Ses Yalıtımı nasıl yapılmalı

Ses Yalıtımı nasıl yapılmalı

Ses yalıtımı, bulunulan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılan uygulamalardır. Günümüzün en büyük sıkıntılarından biri olan gürültü kirliliğine karşı ses yalıtımı ile yaşam alanları muhafaza altına alınmalıdır. Ses yalıtımı, zeminden tavana, duvardan pencereye her yüzeye farklı akustik değerlerle uygulanır. Her alanda ihtiyaç duyulan ses yalıtımı birçok farklı malzeme ve tekniklerle uygulanmaktadır. Bu yazımızda ses yalıtımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Ses bir ortama yayılırken herhangi bir engelle karşılaştığında, sesin bir kısmı engele çarpıp geri yansır, bir kısmı engel tarafından yutulur, bir kısımı da engelin öbür tarafına geçiş yapar. Bu nedenle her malzemenin bir ses yutma özelliği vardır. Ses yalıtımı yapılırken ses yutma özelliği yüksek olan malzemeler tercih edilmelidir. Ses iletimi ve gürültü oluşumu için yapılarda iki etken vardır. Bunlardan biri hava doğuşumlu seslerdir, diğeri ise darbe kaynaklı seslerdir. Hava doğuşumlu sesler, müzik sesleri, konuşma sesleri gibi sesin boşluklardan diğer tarafa geçmesi anlamına gelir. Darbe kaynaklı sesler ise, zıplama, çarpma, sürükleme gibi işlemler sırasında meydana gelen sesler anlamına gelir.

ses yalımtımıSes izolasyonu her yapı için önemli bir uygulama olduğu için yapılar planlanırken ses izolasyonu dikkate alınmalıdır. Yapılarda kullanılacak olan duvar, tavan, cam, döşeme, doğrama gibi elemanların yalıtım özelliği yüksek olmalıdır. Yalıtım yapılmayan yerlerde ortaya çıkacak gürültüler insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu olumsuz etkiler hem psikolojik hem de fizyolojik olarak görülmektedir.

Ses yalıtımı, uygulanacak yerin kullanım amacına göre birçok farklı yalıtım malzemeleri ile uygulanabilmektedir. Bu yalıtım malzemeleri şu şekildedir:

– Akustik piramit sünger,
– Akustik yumurta sünger,
– Akustik yanmaz sünger,
– Akustik bas trap süngeri,
– Akustik ahşap tavan panelleri,
– Akustik kumaş panelleri,
– Metal akustik tavan panelleri,
– Ahşap akustik duvar panelleri,
– Metal akustik duvar panelleri,
– Ses kontrol bariyerleri.

Sağlık için son derece önemli olan ses yalıtımı mutlaka her yapılarda uygulanmalıdır. Tabi uygulanacak yalıtım kesinlikle kaliteli firmalara yaptırılmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık