SPARTA

SPARTA

Eskiçağ Yunan şehir devleti (İ.Ö. 9. yüzyıl-İ.S. 396). Pelopones Yarımadası’nda, Lakonya Bölgesi’nde, Eurodes Irmağı’nın vadisinde Dorlar tarafından kuruldu. Sparta halkı üç bölümden oluşuyordu.

Sparta kenti çevresindeki dört küçük kasabada oturan “Spartalı”lar, toprakları aralarında paylaşmışlardı, yalnızca askerlik ve yönetim işleriyle uğraşırlardı. “Periök”ler, çevre köylerde oturan özgür, ancak yönetim bakımından Spartalılara bağlı yerli halktı. “Heliot”lar, kölelerdi; toprakları eker, biçer ve her türlü işi görürlerdi.

Sparta, diğer Dor kentlerinden, ünlü yasa koyucu Likurgos’un İ.Ö. 9. yüzyıl sonlarında kurduğu oligarşik ve askerî yönetim düzeniyle ayırt edilirdi. Spartalılar, İ.Ö. 6. yüzyıla doğru Pelopones Birliği’ni kurdular.

Atina ile aralarındaki çekişme, İ.Ö. 5. yüzyılda savaşa dönüştü ve Sparta, Yunanistan’ın tümünde egemen duruma geldi. Ancak, İ.Ö. 362 yılında Thebaililer, Spartalıları yenilgiye uğrattı ve Sparta’nın gerileme dönemi başladı.

Bu sıralarda güçlenen Makedonya Krallığı, Megalopolis Savaşı’nda yenilgiye uğrattığı Sparta’yı ve tüm Yunanistan’ı egemenliği altına aldı (İ.Ö. 331). İ.S. 396’da Vizigot Kralı. I. Alarik’in saldırısı sonucunda Sparta Devleti tümüyle ortadan kalktı. Spartalılar askerliğe çok önem verirlerdi. Çocuklar ve gençler, ağır bir eğitimden geçirilir ve ömür boyu askerlik yaparlardı. Devlet, yurttaşların hayat hakkı dahil, hemen her konuda mutlak hâkimdi.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık