SİMETRİ

SİMETRİ

İki noktanın bir başka noktaya, doğruya ya da düzleme göre belli koşulların varlığı hâlindeki ve sırasıyla “noktaya göre simetri”, “eksene göre simetri” ve “düzleme göre simetri” adıyla anılan durumu. Kendisine göre simetri tanımlanmış olan nokta, doğru ve düzlem; sırasıyla, “simetri merkezi”, “simetri ekseni” ve “simetri düzlemi”, simetriye konu olan noktalar da “simetrik noktalar” adını alır.

İki noktanın simetrik olması için, bu noktaların simetri merkezi, simetri ekseni ya da simetri düzleminden eşit uzaklıkta olması ve kendilerini birleştiren doğru parçasının, noktaya göre simetride simetri merkezinden geçmesi, eksene ve düzleme göre simetride de simetri eksenini ve simetri düzlemini dik olarak kesmesi gerekir.

Simetri kavramı, benzer biçimde, geometrik şekillere ve cisimlere de genişletilebilir. Örneğin bir kare, köşegenlerinin kesim noktasına göre (noktaya göre simetri), köşegenlerine ya da karşılıklı kenarlarının orta noktalarını birleştiren doğrulara göre (eksene göre simetri) simetriktir. Bir başka deyişle karenin 1 simetri merkezi ve 4 simetri ekseni vardır. Bir dikdörtgenler prizmasının da karşılıklı yüzlerini ortalayan üç simetri düzlemi olduğu kolayca gösterilebilir. Simetri günlük yaşamda çokça karşılaşılan ve en çok mimarîde uygulama bulmuş bir kavramdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık