Sulama Yöntemleri Nelerdir

Sulama yöntemleri, suyun toprağa veriliş şekline denir. Sulama yöntemleri, ve basınçlı sulama yöntemleri olmak üzere iki gruba ayrılır. Bu yazımızda sulama yöntemlerinin alt başlıklarına değineceğiz.

Yöntemi: Bu yöntemde su doğal yağışa benzer biçimde toprak yüzeyine serpilmek suretiyle uygulanır. Bu yöntemde su kapalı borularla mekanik püskürtücülere kadar taşınır ve püskürtücülerden suyun toprağa yağdırılması küçük orifis ve memelerle basınç altında yapılır. Sistemin çalışması için gerekli basınç genellikle pompalarla sağlanır. Bunun yanında su kaynağının sulama alanından yeterince yüksek olması da gerekli basıncı sağlayabilir.

Mini Sprink Yöntemi : Yağmurlama sulama ile damla sulama arasında bir yöntem olup, ince borularla tarlaya dağıtılan su küçük yağmurlama başlıkları ile araziye dağıtılır. Sabit bir sistem değildir ve gerektiğinde toplanabilir.

sulama yöntemleri Toprak Altı Sulama Yöntemi: Toprak altı sulama suni yolla toprak altına su ilavesi ile taban suyu seviyesinin düzenleme faaliyeti olarak tanımlanabilir. Bu yöntemde su seviyesi kök bölgesinde su ve hava miktarının en iyi şekilde kombine edilmesini sağlayacak yükseklikte muhafaza edilmelidir.

Damla Sulama Yöntemi: Damla sulama intensif sulu tarımda kullanılmak üzere geliştirilmiş olan bir yöntemdir. Damla sulaması toprak yüzeyine veya yüzeyin hemen altına yerleştirilen küçük çaplı orifis yardımı ile arıtılmış suyu toprak yüzeyine veya içerisine veren bir sistemdir. Bu sistem suyun belirlenmiş bir desene alçak basınç altında verilmesine imkan sağlar. Bu sistemin çalıştırılması için gerekli olan basınç yağmurlama sistemindekinden daha azdır. Bu sistemde su yaygın boru ağı aracılığı ile her bitkiye kadar götürülür. Öte yandan bitkilere verilecek gübreler de sulama suyu ile birlikte verilebilir.

Basınçlı Sulama Yöntemi: Günümüzde su kaynaklarının son derece kısıtlı olması ve birçok sektörde su kullanımının çok artmış olması, basınçlı sulama yöntemlerine tercihin artmasına neden olmuştur. Basınçlı sulama yöntemleri yüzey akışı ile ve derine sızma ile meydana gelen su kayıplarını ortadan kaldırmaktadır.

Her sulama yönteminin kendine özgü bir sulama sistemi vardır. Bu nedenle uygulamadan önce mevcut su kaynağı, toprak, topografya, bitki, iklim, ekonomik durum gibi etkenler dikkate alınarak koşullara en uygun sulama yöntemi seçilir ve daha sonra bu sulama yönteminin gerektirdiği sulama sistemi planlanır, işinde ehil firmalar tarafından sistem unsurları projelendirilir, kurulur ve işletilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık