Sunuma Hazırlık Nasıl Yapılır

Sunuma Hazırlık Nasıl Yapılır

Sunum yapmak eğitim ve iş hayatında oldukça önemli bir yere sahip olabilmektedir. Sunum yapmak çoğu kişinin korkulu rüyası olmaktadır. Sunum yapacak kişiler; “Ya konuşamazsam, söyleyeceklerimi unutursam, yeterince etkileyici olamazsam, oraya çıkıp saçmalarsam..” gibi şüpheler içine girmektedir. Ve bu şüpheler ister istemez onların bu konuya karşı önyargılı olmalarına, sunum yapma konusunda korkular barındırmalarına sebep olmaktadır. Sunum yapmak ilk seferinde her zaman zor olacaktır ancak zamanla birkaç sunum yapıldıktan sonra kişi kendi hatalarının farkına varıp, orada olmaya alışıp daha rahat davranacak ve daha güzel sunumlar yapacaktır. Ancak yine de ilk sunumda da hazırlıklı olmak oldukça önemlidir.

Sunuya çıkmadan önceki aşamalar oldukça önem arz etmektedir. İlk olarak sunum yapacak kişinin konuya hakim olması, sunum yapılacak konuyu her yönüyle bilmesi, kavramış olması oldukça önemlidir. Eğer kişi konuya hakim değilse, sunum yapma heyecanının yanında bir de konuya hakim olmamasının verdiği güven eksikliğiyle telaşa kapılacaktır. Sunum yapacak kişi konuya her yönüyle hakim olduktan sonra sunumu yaparken ona yardımcı olacak görsellerinin, anahtar kelimelerinin bulunduğu sunumunu hazırlaması ve kesinlikle sunumun her satırına hakim olması gerekmektedir. Sunumu hazırlarken dikkat edilmesi gereken nokta, sunumdaki sayfalarda kısa cümlelerin hatta bazen birkaç hatırlatıcı kelimelerin olması, daha açıklayıcı, örneklendirici olacak resimler, olabiliyorsa videolar konulmasıdır. Çok fazla yazının olması sunuma bakan kişilerin sıkılmasına ve yeterince dikkatli dinleyememelerine sebep olabilmektedir. Yani, sunum yapan kişinin anlatacağı şeylerin hepsinin sunumda olmasına gerek yok.

Birkaç önemli nokta, hatırlatıcılar sunumda yer almalı gerisi sunum yapan kişinin elinde bulunacak küçük bir kağıtta olacaktır. Burada da önemli olan nokta sunum yaparken hep kağıttan ya da hazırlanan sunumun sayfalarından okunmaması gerektiğidir. Çünkü sunum yaparken en önemli nokta göz temasıdır. Sunum yapılan kişilere mutlaka yüz dönük olmalı ve dinlenme oranını arttırmak için göz teması kurulmalıdır. Sunuma çıkmadan birkaç gün önce mutlaka sunum provası alınmalıdır. Sunuma çıkıldığı zaman en az 3 kere prova alınmış olması heyecanlanıcağını düşünen kişilerin sunumda daha rahat olmasını sağlayacaktır. Prova alırken, sunum yapılacak salondaymış gibi ve aynanın karşısında çalışmak el kol hareketlerinin de konrolünün sağlanmasına yardımcı olacaktır. Sunum yaparken, konuşma kadar el kol hareketleri de önemlidir. Önceden bunları birkaç kez prova edip, nerede duracaklarını belirlemek önemli ve rahatlatıcı olacaktır. Sunum yapacak kişinin konuya hakim olması, sunum yapacağı kişilerin neler beklediğini bilmesi, sunum yapacağı kitleyi önceden öğrenmiş ve onlara göre hitap şekilleri, dikkat çekici noktalar ayarlamış olması, daha önceden sunumun birkaç kez provasını almış ve kendine güveniyor olması yapacağı sunumu daha az telaşlı ve güzel yapmasını sağlayacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık