Sirkenin faydaları sirkenin kullanım alanları

Sirkenin faydaları sirkenin kullanım alanları

Sirkenin sadece salatalara katılacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Mesela bebeğinizde pişik var. Giysilerinin son durulama suyunda sirke kullanarak bunu engelleyebilirsiniz. Mürekkep lekesinin ilacı da sirke. Bu marifetli nimetin, şaşırtacak kadar çok kullanım alanı bulunuyor.

Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem) övdüğü bir besin olan sirkenin sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Sirke, hazım problemleri için oldukça önemlidir. Karbonhidratların ağızda sindirimini gerçekleştirir. Ayrıca sirkenin mikropları öldürücü etkisi vardır. Onun için ateşli hastalıklarda sirke ile eklem yerlerine yapılacak tamponun çok faydası vardır. Sirke, birçok antibiyotiğin baş edemediği mikropları deri yolu ile içe nüfuz ederek birkaç dakikada öldürür. Çocukların pişikleri için en iyi şifa, birinci olarak zeytinyağıdır. Ancak sirkeyi de çocukların giysilerinin son durulama suyunda kullanmak, pişik meydana gelmesini engelleyen bir yoldur.

Kaşıntı şikâyetlerinin yoğunlaşmasında kullanılır. Mürekkep lekesini temizler. Gül suyu ile karıştırılıp başa masaj yapıldığında baş ağrısına fayda verir. Üzüm sirkesi, iltihaplı mideler için faydalı bir besindir. Bunun için sirkeyi zeytinyağı ile beraber kullanmak gerekir. Ayrıca tek başına servisten sonra çorbalara da eklenir. Sıcak sirke gargara olarak kullanıldığında diş ağrılarını keser ve iltihaplarını kurutur. Diş etlerini kuvvetlendirir. İştah açıcıdır. Saçlarda kepeklenmeyi önler. Sirkenin daha sonra anlatacağımız marifetlerinin yanı sıra evlerimiz için değişik kullanma alanlarını bilmemizde veya bilenlerimiz için hatırlamamızda yarar vardır efendim.

Donmuş eti hemen çözün Eğer aceleniz varsa ve dolaptan çıkardığınız etin hemen çözülmesi gerekiyorsa etinizi az sirkeli soğuk suya koymanız, işinizi kolaylaştıracaktır.

Kirli camlar ve aynalar için sirke Cam ve aynalarınızın uzun süre temiz kalmasını istiyorsanız başka herhangi bir şey kullanmadan sirke koyduğunuz bir kapta süngerinizi ıslatıp bununla camlarınızı ve aynalarınızı silin.

Badana izleri mi, önemli değil sirke var Cam ve aynalarınızdaki badana izlerini temizleyebilmek için kaynattığınız sirkeyle sıcakken silin ve daha sonra yumuşak pamuklu bir bezle kurulayın. İyi sonuç alacaksınız.

Işıl ışıl saçlar Saçlarınızı şampuanladınız, sıra durulamaya geldi. Saçlarınızı duruladıktan sonra son olarak birkaç damla sirke katılmış ılık su ile bir kez daha duruladığınızda ışıl ışıl parlayan saçlarınız olacak. Emin olabilirsiniz.

Deri eşyalarınızın temizliği sirke ile çok kolay Deri eşyaların temizliği birçok kişi için problemdir. Bu problemin en pratik çözümü ise deri eşyalarınızı sirkeli sıcak su ile silip pamuklu bir bezle kurulamaktır. Hepsi bu kadar.

Bulaşıklarınıza da sirke Eğer bulaşıklarınızı elde yıkıyorsanız, bulaşık suyuna katacağınız bir kaşık sirke, bulaşıklarınızın temizliği hususunda ulaştığınız sonuç açısından sizi bile şaşırtacaktır.

Bunun yanı sıra bulaşık makinenizin parlatıcı bölümünde kullanacağınız elma sirkesi hem iyi bir arındırıcı hem de parlatıcı olarak çok işinize yarayacaktır. Ben yıllardır bulaşık makinemin parlatıcı gözüne elma sirkesi koyarım, bulaşıkları iyi parlatmıyor diyenlerin de biraz takıntılı olduklarını düşünürüm. Bardak ve tabaklar onca kimyasala maruz kaldıktan sonra onları mucizevi bir maddeyle temizlediğinizi bildikten sonra mevzuyu abartmaya gerek yok inanın.

Ateş düşürücü Parasetemollerin olmadığı dönemlerde sirkeden ateş düşürücü olarak yararlanılmıştır. Ancak bu yöntemin hâlâ kullanışlı ve doğru olduğunu unutmayın. Ateş yükselmelerinde alın ve eklem yerlerine konulacak sirkeli bezler, bir an önce ateşin düşmesine yardımcı olacaktır. Ateş düşünceye kadar sirke kompresine devam etmelisiniz.

YAZI – NEŞE KUTLUTAŞ zaman

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık