Sanal POS Nasıl Alınır,Sanal POS için gerekli evraklar

Sanal POS Nasıl Alınır,Sanal POS için gerekli evraklar

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte alışık olduğumuz geleneksel alışveriş yöntemlerinden farklı olarak alışveriş yöntemlerine bir yenisi daha eklenmiştir. İngilizce Virtual Point of Sail kelimelerinin kısaltması olan VPOS yani Sanal POS ile satışın gerçekleştiği yeni bir alışveriş şekli karşımıza çıkmıştır. Sanal POS ile internet üzerinden online olarak kredi kartı ile satış yapmak mümkündür.

Sanal POS bildiğimiz POS cihazının internet ortamına taşınmasıdır. İnternet üzerinden hizmet veren veya satış yapan işletmelerin ödemelerini peşin ya da taksitli kredi kartı ile gerçekleştirmelerine olanak sağlar. Sanal POS üyeliği için bankaların işletmelerden isteyeceği birtakım evraklar ve işletmelerden isteyecekleri yükümlülükler vardır.

Bankalara Sanal POS üyeliği için başvuru yapılmadan önce işletmelerin yapması gerekenler

Başvuruda bulunabilmek için e-ticaret ya da e-tahsilat sisteminin var olması ve bu sistemin bankaların kriterlerine uygun güvenlik sistemeri ile korunması gerekir. Bunlar 128 ya da 256 bit SSL güvenlik sertifikasıdır.
Sistem içerisinde müşterilere üyelik ya da satış esnasında yapılması gereken sözleşmelerin mevcut olması gerekir. Mesafeli Satış Sözleşmesi, Üyelik Sözleşmesi, Satış Sözleşmesi gibi.
Başvuru yapılmadan önce satış yapılacak ürünlerle ilgili bankaya detaylı bilgi verilmesi ya da satış yapılacak ürünlerin internet sitesi içinde olması başvurunun olumlu sonuçlanması açısından önemli olacaktır.

Belirtilen şartların yerine getirilmesinin ardından bankaya Sanal POS için başvuru yapılabilir. Yapılan başvuru olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilir. Başvurunun olumsuz sonuçlaması halinde bankadan sistemde bulunan eksiklikler ile ilgili bilgi alınır ve söz konusu eksikliklerin giderilmesi ile tekrar başvuru yapılabilir.

Bankaların işletmelerden isteyeceği evraklar

İşletme ticari bir ortaklığa sahip değilse: Nüfüs Cüzdanı Örneği, Ortaklık Sözleşmesi, Vergi levhası, İmza Sirküleri.
Eğer başvuru yapan işletme ticari bir ortaklığa sahip ise: Ticaret Sicil Kaydı, İmza Sirküleri, Vergi Levhası

Sanal POS başvurusunun olumlu sonuçlanması ile birlikte başvuru yapılan e-ticaret sitesine bankaya ait POS cihazı bilgilerinin yüklemesi yapılarak banka POS bilgileri ve şirkete ait bilgiler birbirine ilişkilendirilir ve internet üzerinden kredi kartı ile peşin ya da taksitli satış yapılmasına başlanabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık