Kulak Burun Boğaz

4 yıl önce

Kulak temizleme çubukları zararlımı Temizlik amacıyla kullanılan kulak temizleme çubukları faydadan çok zarar veriyor. Bu çubuklar kullanılırken kirler farkında olmadan kulak zarına itiliyor. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Kıroğlu, kulak temizleme çubuklarından uzak durulmasını istedi. Prof. Dr. Mete Kıroğlu, sıcakların artmasıyla birlikte insanların daha sık banyoya girdiğini, havuz ve denizlerde serinlik aradığını söyledi. Prof....

4 yıl önce

Kulakları temizletmek zararlı mı Kulağın içindeki bezler, kulak kiri denilen yağlı balmumu gibi bir madde üretiyor. Bu kir kulakta toza, mikroplara ve diğer yabancı maddelere karşı korumaya yardım ediyor. Ancak Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Faik Sağun, çok fazla kulak kirinin işitme kaybını da tetiklediğini söylüyor. Sağun, “Kulakta biriken kir; kulakta ağrı, zaman zaman kötüleşen işitme kaybı, kulakta...

6 yıl önce

Kulak Çınlaması Neden Olur? Tinnitus, yani kulak çınlaması bir hastalık değildir. İşitme sisteminde olan başka bir sorunun yansıması olarak tanımlanabilir. Kulak çınlamasının en yaygın nedeni işitme kaybıdır. İşitme kaybı; yaşa bağlı olarak gelişen ya da kulak travması (gürültü, ilaçlar, kimyasal madde nedenli) kaynaklı olabilir. Bu gibi bir durumda duymamızı sağlayan kulağın koklea kısmının (iç kulak – salyangoz) duymadan sorumlu hücreleri zarar görmektedir.Güncel...

6 yıl önce

Kulak Çınlaması Nasıl Tedavi Edilir? Sadece hekiminiz tarafından yapılan dikkatli incelemeden sonra, kulak çınlamasının nedeni ve buna göre en doğru tedavi ya da geçmesini sağlayacak diğer öneriler size sunulur. Öncelikle detaylı bir incelemeden geçmelisiniz. Tedavinin önemli bir parçası da, sizin kendi kulak çınlamanızı anlayabilmeniz ve tarif edebilmenizdir. İlaç Tedavisi Pek çok vakada spesifik bir tedaviye bulunmamaktadır. Kendiliğinden düzelebilmekte ya da kişi bununla yaşamayı öğrenmektedir....

6 yıl önce

Kulak Çınlamasını azaltmak için öneriler Bazı genel ve kolay çözümler kulak çınlaması (tinnitus) şikayetinin giderilmesine yardımcı olabilir: Herkesin uygulayabileceği ve kulak çınlamasını hafifletecek bazı yardımcı çözümler şöyledir: Kafein ve tuz tüketimini azaltın Sigarayı bırakın Bazı kişilerde düşük çinko seviyesi kulak çınlamasına neden olmaktadır. Çinko takviyesi bu kişilerde şikayetleri azaltacaktır. ...

6 yıl önce

Kulak Çınlaması Nasıl Azaltılır? Kulak çınlamasının şiddetini azaltmak için deneyebileceğiniz bazı şeyler tabii ki vardır: Yüksek ses ve gürültüye maruz kalmaktan kaçının. Tansiyonunuzu kontrol edin Tuz alımını azaltın Kahve ve kola (kafein) ve tütün (nikotin) gibi uyarıcılardan kaçının Anksiyete (endişe) den kaçının ...

9 yıl önce

Araç Tutması Nedir? Ne Yapılabilir Bazı kimseler, uçakta, arabada, dönme dolaplarda bulantı hisseder hatta kusarlar. Birçok kişi botta, gemide aynı rahatsızlığı yaşar. Araç tutması, çoğunlukla sadece can sıkıcı bir durum olarak ortaya çıkar ve altında önemli bir hastalık yoktur; bazı yolcular ise (daha&helliip;)

9 yıl önce

Çene Eklemi Nasıl Çalışır? Çene Eklemi Nasıl Bozulur? Çok ilginizi çekmemiş ve fark etmemiş olsanız da çene ekleminiz günde yüzlerce kez kullandığınız bir ekleminizdir. Her iki tarafta alt çene ile kafatasının, kulağın hemen önünde birleştiği yerdedir. Her çiğneme hareketi yaptığınızda onu kullanıyorsunuz. Hatta her konuştuğunuzda ve yutkunduğunuzda (üç dakikada bir kere) onu hareket ettiriyorsunuz. Böylece en sık kullanılan eklemlerden birisidir. (daha&helliip;)

9 yıl önce

Gırtlak (Larinks) Muayenesi Nasıl Yapılır? Gırtlağınızın görüntülenmesi ve muyene edilmesi için bir kamera-endoskop sistemi kullanılacaktır. Dilinizin bir gazlı bez ile hafifçe dışarı çekilmesinden sonra dilinizin gerisine kamerayla bağlantılı olan endoskop yerleştirilecektir. (daha&helliip;)

9 yıl önce

Gırtlak (Larinks) Nedir? Tıbbi adı ‘larinks’ olan gırtlağın 3 temel fonksiyonu vardır: havayolunun sağlanması, alt havayollarının korunması ve ses üretimi. Havayolunun sağlanması gırtlağın yapısal ve fonksiyonel bütünlüğü sayesinde olur. Gırtlağın alt kısmında ‘krikoid ‘ kıkırdak denilen bir kıkırdak halka vardır. Bu kıkırdak halka gırtlağı soluk borusuna mekanik olarak bağlar. Krikoid kıkırdaktaki herhangi bir sorun havayolunda problem oluşturur. Gırtlak alt solunum yollarına...

9 yıl önce

Reinke Ödemi nedir,nedenleri nelerdir Reinke ödemi uzun zamandan beri devam eden (kronik) ses kısıklığının nedenlerinden biridir. Genellikle sesin kötü kullanımı, sigara içimi, ses tellerini sürekli tahriş eden kronik (uzun zamandan beri devam eden) öksürük, (daha&helliip;)

9 yıl önce

Ses Teline Cymetra Enjeksiyonu nasıl yapılır Cymetra oldukça yeni bir enjeksiyon materyali olup ses telleri kapanmasını daha iyi hale getirmek için kullanılır. Cymetra enjeksiyonundan en fazla yarar görecek hasta grubu ses teli zayıflığı veya felci olan (daha&helliip;)

9 yıl önce

Ses Hijyeni nasıl olur • Sigara içiyorsanız bırakınız. • Alkol ve kafein gibi vücudu susuz bırakan faktörlerden uzak durunuz. • Pasif sigara içicisi olmaktan kurtulunuz. (daha&helliip;)

9 yıl önce

Boğaz Ağrısı nedir,Boğaz Ağrısına Ne Yol Açar? Boğaz ağrısı, en sık karşılaşılan şikayetlerdendir. Bu yüzden birçok kişi muayene ve tedavi olmaktadır. Boğaz Ağrısına Ne Yol Açar? Boğaz ağrısı, birçok rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. İltihaplar, boğaz ağrısının en sık sebepleridir ve bunlar bulaşıcıdırlar. İltihaplar, çoğunlukla virüs (soğuk algınlığı, enfeksiyöz mononükleaz...) (daha&helliip;)

9 yıl önce

Polip nedir? Polibe ne sebep olur? Vücudumuzda içi boş, hava ile temas edebilen birçok organ bulunur. Ağız, burun, sindirim sistemi, dış kulak yolu bunlara örnektir. Bu boşlukları döşeyen yüzeysel bir doku tabakası vardır. İşte bu doku tabakasından dışarı doğru sarkarak büyüyen, et gibi yapılara "polip" adı verilir. "Kulak, ses teli, mide, bağırsak polibi" gibi (daha&helliip;)

9 yıl önce

Burun Kanamaları Hakkında Bilgi Burun, kanlanması bol bir organdır. Burun kanamaları, birkaç damla ile kısa süren kanamalardan, ciddî boyutlarda, bol ve uzun kanamalara kadar geniş bir yelpaze içerisinde olabilirler. Bu yüzden, her burun kanaması çok iyi değerlendirilmelidir. (daha&helliip;)

9 yıl önce

Burun Tıkanıklığı Hakkında Bilgi Normal solunum, burundan yapılır. Kişi, burundan nefes almalı ve vermelidir. Spor yaparken, koşarken alınan hava yetmezse ağız da solunuma katılabilir. Burun tıkanıklığı, en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Bir an için burnunuzu elinizle tıkarsanız, bu şikayetin, yaşam kalitesini nasıl azalttığını ve sıkıntı yarattığını anlayabilirsiniz. (daha&helliip;)

9 yıl önce

İşitme Azlığı Nedir.İşitme nasıl olur? Kulak, dış, orta ve iç olmak üzere üç bölüme ayrılır. Her kısım kendi içinde, işitmemiz için gerekli işlemleri yapar. Dış kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolundan meydana gelir. Bu yapılar sesi toplar ve kulak zarına yönlendirir. (daha&helliip;)

Yukarı Çık