Tacize uğrayan kadın ne yapmalı?

Tacize uğrayan kadın ne yapmalı?

Kararlı bir beden dili kullanın: Tacizcinin gözlerinin içine bakın, net ve güçlü bir ses tonuyla konuşun.

Sesinizi kullanarak, yüz ifadenizle ya da beden dilinizle, yanlış anlaşılacak karmaşık sinyallerden kaçınarak güçlü ve kararlı olduğunuzu gösterin.

Özgüvenli ve sakin olun: Her ne kadar öyle hissedemeseniz de, sakin, ciddi ve özgüvenli görünmek karşınızdaki şahsa verdiğiniz mesaj açısından önemlidir.

Net ve katı olun: Özür dilemeyin, bir bahane öne sürmeyin ya da soru sormayın. Hisleriniz ya da istekleriniz için özür dilemeniz gerekmez. ‘Affedersiniz…’ ‘Özür dilerim’ ya da ‘Lütfen…’ kullanmak yerine ‘Şunu yapmayı kes.’ deyin.

Hedefinize odaklanın: Tacizci ile diyaloğa girmekten kaçının, durumu tartışmayın ya da duruma açıklık getirmeye çalışmayın. Taciz, soru, tehdit, suçlama ve ayıplama gibi davranışlarına karşılık vermek zorunda değilsiniz.

Soğukkanlılığınızı kaybetmeyin: Kaba sözler ve saldırgan bir tavırla karşılık vermeyin. Bu tür bir tepki, büyük olasılıkla tacizcinin öfke ve şiddetle karşılık vermesine yol açabilir. Bu şekilde kendinizi toplum içerisinde haksız ve hatalı duruma düşürecek bir pozisyona da sokabilirsiniz.

Ne zaman son vereceğinize karar verin: Söylemeniz gerekeni söylemişseniz ve o olayla işinizin bittiğini düşünüyorsanız, uzaklaşın.

Tacizciyi, etrafınızdakilerin de onu bulabileceği şekilde tanımlayın: ‘Sarı gömlekli, bana yaklaşmayı kes artık.’ Toplum içerisindeyseniz, tacizciyi tanımlamak yararlı olacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Emre dedi ki:

    malesefki ulkemizde çok oluyor ve kadınlar korkakarak içine atıyor ve stres gibi sorunlar ile daha buyuk şeyler ortaya çıkıyor bunu yapanlarda ellerini kollarını sallıyarak geziyor

Yorum Yaz

Yukarı Çık