Silah Ruhsatı Nasıl Alınır kimler almaya hak kazanır

Silah Ruhsatı Nasıl Alınır kimler almaya hak kazanır

Silah Ruhsatını 21 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı alabilir yeni çıkan kanunlar sayesinde.

1- İkamet ettiğiniz il valiliğine (eğer ilçede oturuyorsanız kaymakamlık) hitaben dilekçe yazacaksınız

2- Sabıka Kayıt Belgesi

3- Doktor raporu (Devlet hastanesinden)

4- Nüfus cüzdanı sureti

5- 3 adet vesikalık fotoğraf

6- İkametgâh Belgesi

7- Görev veya işini belirten belge (hangi işte çalışıyorsanız oradan ne işle ilgili çalıştığınızı belirten belge)

8- Ayrıca bunlara ilaveten,

Kamu görevlilerinden taşıma ruhsatı almak isteyenlerden, görev belgesi alması lazım çalıştığı yerden. Yönetmelik Hükümlerden silah almak İsteyenlerden Belediye Başkanı ve İl Genel meclisi Üyelerinden bu görevi yaptıklarına dair ilgili kurumdan alacakları yazı gerekmektedir.
Silah Bulundurma Ruhsatı Nasıl Alınır

Silah almaya engel hali bulunmayan 21 yaşını geçmiş kişiler evlerinde yada kendilerinine ait işyerlerinde silahlarını bulundurabilirler. Bunun için aşağıdaki gerekli belgelere sahip olmaları yeterlidir.

– Devlet hastanesinden alınmış tam teşekküllü doktor raporu
– Adli sicil belgesi
– İkametgah (Yerleşim yeri bildirgesi)
– Nufus kayıt örneği
– Silah alma sebebini anlatan bir dilekçe
– Başvuru sırasında alınan parmak izleri

Silahınızı işyerinizde bulunduracaksanız. İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatınız olması gerekmektedir. Ticaret odası ve/veya esnaf zanaatkarlar odasına kayıtlı olunması gerekir. İş yerleri aktif olarak faal olan kişiler bu doğrultuda iş yerleri içinde silah bulundurma ruhsatı alabilirler.

Bulundurma ruhsatı sadece belirtilen ev ve/veya iş adresi için geçerlidir. Silahınızı sadece bu belirttiğiniz adreslerinizde bulundurabilirsiniz.
Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır

Özel meslek gruplarında çalışanlar yada can güvenliği teklikesi bulunan kişiler taşıma ruhsatı alabilirler. Can güvenliği tehlikesi bulunanlar bu durumlarını resmi evraklar ile teyit etmeleri gerekmektedir. Kısaca silah taşıma ruhsatı alabilecek meslek gruplarına değinmek gerekirse, fazla sayıda çalışanı bulunan şirket sahipleri (min 50 çalışan), sürü sahipleri, döviz bürosu sahipleri, özel duruma sahip kamu görevlileri, çok fazla meslek grubu olduğu için detaya inmiyorum. 21 yaşını geçmiş, silah almaya engel hali bulunmayan, Türk vatandaşı, özel çalışma grubuna göre yeterliliği olan kişiler ruhsat için başvurabilir. Silah başvuru dosyasını hazırlamanız gerekmektedir. Devlet hastanesi raporu (başvuru öncesi 7 doktordan geçerek doktor heyet raporu almaları gerekmektedir). Örneğin bir firmada yönetici, şirket ortağı, şirket sahibi olan kişinin vergi dairesinden şirket cirosunu beyan etmesi, yönetici veya şirket ortağı olarak çalıştığı kurumdan bu göreviyle ilgili resmi evrakları tamamlaması, ayrıca diğer yöneticiler ve şirket ortakları tarafından ilgili kişinin silah almasında herhangi bir sakıncanın olmaması yönünde karar alınması gerekmektedir. Kişi evraklarını tamamlandıktan sonra oturdukları bölgedeki kolluk kuvvetlerine başvuruda bulunabilirler. Bu başvuru sırasında kişilerin parmak izleri alınarak sisteme kayıt edilmektedir. İşlemler tamamlandıktan sonra valilikler ve kaymakamlıklar aracılığı ile silah ruhsatlarını alabilirler.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Silah Ruhsatı Nasıl Alınır kimler almaya hak kazanır Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık