Taban çökmesi (düz tabanlık)Nedir

Taban çökmesi (düz tabanlık)Nedir
Ayakta biri büyük ve uzamına diğeri küçük ve yatay olmak üzere 2 adet kavis vardır. Çocukların hepsi düz taban olarak doğarlar ve bu durum birkaç yıl devam eder. Bu kavisler çocuklarda zamanla gelişir. Çocuk yere bastığında tabanı düz, fakat otururken veya parmak uçlarında durduğunda ayak kavisi normal görülüyorsa buna “ esnek düz tabanlık “ denir. Ailelerin korkuya kapıldıkları bu durum aslında o kadar önemli bir durum değildir ve çoğu zamanla ciddi önlemler alınmasa bile düzelir.
Esnek düz tabanlıkta ayaklarda kas fonksiyonları ve eklem hareketleri normaldir. Bu çocuklarda taban kavisinin gelişimi 7 yaşına kadar devam eder. Fakat ergenlik dönemine kadar sürüyorsa ayak tabanında ağrı olur ve bu durumda doktora gidilmelidir. Yani daha önceki dönemlerde yapılan uğraşlar çok kez gereksizdir.
Ergenlik çağında ayak ağrıları çeken çocuklarda topuktaki Aşil kirişi gergin düzleşmiş tabanda oldukça serttir. Ayaklardaki sorunlar çok kez kalıtsal özelliktedir. Bu nedenle çocukların bu bağlantılarının sorgulanması gerekir.

Tedavi
Hekim sorunu tam olarak anlamak için çocuğa ayağı hem çıplak hem de ayakkabısını giymiş olarak bakmak gerekir. Daha sonra yere basarak çekilen ayak röntgen filimleri çektirilir. Sertleşmiş tabanlarda ve Aşil kirişi gergin olanlarda özel germe egzersizleri ve tabanlık önerilir. Bu tabanlık ayaktaki ağrı ve yorgunluğu azaltır. Aşil gerginliğini azaltmak için fizik tedavi ve nadir durumlarda ayağı alçılamak gerekebilir. İnatçı ağrılarda cerrahi tedavi önerilebilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık