Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılmalı Nelere Dikkat Edilmeli

Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılmalı Nelere Dikkat Edilmeli

Su deposu temizliği, depoyu kullanan kişilerin sağlığı açısından son derece önemlidir. Belli periyotlarla düzenli olarak yapılması gereken su deposu temizliği, yapılmadığı takdirde insanlara hastalık bulaştırabilecek bakterilerin oluşmasına ve üremesine neden olacaktır. Su deposu temizliği iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bu yazımızda su deposu temizliği çeşitlerine ve temizlik sırasında kullanılan malzemelere değineceğiz.

Su deposu temizliğinin iki şekilde yapıldığını belirtmiştik. Bunlar; fırça ile su deposu temizliği ve otomatik su deposu temizliğidir. Bu temizlik şekillerini kısaca açıklayalım.

Fırça ile su deposu temizliği : Depo tamamen boşaltıldıktan sonra yüzeylerinin kimyasallar ve fırça ile fırçalanması işlemidir. Küçük depolar için ucuz bir temizleme yöntemi olan fırça ile temizlik, makine ile temizliğe göre oldukça zahmetli ve zaman gerektiren bir yöntemdir.
Depo fırçalandıktan sonra bol su ile durulanır. İyice durulandıktan sonra deponun içi su ile doldurulur ve dezenfekte etmek için suyun içine klor katılır. Deponun dezenfekte olması için klorlu suyun depoda en az 12 saat kalması gerekmektedir. Ardından klorlu su boşaltılıp içine tekrar su konur ve suyun klor seviyesi test edilir. Eğer klor seviyesi normalden yüksekse, tekrar boşaltılıp doldurulur. Bu işlem klor seviyesi normal seviyeye gelene kadar uygulanmalıdır.

Su DeposuOtomatik su deposu temizliği : Fırça ile temizleme işlemine göre son derece pratik ve düşük maliyetli olan otomatik temizleme, özellikle büyük hacimli depoların temizlenmesinde tercih edilmektedir.
Depo boşaltıldıktan sonra yüksek basınçlı su pompaları ile temizlenmeye başlanır. Tam temizlik sağlandıktan sonra depo su ile doldurulur ve dezenfekte etmek için suyun içine klor katılır. Fırça ile temizlemede olduğu gibi dezenfekte olması için en az 12 saat bekletilmesi gerekmektedir. Ardından aynı işlemler yapılarak uygun klor seviyesine ulaşılır ve temizlik işlemi tamamlanır.

Su deposu temizleme işleminde kullanılan malzemeler deponun büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak; dalgıç pompaları, vakumlu temizleme makinası, tank yıkama nozulları ve sprey nozulları olmak üzere dört temel malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Su depolarını profesyonel firmalara temizletmek sağlık açısından son derece önemlidir. Kaliteli, işinde ehil firmalar tercih edilerek depo temizliği, oldukça kısa zamanda ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiş olur.

DEPO KULLANIMI

– Yılda 1 kez su deposu temizliği yapılmalıdır.
– Şamandıranızın bakımını ve gerekirse değişimlerini bozulmadan yapınız. Çok az elektrik parasına karşı suyun, sürekli bakımlı ve temiz depodan kullanılması en iyi yöntemdir.
– Suyu 5 günden fazla tutarsanız, suda mikrop ve bakteri üremeye başlar.
– 3-5 günde bir depo suyunu kullanmak, bakteri üremesini engeller.
– Aski şebeke suyuna ekstra klor atmayınız.
– Hidrofor genleşme tankınızın bakımlı EPDM membranlı olmasına özen gösteriniz.
– Depo içi kaplamasının içme suyu test raporlarının olmasına dikkat ediniz

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık