SlingBox cihazı nedir ne işe yarar

SlingBox cihazı nedir ne işe yarar
SlingBox cihazı nedir ne işe yarar

Tuğla şeklinde bir kutu. Bu cihaz genişbant internet bağlantısı olan evlerde herhangi ses ve görüntü(TV) yayınını digital olarak ev içinde oradan oraya aktarmayı veya internet üzerinden bir başka adrese göndermeyi sağlıyor. Örneğin uydudan, kabloTV’den veya evinizdeki PVR cihazından aldığınız bir yayını bu cihaz aracılığıyla internet üzerinden laptop PC cihazınıza aktarabiliyorsunuz.

On yıl kadar önce ortaya çıktığıda TiVo televizyon izleme olayında devrim yaratmıştı. Çünkü TiVo yayının zamanını sizin istediğiniz zamana kaydırabilmekte idi. Canlı yayını ortasında bırakıp gidebilmeniz ve geri döndüğünüzde kaldığınız yerden izleyebilmeniz, reklamların üzerinden atlayabilmeniz, bir de sizin neleri sevdiğinizi bilip tanıması, yapay zekası ile tüm kanalların yayın akış programlarını izleyip sizin sevdiğiniz türde yayınları kaydetmesi ve sizin TV izlemek için ayırdığınız vakitte tüm hafta boyunca izlemeyi isteyip de fırsat bulamadığınız için kaşırdığınız programları size izletmesi gerçekten hayatı değiştiren bir yenilik idi. TiVo ‘nun yayınları tanıma, kaydetme ve bulup izletme özelliği “zaman kaydırma“ imkanını sağlamıştı.

Şimdi Slingbox bize “mekan kaydırma“ imkanını da sağlayarak bunu çok daha ileri götürmektedir. TiVo sayesinde “istediğimiz zaman” izleme imkanına kavuştuğumuz yayınları SlingBox sayesinde şimdi “istediğimiz yerde“ izleme imkanına kavuşuyoruz. Diyelim ki KabloTV’nin filanca kanalında filanca gün filanca saatte yayınlanacak olan bir yayını SlingBox’a vereceğiniz talimatla istediğiniz bir bilgisayara veya kayıt cihazına yönlendirebiliyorsunuz. Ev içinde herhangi bir yayın kaynağından (PVR, uydu veya kablo alıc v.b.) yayını alıp sizin izleme yapacağınız PC veya herhangi cihaza yeniden yayınlayabiliyor.
SlingBox herhangi koaksiyel kablo, S-video, kompozit kablo üzerindeki analog ses ve görüntü sinyalini kaynak olarak kullanıp bunu digital veri akışı haline getirerek bilgisayarlara aktarmakta, bilgisayardan gelen herhangi kumanda işaretlerini kullanarak da (infrared üzerinden) kaynak cihaza kumanda edebilmektedir. Ürettiği dijital(ethernet) ağ bağlantısı kablosuz, kablolu veya ceryan hattı üzerinden dağıtılabiliyor. Kaynak cihazlara ise kızılötesi(infrared) vericilerle kumanda ediyor.

Evinizdeki SlingBox’a WindowsXP’de çalışan programı ile bağlandığınızda örneğin uydu alıcınıza bağlanıp onun kanallarını değiştirebiliyorsunuz, veya onun PVR’sinde kayıtlı bir programı izlemeyi seçebiliyorsunuz. Bu tür cihazlarınız notebook PC’nizin kumandasında bağlı cihazlar haline geliyorlar.
SlingBox cihazı nedir ne işe yarar

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık