TAM SAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ 7.Sınıf Matematik Konu Anlatımı

TAM SAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ 7.Sınıf Matematik Konu Anlatımı

Tam sayılarda çıkarma işlemi yapılırken; çıkanın işareti değiştirilir ve eksilen sayı ile toplanır. Aşağıdaki örneği inceleyiniz.

Örnek: (+6) – (-4) işleminin sonucunu bulalım.

Çözüm: İlk önce çıkan sayının işaretini değiştirelim. Eksilen sayımız olan -4 işaret değiştirerek +4 olacaktır ve bu tam sayılar arasındaki işlem toplamaya dönüşecektir. İfademizin yeni hali aşağıdaki gibidir.
(+6) + (+4)

tam-sayilarda-cikarma-islemiŞimdi ise toplama işlemini yapalım. Aynı işaretli oldukları için toplayarak sonuca ortak işareti yazarız.
(+6) + (+4)= +10 olarak bulunur.

Tam sayılarda çıkarma işlemini modelleme ile yapalım. Aşağıdaki örnekte (-5) – (-3) işlemi modelleyerek yapılmıştır.tam sayılarda çıkarma işlemi

Çıkarma İşleminin Sayı Doğrusunda Gösterimi
cikarma-islemi-sayi-dogrusu

Tam sayılarda çıkarma işleminin sayı doğrusu üzerinde gösterirken; ilk önce sıfırdan başlayarak eksilen sayıya ok çiziyoruz. Yukarıda verilen örnekte eksilen sayımız -7 dir.

Bu nedenle ilk önce sıfırdan -7 ye ok çiziyoruz. Daha sonra çıkan sayımızın işaretini değiştiriyoruz. Örnekteki çıkan sayı -5 tir ve işareti değişince +5 olur. Şimdi ise pozitif sayılarda sağ tarafa ilerlediğimiz için -7 noktasından 5 birim sağa doğru ilerleyerek -2 noktasına ulaşıyoruz.

Tam sayılarda çıkarma işleminde değişme özelliği ve birleşme özelliği yoktur. Toplama işlemindeki gibi kapalılık özelliği ve etkisiz eleman özelliği vardır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık