Saffet Ulusoy Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi (1930-2012)

Ulusoy Holding’in kurucularından eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’un babası Saffet Ulusoy

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy’un da amcası olan Saffet Ulusoy, 1930 yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğdu.

İlköğrenimini 1939-1943 yılları arasında Of İlkokulu’nda tamamlayan Ulusoy, 1944-1945 yılında babası Mehmet Bahattin Ulusoy’un yanında çalışma hayatına başladı. 1946 yılında otobüs işletmeciliğine geçen Saffet Ulusoy, böylece taşımacılık sektörüne adım attı. 1974 yılında iş hayatını İstanbul’a nakleden Saffet Ulusoy, karayolu ile uluslararası yük taşımacılığı, otobüs işletmeciliği ve turizm faaliyetlerine önem vererek, büyük operasyonları başlattı.

Ulusoy şirketlerinin 58. kuruluş yıldönümünde Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding A.Ş. bünyesinde toplanmasında, yeni ve modern bir merkeze taşınmasında büyük katkıları olan Saffet Ulusoy, Ulusoy Ticari Yatırımlar Holding A.Ş. bünyesinde 25’den fazla şirketin yönetim kurulu üyeliğini ve başkanlığını da yürüttü.

Saffet Ulusoy, 1961 yılında Trabzon Şoförler Cemiyeti 2. Başkanlığı, 1972 yılında Trabzon Belediyesi Reis Vekilliği, 1981-2001 yılları arasında Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanlığı’nı yaptı.

Saffet Ulusoy, Ro-Ro alanındaki uluslararası başarısı dolayısıyla İtalya’nın en büyük onur ödülü olan ”Commendatore” nişanına layık görüldü. Ulusoy, 18 Ocak 2002’de Almanya Flenburg şehrinin valisi ve belediye başkanı tarafından ”Liyakat Nişanı” ile ödüllendirildi.

Aktif iş hayatından vakit buldukça anılarını kaleme alan Saffet Ulusoy’un ”Ben Demiştim” adlı bir kitabı bulunuyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık