Sünnetler farzdan sonra kılınır mı?

Sünnetler farzdan sonra kılınır mı?

Soru selamun aleykum namazlarda farzlardan önce kılınması gerken sünneti farzdan sonra kılınması sorun teşkil edermi bazen sıkışık veya namazın vaktinin gececeği durumlarda bunu yapıyorum örneğin cemmaate yetişmek için sabha namazında önce farz sonra sünnet kıldığım zamanlar oldu diğer vakitlerdede oldu bunun bir sakıncası varmıdır.

Cevap

Değerli kardeşimiz;

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır.

Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir.

Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.

Sabah namazının sünneti de farzdan sonra kılınmaz. Ayrıca cemaat farz namaza başlamışsa kişi sünneti kılmadan hemen farza başlaması gerekir.

Selam ve dua ile…

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık