Tavuk yetiştiriciliği

7 yıl önce

ETLİK PİLİÇ YETİŞTİRİCİLİĞİ ÜRETİMİ BESLENMESİ PAZARLANMASI Günlük civcivler kümese konur. 7–8 hafta beslenir, kesim çağına gelir; kesilip pazarlanır. Bu sürede 1,8–2 kg canlı ağırlığa ulaşan piliçler, 1300–1400 gram temizlenmiş ağırlığa (karkas) ulaşırlar. Neden etlik piliç? Ucuza mal olur. Bir kümeste yılda 4–5 dönem piliç yetiştirilebilir. Piliç etinin yağı azdır, proteince zengindir, lezzetlidir. Sindirimi çok kolay olup her yaş da ki insanlar tavuk eti...

7 yıl önce

YUMURTACI CİVCİVLER VE PİLİÇLERİN BAKIM BESLENMESİ HAKKINDA BİLGİ Damızlık işletmelerden alacağımız civcivlerin; Marek aşısı ve cinsiyet ayırımı yapılmış aynı yaşta olan, sağlıklı, geniş ve yuvarlak başlı, parlak gözlü, parlak ve sık tüylü, bacakları sağlam yapılı olmalıdır. Satın alınan civcivlerin taşınmasında özel imal edilmiş kartonlar kullanılmalı, bunlara gerektiğinden fazla civciv doldurulmamalı, havalandırma ve sıcaklık uygun durumda olmalıdır....

7 yıl önce

YUMURTA TAVUKÇULUĞU HAKKINDA BİLGİ MALİYETİ PAZARLANMASI Yumurta tavukçuluğu piliçlerde 20.haftadan sonra kılavuz yumurta görülmesiyle başlar. Yumurta verimi 23. haftada %50 ye, 28-30 haftalar arasında %90-93 lük verim seviyesine ulaşır. Bundan sonra yumurta verimi azalarak 72- 80 haftalar arasında %60 dolayına iner ve ekonomikliğini kaybeder. Ticari Yumurta üretiminde hedef Tavuk başına yılda 280-290 adet yumurta 1 kg yumurta için 2.2 kg veya daha az yem...

10 yıl önce

CİVCİV VE PİLİÇLERİN BAKIM-BESLENMESİ Damızlık işletmelerden alacağımız civcivlerin; Marek aşısı ve cinsiyet ayırımı yapılmış aynı yaşta olan, sağlıklı, geniş ve yuvarlak başlı, parlak gözlü, parlak ve sık tüylü, bacakları sağlam yapılı olmalıdır. Satın alınan civcivlerin taşınmasında özel imal edilmiş kartonlar kullanılmalı, (daha&helliip;)

11 yıl önce

Civcivlerin Kuluçka Makinesinden Çıkarılması Civcivleri çıkarmak için 21 günün dolması beklenmeli ve % 80- 90 nispetinde kurumuş, canlı ve sıhhatli görünüme sahip olmalıdır. Civcivler makinede kuruduktan sonra fazla bekletilirse esas ağırlıklarını kaybederler. Daha fazla kalırlarsa da birbirlerini ezerek ölürler. Makineden alınan civcivler bir müddet (4 – 6 saat) bekletilip gidecekleri yere sevk edilirler. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Kuluçka Makinelerinde Civciv Nispetini Azaltan Sebepler Kuluçka makinelerine konan her yumurtadan civciv çıkmaz. Bu olayın çeşitli sebepleri vardır. Makineye konan her 100 yumurtadan çıkan civciv adedine randıman denir. Randımanın yüksek olabilmesi için bazı şartların bir araya gelmesi gerekir. Bu şartlar kümesteki sürüden başlar, civciv çıkıncaya kadar ki dönemi kapsar. Kuluçkaya girecek yumurtalar döllü 55-65 gr arasında düzgün biçimli olmalıdır. Kabuğu...

11 yıl önce

Kuluçka Makinelerinde Dezenfekte Esasları Kuluçkacılıkta iyi randıman almanın ve hastalıksız, sıhhatli civciv elde etmenin ön şartı makinelerin temizliği ve iyi dezenfekte edilmeleri ile mümkündür. Yeni çalıştırılmaya başlayan bir makine içine yumurta konulmadan mutlaka dezenfekte edilmelidir. Ayrı civciv çıkış kısmı olan makineler ise her parti civciv çıkışından sonra temizlenip dezenfekte (daha&helliip;)

11 yıl önce

Kuluçka İçin Yumurta Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Kümes ve Tavuklar : Bu yumurtaların geldiği kümesler sağlıklı, temiz mi? Folluk tipleri nedir? Tavukların beslenmesi iyi mi? Tavuklar yaşlı mı genç mi? Aşıları yapılmış mı? Yumurta toplanırken : Yumurtaları nasıl topluyorlar ? Uzun süre follukta bekliyor mu? Hemen toplanıyor mu ? Dezenfekte ediliyor mu? Temizleniyor mu ? (daha&helliip;)

11 yıl önce

Tavuk yetiştiriciliğinde Kuluçka Makineleri Özellikleri Bir kuluçkacı işletmenin başarısındaki en büyük pay, seçeceği kuluçka makinesinin sistemine ve kalitesine bağlıdır. Türkiye'de ithal makinelerden en çok kullanılanı Peter Sime (U.S.A.), Reform (Hollanda), Robins (U.S.A.), Brower (U.S.A.), Econome (Hollanda), Lincoln (U.S.A.) ve yerli olarak Danışman' (Bursa) dır. (daha&helliip;)

11 yıl önce

Tavuk yetiştiriciliğinde Kuluçkahane Hijyeni Kuluçka esnasında civcivlerin önemli bazı hastalık mikroplarına maruz kalmaması için kuluçkahanelerde hijyene çok önem verilmelidir. Bunun için kuluçkahane çalışanları ve kuluçkahanelerin steril durumda olması için gereken hijyen şartları yerine getirilmelidir. (daha&helliip;)

11 yıl önce

İşçilerin Soyunma Odası Kuluçkahanenin girişinden sonra işçilerin günlük kıyafetlerini değiştirip iş kıyafetlerini giyebilecekleri yerdir. Ellerin ve ayakların dezenfekte edildiği kısım bulunmalıdır. Gerektiğinde yıkanma yeri de olmalıdır. Haftada bir dezenfekte edilmelidir.

11 yıl önce

İşlem odası Günlük civcivlerde gayeye uygun olarak kanat kesimi, ayak tırnağı kesimi ve ibik kesimi gibi işlemler için yapılmıştır. Temizlenmesi kolay olmalıdır. Bütün bu işlemlerin birkaç kişi tarafından yapılabilmesi için geniş bir oda tercih edilir.

11 yıl önce

Civciv Tasnif ve Aşı Odası Civcivlerin ilk günkü kas ve göz aşıları bu odada yapılır. Satışa arz edilmek üzere burada sayılıp tasnif edilir, kutulanır. Sıcaklığı aynen inkibatör odası gibi olmalıdır

11 yıl önce

Tavuk yetiştiriciliğinde Lamba muayene odası Işık olmayan bir oda olmalıdır. 18. gün buraya alınan yumurtalar karanlıkta lamba muayenesine tabi tutulurlar. Tohumlu yumurtalar ayrılır.

11 yıl önce

İnkübatör (Gelişim) ve çıkım odası Kuluçka makinelerinin gelişim bölümlerinin bulunduğu bu odanın ortalama 22-24 ° C sıcaklıkta ve % 60-70 nispi nem oranında olması gerekir. Yumurtaların makineye konulup çıkarılmasında kolaylık sağlaması bakımından makinelerin ön kısmında 3-4 m'lik bir alanın olması gerekir. Eğer dolap türü makineler kullanılıyorsa,makinenin tipine bağlı olarak arka yüz ile makine arasında 60-150 cm (daha&helliip;)

11 yıl önce

Yumurta muhafaza ve depo odası özellikleri Tasniften geçmiş olan yumurtaların makineye koyuluncaya kadar bekletildiği yerdir. Yumurta muhafaza odasının sıcaklığı depolama süresine bağlı olmak üzere 10-15°C arasında bulunmalıdır. Odanın rutubet oranı ise sıcaklığa bağlı olarak % 74-80 arasında olmalıdır.

11 yıl önce

Yumurta Tasnif, Muayene ve Temizleme Odası Dezenfekte edilen yumurtalar burada tasnif makinelerinden geçirilerek tasnif edilirler ve damızlık özelliğe sahip olanlar ayrılır diğerleri ise yemeklik olarak değerlendirilip viyollere yerleştirilip kuluçkahaneden uzaklaştırılır. İşlem sonunda bu odanın yıkanıp, temizlenip dezenfekte edilmesi gerekir.

Yukarı Çık