Salonlarda, Ofislerde çiçek bakımı nasıl yapılır

Salonlarda, Ofislerde çiçek bakımı nasıl yapılır

Her şeyden önce iç mekân – ofis, salon bitkilerini mi evde yetiştirmeye çalışıyorsunuz yoksa başka türleri mi? Bunu iyi bilin. Bazı türler sürekli rüzgara esintiye ihtiyaç duyup asla ev, ofis şartlarına uyum sağlayamazlar.

İç mekânlarda yetiştirilebilen süs bitkilerinden bazıları

Bu sitede tanıttığım uygun türleri başlıca “evde çiçek açanlar” ve salon – ofis dekor kategorilerinde bulabilirsiniz. Daha resmî ortamlar için iç mekân süs bitkilerinin listesini ise “ofis bitkileri” kategorisinde görebilirsiniz. Tüm bu kategorilerde bahsettiğim süs bitkilerinin sayısı site geliştikçe zamanla artacak. “Orkide hakknda site“ye de bakabilirsiniz.

Aşağıdaki bilgiler çok genel anlamda. Bu bilgilerin dışında, siz yetiştirdiğiniz bitkinin hakkında güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeli hatta anavatanındaki doğal ihtiyaçları hakkında bile bilgi sahibi olmalısınız.

En önemli püf noktaları

Havadar ortam, esinti.. İşte bu her şeyin başıdır.
Topraklarını hiç değiştirmediyseniz havalar biraz ısınınca topraklarını değiştirin: güvenilir marka iyi bir toprak alarak içine 1/5 oranında ponza taşı karıştırın. Kapalı ortamlarda yetiştirilen bitkilerin toprağına ponza taşı eklemek olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Böylece topraktaki köklerin hastalıklanıp çürüme riskini büyük ölçüde bertaraf etmiş olursunuz.

Yazın ev içinde tutacaksanız pencereye çok yakın havadar bir yerde bulundurun. Kışın kalorifer radyatörlerine ya da sobaya çok yakın tutmayın. Ve elbette kışın da havadar ortam isterler. Bitkilerde en çok kışın bozulmalar olur. En yaygın sebep kışın her yerin kapalı olması, pencerelerin pek açılmamasıdır.
Ayrıntılı bilgi: » Sağlıklı ve hızlı gelişim şartları

salon-bitkileriYapraklardaki bozulmalar

Eski yapraklar için normaldir. Ama ne kadar eski? Bitkinin türüne göre değişir. Devetabanı, kauçuk, mum çiçeği, dracaena marginata türlerinde yapraklar birkaç yıl dayanır, sapasağlam durur. Difenbahya ve barış çiçeğinde ise yaprak ömrü 8 – 14 ay arasında değişir. Eğer bunların yapraklarında daha kısa sürede sararma, bozulma varsa ya topraktan beslenemiyor demektir ya da esintiden ve ışıktan faydalanamıyor demektir. Aşırı kuru hava cereyanı zarar verebilir. Aşırı güneş, güneş yetersizliği, fazla soğuk / fazla sıcak havaya göre düşük nem ya da kuru hava, aşırı sulamak, hiç sulamamak gibi unsurlar da yaprakların bozulmalarına sebep olabilir. Gözle görülmesi çok zor olan bazı böcekler zarar verebilir. Mantar, küf benzeri hastalıklar da olabilir. Bütün bunlardan dolayı genel bir çözüm öneremiyorum. Ayrıntılı bilgiler için sayfanın solunda gördüğünüz “Süs bitkilerine bakım bilgileri” başlığı altındaki linklere tıklayarak ilgili sayfalara gidin, okuyun, bilginizi arttırın.

Bitlenmeler

Ev içi bitkilerinde en sık görülen bitki biti türü örümcek bitlerdir. Bazı bitkilerde çok ince, adeta sis görünümlü ağlar örerler. Bazı bitkilerde hiç ağ örmez, yaprak altlarında bulunurlar. Her iki durumda da bitkilere zararı çok büyüktür. Duşun altında yıkamakla gidermek kolay fakat tekrar peyda olurlar. Düzenli aralıklarla ilaçlamak şart. Çiçekçilere sorup uygun bir sprey ilaç bulmalısınız.

Ev Çiçeklerine besin ve gübre verme

O besinlerin kutularında nasıl kullanacaksınız yazar. Eğer her sulamada verin yazıyorsa siz dört – beş sulamada bir verin. Fazla satış olsun diye abartıyorlar. Sonra, yeni aldığınız bitkileriniz yer değişikliği şokunu üzerinden atıncaya kadar besin vermeyin. Esintisizlik yüzünden gelişimi durmuş bitkilere de besin verilmez. Yoksa kökleri zehirlenip çürür.
» Ek bilgiler: 1- Çiçeklere besin / vitamin .. 2- Yapraktan besleme

Doğal gübrelere gelince: Her bitki bildiğimiz gübreye ihtiyaç duymaz. Saksı toprağı değiştirirken bitki türüne göre “gerekiyorsa” gübreli toprak kullanılır.

Güneşe İhtiyaç

İnternetteki sitelerde ve piyasadaki bazı kitaplarda verilen yanlış bir bilgi: Çoğu süs bitkilerinin güneşten “tamamen” uzak tutulması tavsiye ediliyor. Kesinlikle yanlış. Güneş sağlıktır. Aşırı direkt olmadıkça güneşten zarar gelmez, büyük fayda gelir. Siz sadece çiçeklerinizi çok aşırı yakıcı güneşe maruz bırakmayın bu yeter. Güneşe her bitkinin ihtiyacı var. Güneş onların her şeyidir. Savunma maddeleri üretmek, gıda, sağlam olmak gibi konularda güneşten mahrum kalan çiçekler hiçbir şey yapamaz. Bir de mümkün olduğunca açık hava, temiz hava lazım. Özellikle büyüme dönemlerinde.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık