Rahim İçi Kullanılan Aletlerin Tarihi Hakkında Bilgi

Rahim İçi Kullanılan Aletlerin Tarihi Hakkında Bilgi

Bu aletler şu ya da bu biçimde birçok amaçla son iki bin beş yüz yıldır kullanıla gelmişlerdir. Hipokrat’ın ilaç ya da peserleri rahime sokmak için çukur bir tüp kullandığı bildirilmiştir.

Bunun gebeliğe karşı mı, yoksa başka bir amaçla mı yapıldığı konusunda değişik çeviriler farklılık göstermektedir.

Yüzyıllarca göçebeler çölde uzun yolculuklara çıkmadan önce dişi develerinin rahimlerine taş yerleştirirlerdi.

Bu, hayvanların yolculukta gebe kalmalarını önlüyordu, insan rahminde yabancı bir cismin koruyucu gücünün anlaşılmasından çok önce bunlar olmaktaydı.

On dokuzuncu yüzyıl sonları ve yirminci yüzyıl başlarında tahta, cam, fildişi, gümüş, altın, kalay ve kurşun karışımı, abanoz ve başka maddelerden yapılmış nesneler serviks kanalına sokulmaktaydı.

Bunların bazıları rahime sokulup dip kısımları servikse kadar uzanıyordu. Bu alt kısım bir ip merdiven görevi yapıp mikropların serviksten rahime tırmanmalarına yardım ediyordu.

Söz konusu aletler gebeliği önlemiş olabilirler, fakat genellikle rahimi destekleyici olarak ya da düzensiz, gecikmiş ay halini düzeltmek için kullanılmışlardır.

1902’de gebeliğe karşı, lades kemiği biçiminde bir alet yapılıp rahime yerleştirildi. Bunun birçok tipine, kendi kendine yerleştirebilme için tarifnameler de eklenmiştir.

Sonunda birtakım komplikasyonlar ortaya çıkmış ve tıp topluluğu tarafından hemen ve oybirliğiyle suçlanmıştır.

1920’lerin sonlarında Dr. Ernest Grafenberg, rahmin tümüyle içine yerleştirilen gümüşten bir halka geliştirmiştir. 1934’te Japonya’da Ota, üç çiviyle tutturulmuş merkezi bir disk taşıyan bir halka geliştirdi.

Önceki kaba aletin yarattığı sorunları unutmayan tıp topluluğu, Grafenberg’in ve Ota’nın ilk yaptıkları aletleri benimsemedi.

Grafenberg sonradan fikrinden caydı; Ota’ Halkası da Japon hükümetince 1936’da yürürlükten kaldırıldı. 1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başlarında Margulies ve Lippes tarafından yapılan araştırmalar, bu konunun yeniden ele alınmasını desteklemiştir.

Grafenberg Halkasının değişik tipleri bugün hala kullanılmaktadır; Japonlar da Ota Halkası üzerindeki yasağı 1974’te kaldırdılar.

Bugün bu rahim içi aletler, çağdaş doğum kontrol programında kabul edilmiş bir yer tutmaktadırlar.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık