SİGORTAYI NELER ATTIRIR?, EVDE SİGORTANIN ATMASI

,

Evde veya iş yerinizde sigortanız sürekli veya arada bir atıyorsa bu sigortaya fazla yüklenildiğini veya şase kısa devre olduğunu gösterir.

Sigortayı attırabilecek bazı sebepler:

Yüksek akım çeken cihazların hepsinin aynı anda çalışması düşük amperli sigortanın fazla ısınmasına ve atmasına neden olur. Bazı cihazları kapatın

Uzatma prizleri ne kadar uzun olursa o kadar yüklenmeye dayanıksız olur. Ayrıca uzatma prizi alırken kesinlikle iyi bir marka alınmalıdır. Uzatma prizlerini mümkün olduğu kadar kısa almaya çalışın.

Ayrıca bu prizlerin kaç watt a kadar dayanıklı olduğunu satıcıya sorabilirsiniz. Bazılarının altında yazar.

Bozuk bir cihaz ütü, çamaşır makinası, tv gibi sigortayı attırabilir. Genellikle şase – ve + kutup kablolarının birbiriyle teması sonucu sigorta atar. Ayrıca eski cihazlar kadar yeni satın aldığınız cihazları da göz önünde bulundurun. arızalı olabilir

Evde en çok sigortayı attıran sebeplerin bir tanesi de özellikle mutfak lavabolarının altındaki prizlerdir. Lavabo dibinden sızan sular bu prizlere temas ederek sigortanın atmasına neden olduğu gibi büyük tehlikeye de yol açar.

Duvar yüzeyine çakacağınız bir çivi veya matkap ile duvarda açtığınız bir delik bile sigorta atmasına neden olabilir. Çünkü priz ve anahtarlara giden elektrik kabloları duvardan geçer.

Özellikle priz, buat ve anahtarların etrafında veya onların hizasında delik açılmamalıdır. Priz, buat kapakları ve anahtarların ortasından görünmez bir + işareti yapın.

Bu işaretin özellikle üst ve yanlarından giden çizgilerin üzerine herhangibir delik açılmamalıdır.

Sigortanız bozulmuş olabilir. Eskisi ile aynı amperde bir sigorta alın ve değiştirin. Sigortayı kendiniz de takabilirsiniz tek dikkat etmeniz gereken söktüğünüz gibi takmaktır.

Sigortanın neden attığını anlayamadıysanız evdeki sigortaları tek tek kapatıp açarak arızanın hangi bölgeden kaynaklanığını bulun. Kaçak akımları bulan cihazlar veya kablolardaki kısa devre ve kopuklukları bulabilen kontrol kalemleri ile artık siz de evde kontrol yapabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

SİGORTAYI NELER ATTIRIR?, EVDE SİGORTANIN ATMASI Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık