Spot Işık Nasıl Değiştirilir

Spot Işık Nasıl Değiştirilir

Normal ampullerin aksine spot ışıkların kendilerine has bir mekanizmaları bulunur. Klasik ampüllere alışanlarımız için biraz karmaşık görünse de aslında spot ışıkları da değiştirmek son derece kolaydır. Çok kısa sürede kendiniz halledebilirsiniz.

Spot ışıkların bir çok çeşidi olmasına karşın aslında hepsinin mantığı aynıdır. Temel olarak metal bir halkayla örtülmüş içinde huni şeklinde bir hazne bulunan bir yapısı vardır. Hazne parlak bir yüzeye sahiptir. İçinde farklı türlerde ışıtma aygıtları ve onun önünde de korumayı sağlayan cam bulunur.

Spot ışık değiştirme işlemi için sivri uçlu yassı bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. Bunun yanında eğer spot ışığınınız tavanda ise bir merdivene ve elbette değiştireceğiniz spotun modeline uygun bir spot lambaya ihityacınız olacak.

Değiştirme işleminden önce elektrik anahtarının kapalı olduğundan emin olun. Mümkünse elektrik şalterini indirerek akımı kesin. Spot ışık kapandıktan sonra değiştirme işlemine başlamadan en az 20 dakika kadar beklemeniz tavsiye edilir. Spot ışıklar çok fazla ısı yayabilir bu nedenle sıcakken dokunmamanız önerilir.

Eğer değiştireceğiniz spot ışık tavandaysa normal boy bir merdiven kullanmalısız. Tabure ya da sandalye gibi eşyaları kullanmayın. Yukarıda sökme işlemini yaparken dengenizi kaybetme ihtimaliniz olabilir. Merdivenlerde dengenizi sağlayabileceğiniz bir tutunma alanına sahipken tabure ve benzeri eşyalarda dengenizi tekrar sağlayamayabilirsiniz. Yaralanmaları engellemek için bu konuda dikkatli olmalısınız.

Çoğu spot ışık dış kenarlarından kavranıp hafif bir döndürme hareketiyle çekildiğinde yerinden çıkacaktır. Bazı spotların dış kenarı tavana sabit olur sadece ampulü tutan alan çıkar. Bunun için iç kenardaki küçük çentiklerden yardım alarak döndürürseniz hazneyi kolayca dışarı çıkarabilirsiniz.

Spot ışıkları çıkardığınızda arkasındaki kablo ortaya çıkar. Bu kablo spot ışığın arkasına geçmiş şekildedir. Yavaş ve dikkatlice çekerek kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Burada önemli olan eğme, bükme gibi hareketler yapmayarak elektrik donanımına zarar vermemeye özen göstermektir.

Spot ışığınızı en dıştaki kenardan çıkarttıysanız yassı tornavida yardımıyla iç kenarını dışarı çıkartmanız gerekir. Tornavidayı iki kenar arası sokup yavaş hareketlerle bastırdığınızda kendiliğinden çıkacaktır. Bu alan ampulün tutunduğu alandır. Eğer yukarıda bahsedilen ikinci türden bir spot ışığa sahipseniz ek bir işlem yapmanız gerekmez.

Spot ışığınızda ampulün içinde bulunduğu silindir şekindeki alanın tamamını çekip çıkartabilirsiniz. Genellikle metal bir halkaya tutunmuş olur. Arkasından tutup çekerseniz spot gelecektir. Koruyucu camı temizlemek isterseniz bunu da bu aşamada yapmanızı öneririz. Bu camlar zaman içersinde tozlanarak ışık kalitesini düşürebilir.

Spot ışığınıza uygun yeni ampulünüzü yerleştirirken, ampulün ince kenarlarının metal halkanın altına gelmesine dikkat etmelisiniz. Bu metal halka ampulün iç kenara tutunmasını sağlar. İç kenarı dış kenarın içine doğru hafifçe iterseniz yerine oturacaktır. Daha sonra tavandaki kablonun spot ışıktaki yere geçirilmesi gerekir. Bundan sonra spot ışığınızı dış kenarlardan tutarak delikten içeriye doğru iterek yerleştirebilirsiniz. İkinci tip spot ışık sahibiyseniz önce kabloyu spot ışığın arkasındaki yerine geçirip büyük kenarın içine oturtmalısınız. Daha sonra yine üç küçük dişin yardımıyla döndürerek yerine sabitleyebilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık