Raporlu işçinin maaşı kesilir mi ?

paraRapor alan işçinin maaşı kesilir mi maaşından kesinti yapılabilir mi ?

Merhabalar Ben Berna Çokbilir sizlere bir soru soracağım. Benim erkek kardeşim bir şirkette getir götür işleri yapılor ve işçi olarak çalışıyor. Soğuk algınlığından dolayı kardeşime tam 5 gün rapor verilmiş. Neyse kardeşim maaşını aldığında ise bu 5 günlük çalışmadığı günün parası kesilmiş. Bu mümkün mü ?
Raporlu işçinin maaşı kesilir mi ?

Berna Çokbilir. ADANA

Merhabalar Berna Hanım, Bir çok işveren rapor alan işçilerin ücretlerini aldığı rapora tekabül eden miktarınca kesmektedirler.

Buna gerekçe olarak da, SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası aldığını göstermektedirler. Ancak, işverenlerin bu uygulaması yanlıştır. Çünkü, 4857 sayılı iş yasasının 49’uncu maddesinin son fıkrasında; “Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere 46, 47 ve 48’inci maddenin birinci fıkrası hükümleri uygulanmaz.

Ancak bunlardan ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışanlara ayrıca çalıştığı her gün için bir günlük ücreti ödenir.” hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere göre, yevmiye veya gündelik usûlle çalışan değil de, ay üzerinden ücreti tahakkuk eden işçilerin raporlu oldukları dönemde işverenlerin ücretlerini kesmemesi ve tam olarak ücretini ödemesi gerekmektedir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. ayhan dedi ki:

  merhaba ben üç aydır raporluyum işyerim maaşımı kesebilirmi iyi akşamlar

  1. birdunyabilgi birdunyabilgi dedi ki:

   Merhabalar Ülkemizde işverenler genelde raporlu olan çalışanın maaşını ödemiyor bu nedenle raporlu olduğunuz döneme ait alacaklarınızı SGK kanalı ile alacaksınız

 2. ali dedi ki:

  MERABA BİR KONUYA DEYİNMEK İSTİYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ
  BİZİM BİR ELAMANIMIZ KAZA GECİRDİ İŞ KAZASI 17,09,2013 TARİHİNE KADAR RAPORLU
  İŞ VEREN AYLIK ÖDEMESİ YAPMAK ZORUNLUMU. İYİ ÇALIŞMALAR

Yorum Yaz

Yukarı Çık