Seramik Fayans Tamiri Nasıl Yapılır ?

Seramik ?

Hem yer döşemesi hem de duvar döşemesinde kullanılan malzemeler olan seramik fayanslar genellikle banyo ve tuvalet gibi mekanlarda duvarlarda tercih edilir. Estetik görüntüleri ve kolay temizlikleri ile fark yaratan bu malzemeler zaman içinde deformasyona uğrayabilir ve bozulma gösterebilirler.

Bu tür durumlarda yapılacak olan işlem fayansı tek parça halinde çıkartarak yerine yenisini yerleştirmektir. Bu işlemi gerçekleştirmek için elimizde bulunması gereken malzemeler genel olarak ihtiyaç duyduğumuz kadar seramik fayans, yapıştırıcı, keski, spatula, çekiç ve derz macunu olacaktır.

Çeşitli hava ve nem etkileri doğrultusunda içten içe bozulma yapan ya da direkt olarak bir darbe ile zarar görerek kırılan bir döşemeyi değiştirme işlemi yaparken önce eski döşemenin sorunsuz bir şekilde yerinden sökülmesi hedeflenir. Fayans çekiç darbeleri ile kırılır. Sökme işlemi küçük parçalar halinde yapılmalıdır. Aksi halde diğer fayans parçaları da zarar görebilir.

Seramik Fayans TamiriFayansın köşeleri düz uçlu bir tornavida yardımıyla kırılır. Tümüyle kırılan fayansın arkasında kalan harç kalıntıları da keski ve çekiç yardımıyla temizlenir. Yeni döşemenin tam olarak aynı hizada oturması için iç kısmın iyice temizlenmesi gerekir. Bu işlem sonrasında yeni fayansın boşluğa yerleştirilerek kontrolü yapılır. Eğer fiziksel özellikler uyuyor ise fayansın yapıştırılmasına başlanır.

Bu işlem için de döşeme yapıştırıcı harç kullanılır. Küçük bir kap içinde yapıştırıcı su ile karıştırılır ve sürülecek hale getirilir. Krema kıvamındaki yapıştırıcı döşemeye sürülür ve döşeme yapıştırılır. Yapıştırılan fayansın diğer fayanslarla arasındaki boşlukların doldurulması için macun sürülür. Derz macunu spatula ile boşluklara sürülür. Daha sonra ıslak bir sünger yardımıyla dışarı taşan macunlar temizlenir ve uygulama yapılan bölgenin kuruması için 8-9 saat beklenir.

Bütün bu işlemler ile uğraşmak meşakkatli bir iştir. İşinde ehil ustalar tarafından yardım almak işinizi hem kolaylaştırır, hem de sizin zamandan tasarruf yapmanızı sağlar.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık