Tapu senedi kaybolursa yenisini 5 liraya çıkarabilirsiniz

kaybolursa yenisini 5 liraya çıkarabilirsiniz

Bugüne kadar evlerde bir mücevher gibi saklanan ‘tapu senedi’ kaybolursa, 4,9 lira bedel ödeyerek yenisini çıkarmak mümkün.

yapılması gereken, nüfus cüzdanı ile ilgili tapu dairesine başvuruda bulunmak. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, arazinin belirli bir parçasının veya üzerine inşa edilmiş bağımsız bölümün üzerine kurulan kat mülkiyeti hakkına sahip olan kişiyi gösteren, tapu sicil müdürlüğünce verilen ve aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli olan resmî belgeye ‘tapu’ denildiğini belirterek buna ‘tapu senedi’ de denildiğini söyledi.

tapu senediHakan Erilkun, tapu senedini büyük bir özenle sakladığımızı, hatta bazen fotokopisini bile vermekten kaçınıldığını vurgulayarak, kaybettiğimizde ya da başka birinin eline geçtiğinde hiçbir hükmü olmadığının altını çizdi.

Bir gayrimenkulün satışının yalnızca tapu dairesinde yapıldığını ve mutlaka gayrimenkul sahibinin istemi ile işlem başlatılabildiğini belirten Erilkun, “Sizin vekaletiniz veya başvurunuz olmadan tapu dairelerinde hiçbir işlem yapılamaz.” dedi.

Erilkun, e-devlet sistemiyle tapuların görülebildiğine dikkat çekerek, “www.turkiye.gov.tr adresinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü linkinden, mevcut tapu bilgilerinizi ve mal üzerinde herhangi bir kısıtlamanın olup olmadığını görebilirsiniz.” dedi.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Tapu senedi kaybolursa yenisini 5 liraya çıkarabilirsiniz Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. selcuk bayındır dedi ki:

    7 kardeşiz birde annem babam vefat etti 2010 yılında tarla satısı yapcaz ama tarla tapusu bulunamıyor kayıp yenisini çıkartrmak için ne yapmalıyız

Yorum Yaz

Yukarı Çık