SİLİKON NERELERDE KULLANILIR?, SİLİKON TÜRLERİ NELERDİR?

,

Silikon amatör ve profesyonel kullanıcılar için mükemmel bir dolgu, yapıştırma ve izolasyon malzemesidir. Çok geniş kullanım alanı vardır ve genellikle halk arasında mastik ile karıştırılır. (Mastiklerin özellikleri ve kullanım alanları için mastikler konusa bakabilirsiniz.) Genellikle kalınlığına göre bir kartuş silikon ile 7 ile 11 metre arasında bir çizgi çekebilirsiniz.

Piyasada kullanım alanlarına göre çok çeşitli silikonları bulmak mümkündür. Bunlardan bazıları : (Standart silikon, extra antiküf ve beyaz silikon, renkli silikon, oto silikonu, akvaryum silikonu, cam silikonu, ısıya dayanıklı silikon

Piyasada çok ucuz ve markası belli olmaya silikonları da bulmak mümkün. Bu silikonların ucuz olmasının nedeni silikon olmamasıdır. İçerisinde solvent dediğimiz uçucu gazlar bulunur. Bu da silikonun uygulandıktan sonra zamanla çatlamasına ve kopmasına neden olur, tam yalıtım yapamaz. İyi bir silikon mükemmel yapışma sağlar, çok iyi esneme yapar, (uv) güneş ışınlarına dayanıklıdır, (solvent) uçucu gaz içermez.

Genel Uygulama : Kullanılacak zemin (küvet, duş teknesi, pencere, akvaryum, süpürgelik v.b) kuru ve temiz olmalıdır. Tercihen kullanılacak yerin her iki tarafı bantlanabilir. Silikon kartuşunun plastik ucu doldurulacak boşluğa göre kalınlığı ayarlanarak eğimli kesilmelidir. Silikon düzdün bir şekilde uygulandıktan sonra üzerini sabunlu su ya da bulaşık deterjanı ile spatula veya parmağınız yardımıyla üzerinden bir kez geçin. Bu işlem tüm gözeneklerin kapanmasını, silikonun parlamasını ve düzgün durmasını sağlar. Silikon kuruyana kadar su ile temas etmemesi gerekir. Yaklaşık 24 ile 48 saat arasında tam kuruma işlemi gerçekleşir.

Standart Silikonlar : Üzerinde sadece silikon ibaresi bulunan bu silikonlar en çok kullanılan ve geniş maksatlı silikonlardır. Dolgu, sızdırmalık, izolasyon, yapıştırma işleri için kullanılır. Genellikle antibakteriyeldir. Yaklaşık 100 derece ısıya dayanabilir. Banyoda duşakabin, küvet, lavabo kenarına sızdırmazlık için kullandığımız silikonlar bu çeşit silikonlardır. Ayrıca cam doğrama, metal, fayans, pvc, ve yapı elemanlarının dolgu ve yapıştırmalarında kullanılır. Hava koşullarına dayanıklı ve esnek olması cam macunu yerine pencerelerde cam ile kasa arasında kullanımını yaygınlaştırmıştır. Piyasa genellikle 310ml, 280ml lik kartuşlarda ve küçük tüplerde bulunur.

Isıya Dayanıklı Silikonlar : Genellikle yüksek ısı direnci gerektiren endüstriyel makina parçaları ve elektrikli ev eşyalarının üretiminde, tamiratında, otomobil yedek parça imalat ve tamiratında kullanılır.
Bunlar da diğer silikon çeşitleri gibi mükemmel tutunurlar, yüksek elastik özellikleri vardır. Sıvı conta olarak otomotivde sıkça kullanılır. Değişik ısı direncine sahip türleri vardır. (150 derece, 300 derece v.b) Yapıştırma, dolgu, izolasyon amaçlı kullanılabilir. Uygulama şekli diğer silikonlarla aynıdır. Piyasada kartuş ve tüp şeklinde bulunabilir.

Ayna Silikonları : En önemli özelliği diğer silikonlar gibi dıştan içe değil içten dışa doğru kururlar. Aynaların arkasındaki siyah sırra zarar vermezler. Ayna yapıştırmalarında uzun süre kalıcılık sağlar. Her türlü pencere, ayna, doğrama birleşimlerinde kullanılabilir. Ayna yapıştırmalarında silikon kuruyana kadar geçici olarak aynayı bant ile tutturmak gerekir.Uygulama diğer silikonlarla aynıdır.

Akvaryum Silikonları : Genellikle akvaryum imalatında ve tamirinde kullanılan balıklar ve bitkiler için zararsız olan bu silikonlar cama mükemmel yapışr.

Diğer Kullanım Alanları : Pencere, sera, yüzme yavuzları, araba ve teknelerde özellikle bağlantıların sızdırmazlığını sağlamak için kullanılır. Ayrıca seramik, karo, metaller ve plastiklere yapışır. Bitumen, poliüretan, polipropülen ve fibere yapışmaz. Profesyonel türleri deniz suyuna, kimyasallara dayanıklıdır bu türde olanlar cilde ve göze zarar verebilir.

Sürekli elastiktir. Kuruma süresi yaklaşık 24 saattir. Kaygan zeminlerde uygulanmadan önce astar kullanılır. Plastik yüzeylerde ise iyi bir yapışma için zımpara yapılabilir. Uygulama sıcaklığı 5 derecenin üstünde olmalıdır. Akvaryumlara uygulandığında balık ve bitkiler konulmadan önce silikonun iyice kuruması gerekir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

SİLİKON NERELERDE KULLANILIR?, SİLİKON TÜRLERİ NELERDİR? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık