SICAK HAVA TABANCASI NASIL KULLANILIR? NERELERDE KULLANILIR?

Çok bilinmeyen ve evde pek kullanılmayan sıcak hava tabancaları evde bazı projelerinizde ve tamiratlarda kullanabileceğiniz birçok kullanım alanı olan bir alettir. Bir sıcak hava tabancası aldığınızda emin olun; onu tahmin ettiğinizden daha fazla kullanacaksınız.

Sıcak haca tabancalarının bir çok kullanım alanı vardır, fakat genel olarak değişik yerlerden boya sıyırma ve sökme işlerinde kullanılır. Ayrıca bazı yapıştırıcıların yumuşatılmasında, bazı plastik kaplamaların yumuşatılması ve şekillendirilmesinde, silikon ve mastik atıklarının sökülmesinde, duvar kağıtlarının sökülmesinde ve lehimlerin sökülmesinde kullanılır.
Düşük ısı ayarında nemli bir tahta veya ağacı kurutmada, boyanın kuruma süresini kısaltmada ve bazı plastik maddelerin ısıtılarak bükülmesinde kullanılabilir.
Sıcak hava tabancaları saç kurutma makinalarına benzer ve çok daha fazla sıcak havayı daha uzağa iletirler. Bu yüzden yanlış kullanılırsa tehlikeli olabilir. Bazı modeller 650 dereceye kadar ısı yayabilir.

Sıcak hava tabancası ile özellikle boya sökmek oldukça basit bir iştir. Kullanacağınız yüzeyde birden çok boya katmanı varsa önce birinci katmandan başlayıp bitirin, sonra diğerine geçin.
Eğer çalıştığınız alan veya cisim küçük ve hassas bir yerde ise sıcak hava tabancası yerine kimyasal boya sökücüler de kullanabilirsiniz.
Sıcak tabancasını kullanırken üretici firmanın tavsiyeleri dikkate alın.
Makinanızı yavaş ve dairesel hareketlerle kullanın. Bir yüzeyde direkt olarak birkaç saniye bekletmeyin. Çünkü sıcak hava tabancasının sıcaklığı kavurmaya ve alev aldırmaya yetecek düzeydedir.
Yumuşayan ve kabaran boya katmanını kazıyıcı veya spatula ile sıyırıp alın.

UYARI VE ÖNLEMLER

Sıcak hava tabancanızı topraklaması olan bir prizde kullanın.
Kullanım esnasında güvenlik gözlüğü, filtreli maske veya toz maskesi ve kalın iş eldiveni kullanın. (Yüksek ısıdan çıkabilecek duman size zarar verebilir.)
Eğer mümkünse çalışma alanınız dış mekanda olsun. Değil ise, çalıştığınız yerin iyi havalanmasını sağlayın.
Kazalara neden olmamak için ve çıkabilecek dumandan zarar görmemesi çalışma alanınızda sizden başka kimse olmamasına özen gösterin.
Çalıştığınız yeri temiz tutun. Atık, talaş, kağıt ve kolay tutuşabilecek ve patlayabilecek maddeleri çalışmaya başlamadan önce kaldırın.
Pencere, cam, fayans ve yapıştırıcı kullanılan yerlerde tabancanızı kullanırken dikkat edin. Bazı yapıştırıcıları yumuşatacağını; cam ve fayans gibi maddeleri de çatlatacağını unutmayın.
Kullanım sırasında tabancanın ucunu direkt olarak yüzeye bastırmayın ve mesafeli çalışın. Sıcak hava akışına engel olabilecek toz ve benzeri atıkların tabancanın hava kanallarına girmemesine özen gösterin.
Sıcak hava tabancasının lehimlere de zarar verebieceğini unutmayın. Lehimli yerlere mesafeli çalışın.
Çalışma giysinizi doğru seçin. Uzun ve sarkan elbiseler giymeyin.
Kullanmadığınız zamanlarda tabancanızın fişini çekip kaldırın.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

SICAK HAVA TABANCASI NASIL KULLANILIR? NERELERDE KULLANILIR? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık