Sanal dershaneci sahtekarlar işbaşında

Sanal dershaneci sahtekarlar işbaşında

Dershanelerin kapatılacağı yolundaki haberleri fırsata çevirmeye çalışan, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan olduklarını söyleyerek öğrenci velilerine telefon eden bazı yayıncı firmalar, sanal dershane paketleri satıyor.

Ele geçirdikleri ev, iş ya da cep telefonlarından randevu talep ediyorlar. Velilerle görüşmek üzere, “eğitim danışmanı” adı altında ve öğretmen olduklarını iddia eden pazarlamacılar gönderiyorlar. Görüşmede ise Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın dershanelerle ilgili açıklamalarını hatırlatarak, sanal dershane sözleşmesi imzalatıyorlar.

Uşak’ın Banaz ilçesine bağlı Susuz köyünde ikamet eden üç çocuklu Candoğan ailesi de sanal dershane pazarlamacılarının kurbanı oldu. Aile, 2 bin 400 liralık sözleşme imzaladı. Cep telefonunu çaldıran bir kadının, “Ben Ankara’dan, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan arıyorum.” dediğini aktaran Gamze Candoğan, “Bayan, ‘Uşak’tan bir hoca görevlendiriyoruz, sizi evinizde ziyaret edecek.

Bilgisayardan canlı ders verme konusu hakkında bilgi verecek.’ dedi. Biz de buyursunlar gelsinler dedik. Çocukların durumlarını sordular, ders notlarının düşük olduğunu söyledik. Notlarını iyileştirmek için iki sene bilgisayardan ders vereceklerini söylediler.” şeklinde konuştu.

sanal-dershaneÇocuklarımın geleceğini düşündüğü için teklifi kabul ettiğini söyleyen Yusuf Candoğan da, “Okula giden üç çocuğum var. Üçü için ayda ayda 100 lira ödeme karşılığında, internetten dershanecilik hizmeti alma sözleşmesi imzaladık.

31 Mayıs 2015 tarihine kadar ödemelerimizi tamamlayacaktık. İmzaladıktan sonra durum hakkında bilgi almak için köydeki okul müdürüne gittik. Müdürümüz, vazgeçmemiz yönünde tavsiyede bulundu. Biz de köy muhtarımızla birlikte adliyeye giderek cayma hakkımızı kullandık. Söz konusu yayıncı firmaya ihtarname gönderdik.” dedi.

Susuz Köyü Muhtarı Ateş Kantaroğlu ise dolandırıcılara karşı dikkatli olunmasını isteyerek şunları söyledi: “Köyümüzden Yusuf Candoğan isimli vatandaşımıza, son zamanlarda Türkiye gündemini meşgul eden dershaneler kapatılıyor haberlerini fırsata dönüştürmek isteyen bazı kişilerin, internet aracılığıyla canlı ders verme vaadiyle sözleşme imzalattığını öğrendik. Çok uygun fiyatlarla ders verme vaadiyle 2 bin 400 liralık sözleşme imzalatmışlar. Kaymakamlık özel kalem müdürümüzle birlikte söz konusu yayıncı firmaya ihbarname gönderdik.”

Çocukların geleceğiyle oynanmaması çağrısında bulunan Muhtar Kantaroğlu, “Sizin kanalınızla vatandaşlarıma sesleniyorum, bu tür fırsat düşkünlerine inanmayın. Hiç kimse de bizim çocuklarımızın geleceğiyle oynamasın. Dershanelerin kapatılıp kapatılmamasını Ankara bilir. Çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için dershane gibi kurumların faydası vardır. Dershaneler, çocuklarımız için bir avantajdır diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık