsı aşırı bazı hassasiyet oluşabilir ve reaksiyonlar açığa çıkabilir.
  Bu reaksiyonlar:>>>*Boğazda kuruluk hissi, *Gözde problemler (ağrı ve görme bozukluğu), *Baş ağrısı, *Alerji, yüzde kızarıklık,
  *Uykusuzluk, *Yorgunluk *Seslere karsı hassasiyet, *işitme zorluğu, şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

  Bunlardan Bir veya birkaçını Kendinizde hissediyorsanız RADYASYON’dan Etkilenmeye Başlamışınız demektir.
  ElektroManyetik sinyallere çok fazla hassasiyeti olanlar yani bu sinyal ve dalgalardan en fazla etkilenenler;
  Hamileler, Çocuklar, Cep Telefonları ile uzun süre konuşanlar, Bilgisayar ve TV başında uzun süre geçirenler,
  olarak sıralanabilir, Sizde bu Sıralamadaki Kendi yerinizi zaten Kendi Kendinize Tayin etmişinizdir mutlaka, Ama Bu ElektroManyetik dalgalardan korunmak için radyasyon önleyici ürünler bulunmaktadır. Bu radyasyon önleyicilerin çalışma mantığını ve etkisini Radyasyon DEDEKTÖR’leriyle Kolayca Anlayabilir ve tercihinizi vakit geçirmeden yapabilirsiniz.Zira geçen her an Sağlığınızdan ve en önemlisi de Ömrünüzden Ömür götürmekte olduğunu Çok çok iyi anlamışınızdır zaten Ama yinede..! >BİZDEN Sizi UYARMASI..!< AST.
  Şimdi Sizin ve Sevdiklerinizin Bu Radyasyon Canavarından Kurtulmanız Sadece bir Telefonunuza Bağlıdır. Haydi Şimdi Hemen7/24 açık olan 0536 611 18 38 nolu cep telefonumuzu arayın; Size kolayca Yardımcı olalım. Bekliyorum. Selam ve Saygılarımla A. Sami TAŞER..! TR.

Yorum Yaz

Yukarı Çık