Saç Biti ve Saç Sirkesi Oluşum Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

Saç Biti ve Saç Sirkesi Oluşum Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

Bitin bulasması, bitli insanlarla olan direkt temas yada tarak, esarp gibi aynı esyaları kullanma
yoluyla olmaktadır. insanların okul, kres yada etüd gibi dar mekânlarda bulunması bu
bulasmayı ve bitlerin üremesini daha da kolaylastırır.

Saç bitleri saçlarda çoğalıp yaşayan, kafa derisindeki kandan beslenen küçük böceklerdir. Bitlerin büyüklüğü susam tanesi kadar olup, 6 bacakları vardır ve renkleri bronzdan grimsi beyaza kadar değişmektedir. ömürleri 30 gündür ve kafa derisinden uzakta sadece 2 gün yaşayabilirler.

Sirke , saç bitinin yumurtasına verilen isimdir. küçük beyazımsı toplu iğne başı büyüklüğünde saç tellerine yapışık duran beneklerdir. Sirkeler önce saç derisine çok yakın bir yere bırakılırlar, daha sonra saç uzadıkça saç dibinden uzaklaşırlar. Sirkeler yaklaşık 7 ila 10 gün arasında yumurtadan çıkarlar ve 7 gün içinde olgun bir bit halini alırlar.

Saç bitleri tırmanırlar, uçup zıplayamazlar ve hayvanların üzerinde yaşamazlar. Bacaklarının ucundaki kanca benzeri kıskaçları ile saça tutunurlar. Sirkeler genellikle ensedeki, kahküllerin altındaki ve kulak arkasındaki saç tellerinde bulunurlar.

Nasıl Yayılırlar?

Saç biti baş teması ya da bazen bitlenmiş birisi ile ayni şapkanın, başlığın giyilmesi, ayni tarağın veya fırçanın kullanılması yoluyla yayılır.

Belirtileri nelerdir?

Belirti olmayabilir, ya da aşağıdakiler sayılabilir:

– Saçta gıdıklanma duygusu

– Bit ısırmalarından dolayı kafada kaşıntı

– Kaşınmalardan dolayı kafa derisinde yaralar oluşabilir ve kimi zaman bu yaralar iltihaplanabilir.

– Yastık üzerinde ince siyah tozlar (bit dışkısı) ya da soluk gri bit derisi görülebilir.

Saç bitinin ve sirkelerinin kontrol edilmesi:

Parlak ışığın altında büyüteç ve ince dişli tarak ile saçların içini ve kafa derisini yakından inceleyin. Sirkelerin fark edilmesi ve görülmesi genellikle daha kolaydır. Ense ve kulak arkasındaki saç tellerine yapışık dururlar. Kepeklerden farklı olarak saçın fırçalanmasıyla düşmezler.


Eğer saç biti bulursanız:

Evdeki diğer kişilerde de olup olmadığını kontrol edin ve bit ilacını sadece kafasında bit olanlara uygulayın. Bit ilacını bit bulaşmış herkese ayni günde uygulayın. Bit ilacı uygulamasını 7 gün sonra tekrarlayın. yakın temasta bulunduğunuz arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza sizde bit bulunduğunu haber verin. Bitlenmiş kişi bit ilacının ilk uygulanmasından sonra işine veya okuluna dönebilir.

Saç biti nasıl tedavi edilir?

12 aylıktan küçük bebekler için ya da hamileyseniz veya emziriyorsanız ya da hassas bir cildiniz varsa, bir doktora danışınız. Kimyasal ilaçlarla temizleme yerine elle toplama önerilebilir. Saç biti ilaçları reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilir. Belirtilen kullanım talimatlarına uyunuz. Kullanılan ürünlerin göze kaçmamasına dikkat ediniz;gözleri bir havlu ya da elbezi ile kapatınız ve urunu uygularken eldiven kullanınız. Kullandıktan sonra ellerinizi yıkayınız.

Faydalı öneriler:

ilaç uygulamasından önce (ya da sonra) saç kremi kullanmayınız. Isı ilacı etkisiz hale getirebileceğinden, ilaç uygulamasından sonra saç kurutma makinesi kullanmayınız. ilacı uyguladıktan sonra 1-2 gün saçı yıkamayınız.

ilaçtan sonra urunun etkili olup olmadığını kontrol edin. saçı ince dişli bir tarak ile tarayıp, tarağı kağıt mendil veya bir bez ile sildikten sonra her hangi bir hareket görüp görmediğinize bakin. Bitler hala canlı ise, saç biti kullandığınız ilaca dirençli olabilir. saçı yıkayıp farklı bir bile. ime sahip başka bir ürün (eczacınıza sorunuz) ile yeniden ilaçlayın. Eğer diğer ilaç da etkisiz olursa saçın her gün kontrol edilip, bitlerin ve sirkelerin ince dişli tarak ve tırnak uçları ile toplanması geriye kalan tek seçenektir. Bu işlem çok zahmetlidir ama dikkatlice uygulanırsa, zamanla saçın bütün bitlerden ayıklanması mümkün olacaktır. işlem sırasında büyüteç kullanılması yumurta ve bitlerin daha kolay görülmesinde yardımcı olabilir.

Tarakları, fırçaları, başlıkları ve yatak takımlarını kontrol ediniz. Taraklar ve fırçalar 10 dakika sureyle (50 derecenin üzerinde) deterjanlı sıcak suya yatırılabilir. Yatak takımları, giysiler ve havlular çamaşır makinesinin sıcak yıkama programında yıkanabilir ya da kurutma makinesinin sıcak programında kurutulabilir. Yıkanamayan ya da kuru temizleme yapılamayan şeyler -örn. şapkalar, en az dört gün sureyle bir plastik torbada tutulabilir. Sirkelerin toplanması şart değildir. Saç bitinin toplum içinde yayılmasını azaltmanın en iyi yolu, çocuğunuzun saçını haftada bir kontrol etmektir.


Bitlenme nasıl farkedilir?

• Kafaderisinde olusan siddetli kasıntı muhtemelen cilt iltihabına da yol
açar)
• Bitler genelde sakak, ense, ve kulak çevresine yerlesir. Saçlara yapısan bit yumurtaları
yani sirkeler gözle görünebilir derecededir.
Çocuğunuzda bit yada sirkeye rastlarsanız, gecikmeden ve çekinmeden görevli kisiye bildirin.
Böylelikle bitin üreyip; yayılmasına da mümkün olduğu kadar engel olmus olursunuz.

Ne yapmak gerekir?
1. Aile bireyleri saçlarını bit sampuanıyla yıkar (kullanma kılavuzunu okuyun). Saç
yıkamasında en son durulama sirkeli suyla yapılmalıdır. Böylelikle sirkelerin saça
yapısmasını sağlayan madde yumusar. Sirkeleri saçtan bit tarağıyla tarayarak
çıkarabilirsiniz.
2. Tarakalar, fırçalar, tokalar ve saç lastikleri bu sampuanlı suda yıkanır.
3. Yatakörtüleri yıkanır ve yastık – yorgan havalandırılır.
4. Bereler, alna takılan bantlar ve atkılar ya bu sampuanla yıkanır yada bit spreyi
püskürtülerek temizlenir.
5. Saçlar bir hafta sonra tekrar bit sampuanıyla yıkanır.
6. Sirkelerin hepsi (bit yumurtaları) saçlardan temizlenmelidir.
Düzgün bir ilk tedavi sonrası, çocuğunuzu tekrar krese/etüde/okula yollayabilirsiniz. Ancak
çocuğunuzda tekrar bit yada sirke çıkarsa, lütfen doktorunuzdan alacağınız bit veya sirkenin
olmadığına dair raporla krese, etüd yada okula göndermenizi rica ederiz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Zeynep Aksoy dedi ki:

    Elma yada üzüm sirkesi gaz yagı sinek ilacı çok iyi geliyo 4 çocuk annesiyim okul hayatımız başladıgı zaman ne yazıkki istenmeyen misafirlerimiz olmasa olmuyo ☹

Yorum Yaz

Yukarı Çık