Spor salonunda Spora yeni başlayacaklara öneriler

Spor salonunda Spora yeni başlayacaklara öneriler

Spor salonuna başladınız, ancak nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsunuz. O zaman önerilere göz atın.

Tanıyın

Spor salonunda bir tur atın ve tüm ekipmanla tanışın. Varsa alınması gereken ekipmanları öğrenin. Önlem ve kullanım detaylarını sorun.

Temizlik

Hijyen spordan önce ve sonra dikkat etmeniz gereken önemli kurallardan biridir. Egzersiz sırasında ter temiz vücutta bile kötüyken, kirli bir vücutta daha kötü kokar. Spor yapmadan önce ve sonra duş almak sizin için avantajdır. Bedeninizin sağlığı hijyeninizle doğru orantılıdır.

Yardım alın

Bir spor salonuna yeni başladığınızda, gelişmiş aletleri anlamanız ve kullanmaya başlamanız için bir süre geçmesi gerekebilir. Ekipmanları kullanmadan önce yardım isteyin.

Isınmak

Herhangi bir egzersiz yapmadan, makinede çalışmadan önce mutlaka ısınmanız gerekir. Isınmak sporun vazgeçilmez bir parçasıdır. Isınmak yaralanmaları önlemek ve sıkı bir eğitim için büyük önem taşır. Vücudunuzu hazırlamadan spor yağmaya başlamayın.

Havlunuz olsun

Spor salonuna giderken her zaman bir havlu götürmeyi alışkanlık haline getirin. Terlediğiniz zaman kullanmanız gerekir.

Su şişesi

Egzersiz sırasında terleyip su kaybedeceksiniz. Aşırı terleme susuzluğa neden olur. Ayrıca kaybettiğiniz teri yerine koymanız gerekiyor. Vücudunuza yeterli su takviyesi yapmazsanız, bir süre sonra egzersiz yapma gücünüzü de kaybedersiniz. Tıpkı çalışan bir motor gibi, vücudunuzun suyla hareket ettiğini düşünün.

Ekipmanı yerine bırakın

Egzersiz sırasında kullandığınız ekipmanları aldığınız yere ve aynı düzende bırakın.

Çok uzun kalmayın

Koşu bandı üzerinde olmak eğlenceli ve sağlıklı elbette ancak sporun da bir ortalaması var. Eğitmeninizin verdiği sürenin dışına çıkmayın.

Kıyafetler

Spor yaparken giyinmek en önemli detaylardan biridir. Çok sıkı veya çok gevşek değil, size uygun kıyafetler seçmelisiniz. Doğru sutyen ve uygun kumaşlarda giysiler seçin.

Ortak olmak iyidir

Spora beraber gitmek iyi bir seçimdir. Kendinize bir arkadaş bulun ve birlikte gidin. Birbirinizi motive etmede önemlidir.

Spor jargonunu öğrenin

Bazı kelimeler size yabancı gelecektir. Bu normal çünkü teknik terimleri bilmeniz mümkün değildir. Ancak zaman içinde bu terimleri öğrenin.

7sporFazla yemeyin

Spor öncesinde fazla yemek yemeyin. Zengin kalorili yiyecek dolu bir mideyle spor yapmayın. Bu size mide krampları olarak geri dönebilir.

Telefonla konuşmayın

Spor salonunda çalışırken telefonla konuşmaktan kaçının. İnsanlar için rahatsız edici olmasının yanı sıra, kötü bir görgü kuralı olarak kabul edilir.

Kendinizi düşünün

Spor salonunda pek çok güzel vücutlu insan göreceksiniz. Ancak onların yaptıklarını yapmaya çalışmayın. Yanlış ağrılık kullanmak veya yanlış hareket yapmak size zarar verebilir. Bunun yerine size belirlenen programı uygulayın. Siz de o noktaya geleceksiniz, biraz sabredin.

Sağlık kontrolleri

Sizin fizyolojik olarak bir sıkıntı hissetmemenizden daha önemli olan, sağlık kontrollerinizin düzenli olarak yapılmasıdır. Kan basıncı, nabız hızı ve istirahat gibi detayları da öğrenin.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık