Şömine Malzemeleri Seçiminin Püf Noktaları

Seçiminin Püf Noktaları

Şömine malzemeleri ; Hazne, çelik boru, ısı menfezleri, yapıştırıcı, gazbeton, şömine kaplamasıdır. Bu malzemeler şömine montaj işçiliği ile birlikte şömineyi meydana getirir. Şömine malzemeleri ne kadar kaliteli olursa ortaya çıkan şöminede o kadar sağlıklı ve şık görünür. Şömineler eksik malzeme ve ikinci sınıf malzeme kabul etmez. Şömine malzemeleri seçiminde püf noktalar bilinirse daha sağlıklı seçimler yapılabilir.

Estetik görünümlerinin yanında sağlıklı şekilde kullanıldıklarında çok verim veren modeller olan şöminelerin uygulanacak mekana göre seçilmesi gerekmektedir. Buna göre farklı malzeme ve yapı çeşitlerine sahip olan şömineler uygun olan mekanda baca ve hazne detayları ile birlikte adeta alanıyla birlikte bütün hale gelir. Buna göre şömine almaya karar veren kişilerin önünde bazı seçenekler vardır. Evine şömine alacaklar özellikle kullanılan materyallere dikkat etmelidirler.

Bir şömine üç bölümden oluşur. Baca, ısı odası ve hazne. Kullanılacak olan şömine malzemeleri de önemlidir. Baca seramik mi yoksa flexible bir baca mı olacak sorusu da dikkat edilmesi gereken bir konudur. O yüzden teknik detaylarının bir belgesini istemenizde fayda vardır. Hazne de kullanılan malzemeler taş yünü olmalıdır. Şömine ve şömine malzemeleri seçerken dış giydirme yapılacağını da hesaba katarak evin eşyalarını yerleştirmeniz gerekmektedir.

Şömine Malzemeleri SeçimiMekanınıza uygulayacağınız şöminede tarz seçenekleri de önemlidir. Buna göre evinizin dizaynının uygunluğuna göre modern ya da klasik tarz bir şömine seçmeniz uygun olacaktır. Tarz seçeneklerine bakarsak : modern tarz şömineleri belli bir kalıba sokmak çok yersiz olacaktır.

Son zamanlarda kullanılan şöminelere bakıldığında son derece sade, ahşap bile olsa üzerinde herhangi bir işleme, motif, girinti çıkıntı fazla bulunmaz. Modern şöminelerin kullanımı ve temizliği oldukça kolaydır çünkü eski tip şöminelerde el oyması dış giydirmede oldukça fazla olduğundan kirler sürekli içerisine girebilmektedir.

Klasik tip şömineler genellikle işlemeli modellerdir. Mermer ve ahşaplarda bu işlemeleri görmek mümkündür. Bunlar hep el oymasıdır. Şömine malzemeleri olarak oyadan ziyade taşın kendisi kullanılır ve taş boyanmaz ama ahşaplarda cila kullanılır. Evinizin şekline göre klasik veya modern arasında tercihte bulunabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık