ilk yardım

9 yıl önce

Boğulmakta olan bir kişiye ilk yardım nasıl yapılmalı? Tatlı su ve deniz farkı Tatlı suda boğulma tehlikesi geçirenlerde, akciğer hava keseciklerinin yüzey gerilimi azalır ve bunlar tamamen kapanırlar. Akciğerlere gelen kan temizlenmeden tekrar dolaşıma katılmış olur ki, bu da kanın oksijen basıncını düşürür. Akciğer hava keseciklerindeki tatlı su, yoğunluğu düşük olduğu için damarlar tarafından emilir ve böylece damarlarda dolaşan kanın hacmi artar....

10 yıl önce

İlkyardımda en çok yapılan yanlışlar İlkyardımda en önemli kural zarar vermemektir. Kaza durumunda her şeyden önce ambulansa haber verilmeli. en çok yapılan yanlış ilkyardım uygulaması, solunumu olan kişiye kalp masajı yapılması. Kazazedenin kalbinin atıp atmadığı kontrol edilmeden hemen kalp masajına başlanıyor. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Kayakçılarda sık sık görülen yaralanmalar nelerdir ? Kayakçılarda, ayak bileği yaralanmaları, krus (bacak) yaralanmaları, diz eklemi yaralanmaları, kafa travmaları, omurga yaralanmaları, donmalar ve ultraviyole yanıkları görülmektedir. Kayakçılarda sık sık görülen yaralanmalar nelerdir ?

11 yıl önce

bilinç kaybı nedir? Beynin normal faaliyetlerindeki bir aksama nedeni ile uyku halinden başlayarak(=bilinç bozukluğu), hiçbir uyarıya cevap vermeme haline kadar giden (=bilinç kaybı) bilincin kısmen yada tamamen kaybolması halidir. Bayılma (Senkop): Kısa süreli, yüzeysel ve geçici bilinç kaybıdır. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Bilinç kaybı nedenleri nelerdir? Bayılma nedenleri: Ø Korku, aşırı heyecan Ø Sıcak, yorgunluk Ø Kapalı ortam, kirli hava Ø Aniden ayağa kalkma Ø kan şekerinin düşmesi Ø Şiddetli enfeksiyonlar

11 yıl önce

Koma nedenleri nedir Ø Düşme veya şiddetli darbe Ø Özellikle kafa travmaları Ø Zehirlenmeler Ø Aşırı alkol, uyuşturucu kullanımı Ø Şeker hastalığı Ø karaciğer hastalıkları Ø Havale gibi ateşli hastalıklar

11 yıl önce

Bilinç bozukluğu belirtileri nelerdir? Bayılma ( Senkop) Belirtileri Ø Baş dönmesi, baygınlık, yere düşme Ø Bacaklarda uyuşma Ø Bilinçte bulanıklık Ø Yüzde solgunluk (daha&helliip;)

11 yıl önce

Bilinç bozukluğu durumunda ilkyardım nasıl olmalıdır? Kişi başının döneceğini hissederse Ø Sırt üstü yatırılır, ayakları 30 cm. kaldırılır, Ø Sıkan giysiler gevşetilir, Ø Kendini iyi hissedinceye kadar dinlenmesi sağlanır. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Koma pozisyonu (yarı yüzükoyun-yan pozisyon) nasıl verilir? Ø Sesli veya omuzun dan hafif sarsarak, uyarı verilerek bilinç kontrol edilir, Ø Sıkan giysiler gevşetilir, Ø ağız içinde yabancı cisim olup olmadığı kontrol edilir, Ø Bak, dinle, hisset yöntemi ile solunum kontrol edilir, Ø Şah damarından nabız kontrol edilir , (daha&helliip;)

11 yıl önce

Havale nedir? sinir sisteminin merkezindeki bir tahriş (irritasyon) yüzünden beyinde meydana gelen elektriksel boşalmalar sonucu oluşur. Vücudun adale yapısında kontrol edilemeyen kasılmalar olur.

11 yıl önce

Havale nedenleri nelerdir? Ø Kafa travmasına bağlı beyin yaralanmaları Ø beyin enfeksiyonları Ø Yüksek ateş (daha&helliip;)

11 yıl önce

Ateş nedeniyle oluşan havale nedir? Herhangi bir ateşli hastalık sonucu vücut sıcaklığının 38°C'nin üstüne çıkmasıyla oluşur. Genellikle 6 ay-6 yaş arasındaki çocuklarda rastlanır.

11 yıl önce

Ateş nedeniyle oluşan havalede ilkyardım nasıl olmalıdır? Ø Öncelikle hasta ıslak havlu ya da çarşafa sarılır, Ø Ateş bu yöntemle düşmüyorsa oda sıcaklığında bir küvete sokulur, Ø Tıbbi yardım istenir (112). ATEŞLİ HAVALE (Febril Konvulsiyon) NEDİR? Beyin hücrelerinin normal dışı bir aktivite göstermesi sonucu ortaya çıkan, vücuttaki istemsiz kasılmalara, tıp dilinde konvülsiyon, halk arasında da havale (nöbet) adı verilmektedir. Bu durum ateşin ani olarak...

11 yıl önce

Sara krizi (=Epilepsi) nedir? Kronik bir hastalıktır. Doğum sırasında yada daha sonra herhangi bir nedenle beyin zedelenmesi oluşan kişilerde gelişir. Her zaman tipik sara krizi karakterinde olmasa da bazı belirtilerle tanınır. Sara krizini davet eden bazı durumlar olabilir. Örneğin uzun süreli açlık, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, kullanılan ilaçların doktor izni dışında kesilmesi ya da değiştirilmesi, hormonal değişiklikler sara krizinin ortaya çıkmasına neden...

11 yıl önce

Sara krizinin belirtileri nelerdir? Ø Hastada sonradan oluşan ve ön haberci denilen normalde olmayan kokuları alma, adale kasılmaları gibi ön belirtiler oluşur, Ø Bazen hasta bağırır, şiddetli ve ani bir şekilde bilincini kaybederek yığılır, Ø Yoğun ve genel adale kasılmaları görülebilir, 10-20 saniye kadar nefesi kesilebilir, (daha&helliip;)

11 yıl önce

Sara krizinde ilkyardım nasıl olmalıdır? Olayla ilgili güvenlik önlemleri alınır (Örneğin kişi yol ortasında kriz geçiriyorsa olay yerindeki trafik akışı kesilmelidir). Ø Kriz, kendi sürecini tamamlamaya bırakılır, Ø Hasta bağlanmaya çalışılmaz, (daha&helliip;)

11 yıl önce

kan şekeri düşmesinin nedenleri nelerdir? Ø Şeker hastalığı tedavisine bağlı Ø Uzun egzersizler sonrası Ø Uzun süre aç kalma Ø Barsak ameliyatı geçirenlerde yemek sonrası Düşük Kan Şekeri Hipoglisemi, kan şekerinin 50 miligramın altına inmesidir. Normalde kan şekeri açlıkta 60 miligramın altına inmez. 3-4 gün yemek yenmese bile normal bir insan vücudu şekerin daha da aşağı düşmesini önler. Özellikle beyin ve kalp gibi yaşamsal organların tek enerji...

Yukarı Çık