Ramazan orucu nasıl kaza edilir

Ramazan orucu nasıl kaza edilir

, kendisine oruç farz olan bir kimsenin tutmadığı veya meşru bir mazeretinden dolayı bozduğu orucun karşılığı olarak, Ramazan ayının haricinde oruç tutmasıyla gerçekleşir.

Yolculuk, hastalık, hayız, nifas gibi bir mazeretten dolayı orucunu tutamayan veya bozanların, tutamadıkları gün sayısınca oruç tutmaları farzdır. Nitekim Allah (cc) Bakara Sûresi’nde “Oruç sayılı günlerdedir. Sizden her kim o günlerde hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutar. Oruç tutamayanlara fidye gerekir. Fidye bir fakiri doyuracak miktardır. Her kim, kendi hayrına olarak fidye miktarını artırırsa bu, kendisi hakkında elbette daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer işin gerçeğini bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” buyurur.

Ramazan orucu kazaya kalan kimse bunu kaza etmeden sonraki Ramazan ayı gelirse, yeni senenin oruçlarını gününde tutar, daha sonra da geçmiş orucunu kaza eder. Şafiîlere göre ise Ramazan’a ait kaza orucunu, diğer Ramazan gelmeden önce tutmak gerekir. Bu yapılmadan ikinci Ramazan gelirse, gelen Ramazan orucu tutulur, kazaya kalan oruçlar da hem kaza edilir hem de her gün için bir fidye verilir. Meşru bir mazeretle orucunu tutamayan bir kimse, uygun zaman bulduğu halde kaza etmeden ölüm sürecine girmişse malının üçte birinden kazaya kalan her gün için bir fidye ödenmesini vasiyet etmesi gerekir. Bu fidye fakirlere verilir. Meşru bir özrü olmaksızın orucunu tutmayan kimsenin de ister kaza edecek vakit bulsun ister bulamasın, fidye verilmesini vasiyet etmesi vaciptir. Böyle bir vasiyet olmadığı takdirde ise vârislerin bu fidyeyi vermeleri üzerlerine vacip değildir. Ama isterlerse kendi mallarından bağış olarak verebilirler. Ölen kimsenin vârisleri veya vârisi olmayanlar ölü adına orucu tutmak suretiyle kaza edemez. Çünkü beden ile yapılan ibadetlerde vekalet olmaz. Ancak kendileri için tuttukları oruçların sevabını ölüye bağışlayabilirler.

Ayet-i kerime
Ey Rabb’imiz! Beni, annemi, babamı ve bütün müminleri kıyamet günü affeyle. İbrahim Sûresi 14/41

Hadis-i şerif
Şüphesiz Allah, verdiği nimetin eserini kulunun üzerinde görmek ister. Tirmizi/İbn Şuayn (ra)

Haftanın duası
Allah’ım! Dünyada ve ahirette bizi velayet ehli kullarından eyle. Akıllarımızı hidayetinle doldur. Fikirlerimizi şüphe mahallerinde kaymaktan, gönüllerimizi de şek ağlarına düşmekten koru. Bizleri namazlarını hakkını vererek kılan ve cismaniyetin dehlizlerine düşmekten azade olan kulların zümresine kat. İşleme imkânı vereceğin hasenat ile amel defterlerimizden seyyiat satırlarını sil. Kullarının bizden yüz çevirdiği ve ümitlerimizin bütün bütün tükenip karanlık kabirlere girmeyi bile göze aldığımız gün elimizden tut. Yevm-i meşhud olan ahiret gününe kadar kusursuz ameller işlemeye bizi muvaffak kıl. Abdulkadir Geylani Hazretleri (ra)

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Ramazan orucu nasıl kaza edilir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık