Saç Kırıkları Nasıl Onarılır

Saç Kırıkları Nasıl Onarılır

Saç teli 3 katmandan oluşur Bu katmanlar dıştan içe doğru kütikül, korteks ve medulladır. Saçın dış tabakası hasar gördüğünde, saçların kuru ve donuk görünmesine neden olur. Genetik özellikler, yıkama suyu, saç kurutma makinesi ve diğer şekillendirici ürünlerin yanı sıra yüzme ve güneşlenme gibi faaliyetler de saçlarda kurumaya neden olabilir. Kuru saçlar yıpranmalara karşı çok daha hassastır. Nemini kaybetmiş, koruyucu tabakası zarar görmüş hasarlı saçlarda en çok görülen sorunlar kaba ve kuru saç telleri, mat ve cansız bir görüntü, tarama zorluğu, kopmalar ve saç uçlarındaki kırıklardır.

Saça sağlık kazandırmak ve yıpranmaların önüne geçmek için doğal ev çözümlerinden faydalanabilirsiniz.

1.Süt
Hasarlı saçları iyileştirmek için, bir kabın içerisine süt dökün. Bir pamuk yardımıyla saç derisine ve daha sonra saç boylarına doğrudan uygulayın. Bir saat sonra saçınızı yıkayın.

2. Susam yağı
Susam yağı saç ve cilt için etkili bir besleyici yağdır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan susam yağı, kan dolaşımını artırarak saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olur. 2 yemek kaşığı susam yağı ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Saç derisi ve saçlar üzerine karılımı masaj yaparak sürün. Sıcak bir havlu ile başınızı sarın ve yarım saat bekledikten sonra doğal bir şampuanla yıkayın.

3. Yumurta
Kuru ve yıpranmış saçlar için en çok kullanılan besinlerden biri yumurta sarısıdır. Yumurta sarısındaki proteinler doğal bir nemlendirici olarak çalışır. Yarım fincan zeytinyağı ile iki yumurta sarısını karıştırın. Saç derisine ve saç uçlarına masaj yaparak uygulayın. Bir duş başlığı ile başınızı örtün. Bir saat sonra şampuanlayıp, soğuk su ile durulayın.

4. Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı, kuru ve yıpranmış saçlar için en etkili çözümlerden biridir. Saçı yoğun bir şekilde nemlendirir ve saç köklerini besler. 1 fincan hindistan cevizi yağını, ısıtarak sıvı hale getirin. Parmak uçları yardımıyla, saç derisine masaj yaparak uygulayın. Bir gece saçta beklettikten sonra ertesi sabah soğuk su ile durulayın.

5. Muz
Muzdaki potasyum, antioksidanlar ve vitaminler kuru saçları ihtiyacı olan nem yüklemesini yapar. 1 olgun muzu bir yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Saç diplerine saça masaj yaparak sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile saçınızı yıkayın.

6. Zeytinyağı
Hasarlı saçları onarmak için, zeytinyağını tek başına ya da diğer malzemelerle karıştırarak kullanabilirsiniz. Zeytinyağını, parmak uçlarıyla ile masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra şampuanlayıp, soğuk su ile durulayın.

7. Bal
Anti bakteriyel ve antiseptik özelliği sayesinde kepek ve kaşıntı, tahriş gibi sorunların oluşmasını önler. Saça sağlık kazandırır ve hasarlara karşı dayanıklı hale getirir. Saça doğal bir parlaklık kazandırır. 1 çorba kaşığı balı 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Bir duş başlığı ile saçınızı örtün. 20 dakika sonra saçlarınızı durulayın.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık