Sedergine Vit-C Upsa Efervesan Tablet sedergine neye iyi gelir sedergine yan etkileri

Sedergine Vit-C Upsa Efervesan Tablet

İlaç Etken Maddesi: Asetilsalisilik asit C vitamini
İlaç Marka İsmi: Sedergine Vit-C Upsa Efervesan Tablet

Sedergine Vit – C (Asetilsalisilik asit / C vitamini) Nedir?

Sedergine Vit – C ateş düşürücü, ağrı kesici, iltihabı azaltıcı bir ilaçtır. Asetilsalisilik asit vücutta ağrı, iltihap ve ateşe yol açan maddeleri azaltarak çalışır.

C vitamini ise kemikler, kaslar, kan damarları ve bağ dokusu için oldukça önemlidir. C vitamini ayrıca vücudun demiri emmesine de yardımcı olur, demirin emilmesi kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarların) üretilmesi için gereklidir. C vitamini turunçgiller, domates, patates ve yapraklı sebzeler gibi besinlerde doğal olarak bulunur.

Asetilsalisilik asit salisilat grubu ilaçlar kategorisinde yer alır.

Asetilsalisilik asit / C vitamini kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

ateşli hastalıklar;
grip;
diş ağrısı;
baş ağrısı, migren;
romatizmal hastalıklar;
nevralji*.

[ *nevralji (Eşa. : Nöralji): Bir sinirin duyusal donanımını sağladığı alanda ortaya çıkan ağrılı olgular.]

Asetilsalisilik asit / C vitamini burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Sedergine Vit-C Upsa Efervesan Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Sedergine Vit – C (Asetilsalisilik asit / C vitamini) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Asetilsalisilik asit ateşi olan çocuk ve ergenlik dönemindeki gençlere özellikle bir de grip ya da su çiçeği rahatsızlıkları varsa doktor tavsiyesi olmadan verilmemelidir. Asetilsalisilik asit çocuklarda, Reye Sendromu olarak adlandırılan oldukça ciddi, bazen ölümcül olabilen bir duruma yol açabilir.

Eğer mide ya da bağırsaklarınızda kanama olduğunu gösteren belirtilere rastlarsanız ilacı kullanmayı bırakınız ve bir an önce doktorunuzu arayınız. Bu belirtiler arasında siyah, kanlı – katranımsı dışkılama; öksürürken kan tükürme; kahve telvesi görünümünde kusma sayılabilir.

Eğer bel bölgenizde veya yan tarafınızda aşırı ağrı varsa, idrarınızda kan varsa, idrar yapımı sırasında ağrı, aşırı veya sürekli ishal ya da bayılacakmış gibi hissetme durumlarından herhangi biri varsa Asetilsalisilik asit / C vitamini kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz.

C vitamini böbreklere zararlı olabilir ve C vitamini böbreklere zarar verebilecek diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında bu zararlı etki daha da artar. Eğer kemoterapi görüyorsanız ya da organ nakli reddini engellemek için kullanılan ilaçlardan, antiviral (virüslere karşı) ilaçlardan, ağrı kesicilerden, eklem iltihabına karşı kullanılan ilaçlardan veya enjeksiyon yoluyla uygulanan antibiyotiklerden kullanıyorsanız; Asetilsalisilik asit / C vitamini kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlardan herhangi birini Asetilsalisilik asit / C vitamini ile birlikte kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyacınız olabilir.

Asetilsalisilik asit bazen kalp krizi, felç ve göğüs ağrısının (anjina pektoris*) önlenmesinde veya tedavisinde kullanılır. Asetilsalisilik asit kalp ve kan damarlarıyla ilgili olan (kardiyovasküler) durumlarda yalnızca hekim denetimi altında kullanılmalıdır.

( *anjina pektoris: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum.)

Bu ilacı alırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.

Sedergine Vit – C (Asetilsalisilik asit / C vitamini) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Asetilsalisilik asit ateşi olan çocuk ve ergenlik dönemindeki gençlere özellikle bir de grip ya da su çiçeği rahatsızlıkları varsa doktor tavsiyesi olmadan verilmemelidir. Asetilsalisilik asit çocuklarda, Reye Sendromu olarak adlandırılan oldukça ciddi, bazen ölümcül olabilen bir duruma yol açabilir.

Eğer Asetilsalisilik asit’e, C vitamini’ne ve/veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

yakın zamanda geçirilmiş mide veya bağırsak kanaması;
mide – oniki parmak bağırsağı ülseri;
kanama düzensizliği (hemofili hastalığı gibi);
non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlara* alerji.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Asetilsalisilik asit / C vitamini kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz:

karaciğer hastalığı;
böbrek hastalığı;
böbrek taşı;
astım ya da mevsimsel alerji;
geçmişte yaşanmış mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri;
geçmişte yaşanmış mide veya bağırsak kanaması;
adet kanamasının aşırı derecede uzun süreli ve şiddetli bir şekilde meydana gelmesi;
adet döneminin dışında oluşan rahim kanaması;
kanama ya da kan pıhtılaşma düzensizliği;
kalp hastalığı, yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı) veya konjestif kalp yetmezliği;
gut (damla hastalığı);
burunda polip varlığı;
glukoz – 6 – fosfat dehidrojenaz (G6PDH) enzimi eksikliği.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Asetilsalisilik asit / C vitamini’ni güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Sedergine Vit – C (Asetilsalisilik asit / C vitamini) Kullanabilir miyim?

Asetilsalisilik asit anne karnındaki bebeğin kalbi için sakıncalı olabilir ve aynı zamanda düşük doğum ağırlığına ya da daha farklı tehlikeli etkilere yol açabilir. Eğer hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Asetilsalisilik asit anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Sedergine Vit – C (Asetilsalisilik asit / C vitamini) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Sedergine Vit – C (Asetilsalisilik asit / C vitamini) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızı alırken her 1 tableti 1 bardak suda tamamen eritiniz ve bekletmeden hepsini içiniz.

Asetilsalisilik asit’i yemekle veya süt ile birlikte almak, ilacın midenizde oluşturması muhtemel tahrişleri azaltabilir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekirse cerrahınıza belirli bir süre önceden Asetilsalisilik asit / C vitamini kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Asetilsalisilik asit / C vitamini genellikle ihtiyaç duyulduğunda kullanıldığından ilacı kullanırken herhangi bir zaman planlaması yapmamış olabilirsiniz. Ancak ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız ve eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Kulaklarda çınlama, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, terleme, bilinç bulanıklığı, halüsinasyon, hızlı soluma, ateş, solunum yetmezliği, irade dışı kasılmalar ve koma.

Sedergine Vit – C (Asetilsalisilik asit / C vitamini) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Öncelikle doktorunuza veya eczacınıza danışmadan reçetesiz satılan başka bir ilaç kullanmayınız. Asetilsalisilik asit ve C vitamini birçok farklı kombinasyon haldeki ilacın içeriğinde bulunur. Eğer belirli bazı ilaçları birlikte kullanırsanız yanlışlıkla aşırı dozda Asetilsalisilik asit veya C vitamini kullanımına maruz kalabilirsiniz. Kullandığınız diğer ilaçların etiketlerini veya prospektüslerini okuyarak Asetilsalisilik asit veya C vitamini içerip içermediğini kontrol ediniz.

Asetilsalisilik asit / C vitamini alırken alkol kullanmaktan sakınınız. Alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.

Asetilsalisilik asit / C vitamini kullanırken, non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçları* almaktan kaçınınız.

sedergine neye iyi gelir,,sedergine yan etkileri,,,,,

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sedergine Vit-C Upsa Efervesan Tablet sedergine neye iyi gelir sedergine yan etkileri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık