Sehpa Nasıl Yenilenir

Sehpa Nasıl Yenilenir

Evimizde en çok kullandığımız eşyalardan biri de sehpalardır. Bu nedenle her evde en az bir adet bulunur. Çok kullanıldığı için zamanla yıpranması ve eskimesi kaçınılmazdır. Alıştığınız sehpalarınızı atmak istemeyebilirsiniz. Ancak o şekilde kullanmak istemiyorsanız, yenilemek sizin elinizde. Eski sehpalarınızı yenilemek için birkaç öneride bulunacak olursak:

Yeni Bir Renk

Eski sehpanızın sadece rengini değiştirerek yenileyebilirsiniz. Bu işlemler için zımpara, fırça, istediğiniz renk boya, bez ve vernik gerekmektedir. Sehpanızı öncelikle zımparalamalısınız. Sonrasında üzerinde oluşan tozu nemli bir bez yardımı ile temizlemelisiniz. Bu işlemi iki defa yapmanız daha ideal olur. Sonrasında istediğiniz renk veya renklerde boyama yapmalısınız. Birden fazla renk kullanarak farklı sehpalar elde edebilirsiniz. Boya kuruduktan sonra vernikleyerek sehpanızı uzun süre kullanabilirsiniz.

Transfer Tekniği

Eski sehpanıza istediğiniz fotoğrafı transfer ederek yenileyebilirsiniz. Transfer etmek istediğiniz fotoğrafı istediğiniz ölçülerde kaliteli bir kâğıda renkli ve ayna görüntüsü şeklinde çıktısını almalısınız. Sonrasında sehpanızı istediğiniz renkte boyamalısınız. Renk seçimi yaparken açık renkler tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Boyadığınız sehpanız kuruduktan sonra, uygulayacağınız resme bir fırça yardımı ile transfer tutkalı sürmelisiniz. Tutkal sürdüğünüz fotoğraf baskınızı renkli yüzü sehpanıza gelecek şekilde arada boşluk kalmamasına özen göstererek yapıştırmalısınız. Bir sünger yardımı ile bastırarak arada kalan fazla tutkalın çıkmasını sağlamasınız. Bir gün boyunca kurumasını beklemelisiniz. Bir gün bekledikten sonra bir fırçayı temiz suya batırarak fotoğraf baskınızı ıslatmalısınız. Aynı şekilde elinizi de ıslattıktan sonra fotoğraf baskınızı yavaşça soymalısınız. Eliniz kurudukça suya batırmalısınız. Bu işlemi yaparken resme zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Fotoğrafın tamamı ortaya çıkana kadar bu işlem tekrarlanmalıdır. Bu işlem bittikten sonra vernikleyerek sehpanızı kullanıma hazır hale getirmiş olursunuz.

Kaplama Kâğıtları

Bir tarafı desenli bir tarafı yapışkanlı kaplama kâğıtları ile sehpanızı yenileyebilirisiniz. Sehpanızı ilk olarak zımparasalısınız. Bu işlem sayesinde sehpanızda olabilecek pürüzler ortadan kalkar. Böylece kâğıdınız sehpaya daha iyi yapışır. Zımparalama işleminden sonra nemli bez ile sehpanızı temizlemelisiniz. Sonrasında sehpanızın kuru olduğuna emin olmalısınız. İstediğiniz desende seçtiğiniz yapışkanlı kâğıdınızı biz uçundan başlayarak yavaşça sehpanıza uygulamalısınız. Bu işlemi yaparken bir sünger yardımı ile hava kalmasına engel olabilirsiniz. Küçük hava kabarcıkları kalır ise bir iğne yardımı ile patlatarak yok edebilirsiniz. Bu esnada kâğıda zarar vermemeye özen göstermelisiniz.

Özel Tasarımlar

Güzel resim yapıyorsanız, özel tasarım sehpalar elde edebilirsiniz. Eski sehpanızı açık bir renkte boyayarak, resim yapmaya hazır hale getirmelisiniz. Boyadıktan sonra üzerine istediğiniz resmi yapabilirsiniz. Özellikle mandala tekniği kullanılarak yapılan çalışmalar oldukça şık bir görünüme sahip olmaktadır. Resminiz kuruduktan sonra vernikleyerek dış etkilerden koruyabilirsiniz.

Fotoğraflar

Eski sehpanızı istediğiniz renge boyadıktan sonra üzerine uygun ölçülerde çam kestirebilirisiniz. Camı sehpanıza uygulamadan önce istediğiniz fotoğrafları sehpanızın üzerine yapıştırabilirsiniz. Bu fotoğrafların üzerine kestirdiğiniz camı monte ederek yeni ve size özel bir sehpa elde etmiş olursunuz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık